Przejdź do treści

Glista ludzka – jaką chorobę powoduje? Jak walczyć z tym pasożytem?

Redakcja NN

4 min. czytaniaAktualizacja:

Glista ludzka to pasożyt, którego żywicielem jest wyłącznie człowiek. Wywołuje chorobę zwaną glistnicą. Na zakażenie jesteś narażony podczas spożywania niedomytych warzyw i owoców czy wody, które były zanieczyszczone ludzkimi fekaliami. Reakcja na obecność glisty ludzkiej zależy od wrażliwości osobniczej.

Glista ludzka – jaką chorobę powoduje? Jak walczyć z tym pasożytem?

Pasożyty ludzkieLink otwiera się w nowej karcie, mimo coraz większej wiedzy na ich temat i poprawy warunków sanitarnych, w dalszym ciągu stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Glista ludzka jest jednym z nich. W przebiegu glistnicy objawy chorobowe mogą być wywołane zarówno przez wędrujące larwy, jak i dorosłe nicienie przebywające w jelicie. Sprawdź, jak wygląda cykl rozwojowy glisty i jak z nią walczyć.

  1. Dowiedz się także: Czym jest włosogłówka – jak wygląda i jakie daje objawy?Link otwiera się w nowej karcie

Glista ludzka – co to za pasożyt?

Glista ludzka (z łac. Ascaris lumbricoides hominis) to pasożyt należący do rodzaju Ascaris. Jest rozdzielnopłciowa. Samice są dłuższe od samców. Dorosłe żeńskie osobniki mogą osiągać około 40 cm, a męskie do 32 cm. Jak wygląda glista ludzka? Jest bladoróżowa. Ma obły kształt ciała. Wzdłuż niego zaobserwować można cztery podłużne linie – cienkie i białe linie grzbietową i brzuszną oraz brunatne i grubsze linie boczne. Ciało glisty ludzkiej rozpoczyna się od otworu gębowego, który otaczają trzy wargi pełniące rolę narządu czepnego i narządu dotyku, zaś kończą je otwory wydalniczy i odbytowy.

Glista ludzka – jaką chorobę powoduje?

Glista ludzka to czynnik etiologiczny glistnicy. Choroba ta nazywana jest również askariozą. To jedna z częściej występujących robaczyc przewodu pokarmowego, przy czym stanowi głównie problem krajów słabo rozwiniętych. W Polsce przypadki glistnicy są sporadyczne.

Jak można zarazić się glistą? Wymieniane są dwie główne drogi zakażenia – spożywanie wody lub niedokładnie umytych owoców i warzyw, które zostały zanieczyszczone ludzkimi fekaliami. Ryzyko zakażenia występuje też podczas kąpieli w jeziorze, rzadziej w basenie, gdzie woda miała styczność z kałem zakażonej osoby. Na chorobę w największym stopniu narażone są dzieci z powodu nieprzestrzegania zasad higieny.

  1. Zobacz także: Czym jest tegoryjec i jakie są objawy zakażenia.Link otwiera się w nowej karcie

Cykl rozwojowy glisty ludzkiej

Cykl rozwojowy glisty ludzkiej przedstawia się następująco. Dorosłe osobniki żyją w jelicie cienkim. Samice są w stanie złożyć w ciągu doby nawet 200 tysięcy jaj. Jaja glisty ludzkiej wraz z kałem wydostają się poza organizm żywiciela. W ciągu kilku tygodni z jaj rozwijają się larwy. To postać, którą zaraża się kolejny żywiciel. Spożyte wraz z wodą lub pