Czy na umowie-zleceniu jest ubezpieczenie?
Umowa-zlecenie to forma współpracy, która niegdyś była przewidziana głównie dla początkujących pracowników i emerytów ze względów finansowych. Dziś, po zmianach dotyczących oskładkowania umów cywilnoprawnych, pracodawcy i pracownicy decydują się na nią ze względu na dużą elastyczność oraz możliwość dopasowania do realiów danej branży. W ramach umowy cywilnoprawnej masz zagwarantowane ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.

Umowa-zlecenie – co to takiego?
Umowa-zlecenie to umowa cywilnoprawna. Mimo że najczęściej dotyczy stałej pracy wykonywanej w pełnym wymiarze godzin, nie jest regulowana przez kodeks pracy, ale przez kodeks cywilny. Pracownicy i pracodawcy decydują się na nią ze względu na dużą elastyczność – np. nie obowiązuje tu norma 8 godzin pracy, a pracownicy mogą pracować tyle, ile chcą – oraz możliwość dopasowania do określonej branży.
W umowie-zleceniu pracodawca jest określany jako zleceniodawca, a pracownik jest zleceniobiorcą. Różnica w terminologii nie zwalnia zleceniodawcy z zapewnienia odpowiednich warunków pracy i przestrzegania zasad bezpieczeństwa w miejscu jej wykonywania. Umowy-zlecenia mogą różnić się w zależności od firmy, a ich ostateczne brzmienie jest wynikiem indywidualnych ustaleń między zleceniodawcą a zleceniobiorcą. Jednak każda umowa-zlecenie bez wyjątku powinna zagwarantować ubezpieczenie zdrowotne i wliczać się do stażu pracy, który jest wyliczany przy ustalaniu wysokości emerytury.
Sprawdź również, jak działa ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemcaLink otwiera się w nowej karcie i na jakiej podstawie można je otrzymać.
Umowa-zlecenie – jakie ubezpieczenia gwarantuje?
Wiele osób zastanawia się, czy na umowie-zleceniu jest ubezpieczenie zdrowotne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) gwarantuje, że każda osoba zatrudniona na podstawie umowy-zlecenia zostanie objęta obowiązkowym ubezpieczeniem:
emerytalnym,
rentowym,
wypadkowym,
zdrowotnym.
W praktyce oznacza to, że czas przepracowany na umowie-zleceniu będzie liczył się do emerytury. Zleceniobiorca będzie mógł przejść na rentę, jeśli z powodów zdrowotnych nie będzie w stanie dłużej wykonywać swoich obowiązków zawodowych. Otrzyma odszkodowanie, jeśli ulegnie wypadkowi i – co najważniejsze – będzie mógł korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach NFZ.
Kwestią dobrowolną pozostaje ubezpieczenie choroboweLink otwiera się w nowej karcie. Jeśli pracujesz na podstawie umowy-zlecenia, musisz płacić dodatkowe składki, aby móc otrzymać pieniądze za czas nieobecności w pracy lub pobierać świadczenie pieniężne po urodzeniu dziecka. Dzięki temu pracownicy zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych mogą cieszyć się podobnymi przywilejami jak osoby, które mają umowę o pracę.
W jakich sytuacjach umowa-zlecenie nie zapewnia ubezpieczenia?
Jeśli wykonujesz stałą, regularną pracę w ramach umowy-zlecenia, ZUS traktuje Cię jako pracownika, a z Twojej stawki godzinowej potrącany jest określony procent na składki emerytalne, rentowe, wypadkowe, zdrowotne i chorobowe. Są jednak sytuacje, w których umowa cywilnoprawna nie daje Ci ubezpieczenia (bo masz już ubezpieczenie z innego tytułu). W oficjalnych komunikatach ZUS można przeczytać, że:
Zleceniobiorcy nie mogą być objęci obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, jeśli posiadają inny tytuł do ubezpieczenia, np. pracują na cały etat w innej firmie i są tam zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.
Zleceniobiorcy to uczniowie lub studenci, którzy nie ukończyli 26. roku życia (ich do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza uczelnia czy szkoła, a nie ewentualny zleceniodawca).
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – czy warto w nie zainwestować, gdy pracujesz na umowie-zleceniu?
Gdy pracujesz na umowie-zleceniu, możesz skorzystać z pomocy lekarskiej w ramach NFZ. Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o swoje zdrowie i uniknąć kolejek, możesz zainwestować w prywatne ubezpieczenie zdrowotneLink otwiera się w nowej karcie. Daje Ci ono dodatkową opiekę i szybki dostęp do badań diagnostycznych – laboratoryjnych i obrazowych.
UbezpieczenieDbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.
Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.
Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.
Redakcja NNZobacz artykuły tego autoraPodziel się z innymi
Udostępnij artykuł w social-mediach.
Facebook - Link otwiera się w nowej karcieInstagram - Link otwiera się w nowej karcieTwitter - Link otwiera się w nowej karcieŹródła:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Umowy zlecenia i umowy o dzieło w ubezpieczeniach społecznych, https://www.zus.pl/-/umowy-cywilnoprawne-w-ubezpieczeniach-spolecznych [dostęp z 18.12.2023].
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Dz. U. 2004 Nr 210 poz. 2135.
Umowy o pracę, zlecenia, o dzieło, praca zbiorowa, INFOR PL SA, Warszawa 2023.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.