Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca – jakie są zasady?
Liczba cudzoziemców, którzy pracują w Polsce, stale rośnie i dziś wynosi już prawie 2 mln osób. Są to osoby, które zostały zgłoszone do ubezpieczenia przez swoich pracodawców i z tego tytułu mogą korzystać z opieki medycznej na terenie naszego kraju. Sprawdź, z jakich jeszcze form ubezpieczenia mogą korzystać zagraniczni pracownicy!

Cudzoziemcy ubezpieczeni w Polsce – jak wyglądają statystyki?
Liczba cudzoziemców, którzy pracują w Polsce i korzystają z ubezpieczenia zdrowotnegoLink otwiera się w nowej karcie na terenie naszego kraju, rośnie w bardzo szybkim tempie. Wystarczy spojrzeć na oficjalne dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) – jeszcze w latach 2009–2014 liczba zagranicznych pracowników podlegających ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu wynosiła niespełna 60 tys., natomiast w okresie 2014–2022 było to już prawie 939 tys. osób, co oznacza ponad ośmiokrotny wzrost na przestrzeni kilkunastu lat [1]. Z najnowszych danych ZUS z maja 2023 wynika, że w Polsce pracuje i podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym około 1 mln 85 tys. osób [3].
Dowiedz się także, czy na umowie-zleceniu jest ubezpieczenieLink otwiera się w nowej karcie.
Każdy cudzoziemiec, który pracuje w Polsce na podstawie umowy o pracę lub umowy-zleceniaLink otwiera się w nowej karcie, powinien zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego, emerytalnego, rentowego, wypadkowego i chorobowego. Jeśli pracuje na podstawie umowy o dzieło – która nie podlega oskładkowaniu – może dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia i płacić określoną składkę miesięcznie. Cudzoziemcy, którzy przebywają w naszym kraju w celach turystycznych, również powinni zadbać o ubezpieczenie obejmujące okres podróży.
Państwowe ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców – zasady
Gdy cudzoziemiec podejmuje legalną pracę w Polsce, musi najpierw podpisać odpowiednią umowę – najczęściej umowę o pracę regulowaną przez kodeks pracy lub umowę-zlecenie, która podlega zasadom kodeksu cywilnego – przejść wstępne badania i odbyć szkolenie przygotowujące do pracy na danym stanowisku. W momencie zatrudnienia pracownika z zagranicy pracodawca ma obowiązek zgłoszenia takiej osoby do ubezpieczeń społecznych. W praktyce oznacza to, że cudzoziemiec:
nie będzie płacił za wizyty u lekarzy w Polsce, ale może je realizować w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ);
może pójść do szpitala i nie zapłaci za pobyt;
będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie, jeśli w miejscu pracy wydarzy się nieszczęśliwy wypadek;
będzie mógł korzystać z różnych świadczeń ZUS;
może skorzystać z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego (dotyczy kobiet) na tych samych zasadach co Polki;
z czasem zyska prawo do emerytury;
zyska prawo do renty, jeśli będzie niezdolny do pracy.
Cudzoziemiec, który podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, może korzystać z opieki medycznej na tej samej zasadzie co obywatele Polski.
EKUZ – czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego i kiedy się przydaje?
Karta EKUZ – czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – daje cudzoziemcom prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia na terenie innego kraju, który należy do Unii Europejskiej lub do Strefy Wolnego Handlu. Taką kartę mogą wyrobić sobie także mieszkańcy Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Liechtensteinu, Islandii oraz zamorskich terytoriów Portugalii, Hiszpanii i Francji, takich jak Majorka, Azory czy Madera. Oznacza to, że posiadacze takiego certyfikatu będą mogli przez cały swój pobyt w Polsce korzystać z publicznej służby zdrowia na tych samych zasadach co obywatele Polski. Z tego rozwiązania korzystają przede wszystkim turyści, pracownicy sezonowi lub studenci, którzy odwiedzają nasz kraj w ramach programu wymiany międzynarodowej. Bardziej odpowiednia dla turystów może okazać się prywatna polisa turystyczna, ponieważ na jej podstawie można skorzystać z prywatnej opieki medycznej lub otrzymać zwrot kosztów za akcje ratownicze w górach lub na morzu.
Karta EKUZ ma określony termin ważności – zazwyczaj są to 3 lata w przypadku dorosłych pracowników i 18 miesięcy w przypadku studentów – który można przedłużyć w zależności od potrzeb.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca – na jakich zasadach?
Cudzoziemiec, który pracuje w Polsce na podstawie umowy o dzieło, może dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia. Innym rozwiązaniem może być prywatne ubezpieczenie zdrowotne, z którego cudzoziemcy mogą korzystać na tych samych zasadach co Polacy. Wystarczy zawrzeć umowę z ubezpieczycielem i płacić miesięczne składki w ustalonej wysokości.
UbezpieczenieDbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.
Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.
Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.
Redakcja NNZobacz artykuły tego autoraPodziel się z innymi
Udostępnij artykuł w social-mediach.
Facebook - Link otwiera się w nowej karcieInstagram - Link otwiera się w nowej karcieTwitter - Link otwiera się w nowej karcieŹródła:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Cudzoziemcy w polskim systemie ubezpieczeń społecznych 2022, https://www.zus.pl/baza-wiedzy/statystyka/opracowania-tematyczne/cudzoziemcy [dostęp z 18.12.2023]
Ministerstwo Zdrowia, Finansowanie leczenia cudzoziemców w Polsce, https://www.gov.pl/web/zdrowie/finansowanie-leczenia-cudzoziemcow-w-polsce [dostęp z 18.12.2023].
K. Kropiwiec, W Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców, https://www.bankier.pl/wiadomosc/W-Polsce-pracuje-coraz-wiecej-cudzoziemcow-Nowe-dane-ZUS-8568996.html [dostęp z 18.12.2023 r.]
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.