Przejdź do treści

Do jakiego lekarza się zgłosić z guzkiem pod skórą?

Redakcja NN

5 min. czytaniaAktualizacja:

Wyczuwalny pod skórą guzek może oznaczać zarówno niegroźne dla zdrowia zmiany, jak kaszak, tłuszczak lub włókniak, jak i złośliwą chorobę nowotworową. Sprawdź, jakie rodzaje guzków pod skórą występują najczęściej w okolicy głowy, pochwy czy piersi. Dowiedz się, do jakiego lekarza zgłosić się z guzkiem pod skórą.

Do jakiego lekarza się zgłosić z guzkiem pod skórą?

Guzek pod skórą – do jakiego lekarza się udać?

W przypadku pojawienia się guzka pod skórą najlepiej w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza rodzinnego. Specjalista ten, przy wykorzystaniu szeregu metod, określi wstępnie rodzaj zmiany. W rozpoznaniu korzysta zwłaszcza z badania podmiotowego, czyli szczegółowo zebranego wywiadu z pacjentem, badania przedmiotowego, podczas którego ogląda i palpacyjnie sprawdza zmianę, i testów laboratoryjnych. Specjalista ten nie może zlecić wykonania USG, z wyjątkiem ultrasonografii jamy brzusznej. Badanie to jest bez wątpienia źródłem wielu cennych informacji na temat rodzaju zmiany, jaka rozwinęła się u pacjenta pod skórą.

Lekarz rodzinny po zebraniu wszystkich danych kieruje chorego na konsultację odpowiednią dla podejrzewanego problemu, np. u dermatologa, chirurga lub chirurga onkologa. Specjalista, do którego odesłany zostaje pacjent, poszerza postępowanie diagnostyczne o bardziej szczegółowe badania, jak wspomniane już USG, obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego czy tomografię komputerową. Niekiedy konieczne okazują się badanie histopatologiczne i analiza próbki zmiany pod mikroskopem. 

Guzek pod skórą w okolicach intymnych

Guzek pod skórą w okolicy pochwy powinien zostać skonsultowany z ginekologiem. Wizyta u tego specjalisty nie wymaga skierowania od lekarza rodzinnego, jak to ma miejsce w przypadku przeważającej większości tzw. wizyt funduszowych. Podskórny guzek w okolicach intymnych może okazać się tłuszczakiem, kaszakiem, czyrakiem lub powiększonym węzłem chłonnym, który jest reakcją organizmu na infekcję. TłuszczakLink otwiera się w nowej karcie to łagodny nowotwór zbudowany z tkanki tłuszczowej. Zmiana ta jest twarda, wyraźnie odgraniczona i rozwija się powoli. Łatwo przesuwa się pod palcami i pokrywa ją niezmieniona skóra. Kaszak to guzek w kolorze skóry, z lekko żółtym zabarwieniem, z widocznym ciemnym punktem, który wskazuje na zaczopowanie gruczołu łojowego. Jest przesuwalny wobec podłoża i ma gładką powierzchnię.

CzyrakLink otwiera się w nowej karcie jest wynikiem zakażenia mieszka włosowego bakterią o nazwie gronkowiec złocisty. Guzek pod skórą w okolicach pochwy może okazać się również zmianą typu kłykcina kończysta. To niewielkie zmiany brodawkowate lub kalafiorowate guzki w kolorze skóry, które pojawiają się na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Guzek w tym miejscu niekiedy świadczy o zapaleniu gruczołu Bartoliniego. Gruczoł przedsionkowy większy (Bartholina) to nieduża grudka położona na wargach sromowych większych. Jego zadaniem jest produkowanie wydzieliny pojawiającej się podczas podniecenia seksualnego, która nawilża przedsionek pochwy i ułatwia stosunek.

Guzek na głowie pod skórą

Podskórny guz na głowieLink otwiera się w nowej karcie jest łatwy do wyczucia – można go odnaleźć podczas mycia, czesania, masażu czy noszenia nakrycia głowy. W przypadku zmian o tej lokalizacji ważna jest szybka reakcja, aby wykluczyć nowotwory regionu głowy i szyi. Większość z nich jest spowodowana ekspozycją na dym tytoniowy i spożywaniem alkoholu. Istotnym czynnikiem ryzyka jest narażenie na promieniowanie jonizujące i zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.

Guzy mózgu nie są zaliczane do tej grupy, bo należą do kategorii nowotworów centralnego układu nerwowego. Do jednych z częściej występujących nowotworów regionu głowy i szyi zalicza się mięsaki tkanek miękkich. Bywają one mylone z krwiakiem, naczyniakiem lub obrzękiem. Do mięsaków tkanek miękkich podobne są też guzy desmoidalne. Wykazują one cechy zarówno nowotworów złośliwych, jak i łagodnych. Wywodzą się z tkanki łącznej mięśni, powięzi i rozcięgien. Oprócz okolicy głowy i szyi ich częstą lokalizacją bywają okolice stawu ramiennego, uda i ściany klatki piersiowej.

Nierzadko pojawienie się guzków pod skórą w okolicy głowy może być spowodowane nieprawidłową pracą gruczołów skórnych. Mogą się rozwinąć m.in. kaszaki, tłuszczaki i nerwiakowłókniaki. Te ostatnie to łagodne nowotwory wywodzące się z przekształconych komórek Schwanna, które budują osłonki włókien nerwowych. Leczeniem guza na głowie zajmuje się dermatolog lub, w przypadku zmian nowotworowych, onkolog czy chirurg.

Guzek pod skórą w okolicy piersi

Pojawienie się guzka pod skórą w okolicy piersi to źródło sporego niepokoju. Jednak nie każde zgrubienie w piersi oznacza raka.

Objawami sugerującymi nowotwór złośliwy są m.in.: obrzęk i ból piersi, uwidocznione naczynia żylne, zaciągnięcia i owrzodzenia na skórze piersi, krwawienie, wyciek innej wydzieliny z sutka, zmiany w rozmiarze, kolorze i kształcie piersi, łuszczenie i zaczerwienienie brodawki sutkowej oraz powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym. Pierś jest miejscem, w którym rozwinąć się mogą różne zmiany łagodne. Jedne z częstszych to: tłuszczak, gruczolakowłókniak, mastopatia, włókniak, torbiel, guz liściasty (umiejscawia się z reguły jednostronnie, w górnym zewnętrznym kwadrancie sutka) i brodawczak.

W przypadku tego ostatniego rodzaju pod względem umiejscowienia wyróżnia się brodawczaki centralne – z reguły pojedyncze, położone w okolicy okołobrodawkowej, w obrębie dużych przewodów wyprowadzających, oraz obwodowe, które są zazwyczaj mnogie i typowe u młodszych kobiet. Należy też dokonać rozróżnienia zmienionego przez hormony gruczołu i guza. 

Guzek na dłoni pod skórą

Dłoń jest miejscem, w którym również mogą rozwinąć się guzki pod skórą. Charakterystyczną lokalizację posiadają guzki Heberdena i Boucharda. To zmiany typowe dla choroby zwyrodnieniowej stawów rąk. Guzki HeberdenaLink otwiera się w nowej karcie umiejscawiają się na grzbietowej powierzchni stawów międzypaliczkowych dalszych. Dla guzków Boucharda typowa jest lokalizacja na grzbietowej powierzchni stawów międzypaliczkowych bliższych. Oba rodzaje zbudowane są z tkanki kostnej i chrzęstnej. Mogą powodować ból i zaburzenia sprawności dłoni. Z tym typem guzków pod skórą należy zgłosić się do ortopedy.

Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Kiedy pojawia się podejrzenie poważnej choroby, pojawia się też niepewność i zagubienie. Odpowiedzią może być Ubezpieczeniowy program wsparcia w chorobie oferowany przez Nationale-Nederlanden. Składa się na niego m. in. umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Diagnostyka w kierunku poważnych choróbLink otwiera się w nowej karcie.

W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w placówkach LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce.

Jeśli otrzymasz od lekarza skierowanie w związku z podejrzeniem poważnej choroby, na wizytę do lekarza specjalisty lub badania laboratoryjne umówisz się w ciągu 3 dni roboczych, a na badania obrazowe w ciągu 10 dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie.Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    Redakcja NN

    Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

    Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

    Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

    Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    1. 1. T. S. Gaździk, T. Bielecki, Ortopedia i traumatologia, t. 2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.

    2. 2. J. Jassem, M. Krzakowski, B. Bobek-Billewicz i wsp., Breast cancer, „Oncology in Clinical Practice” 2020, t. 16, nr 5, s. 207–260.

    3. 3. R. Nowicki, Dermatologia i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


    Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

    Zapewnij sobie szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych w całej Polsce, aby wykluczyć lub potwierdzić poważną chorobę.

    Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

    Informacja Prawna

    JPG 864x356px

    Kategorie

    Podobne tematy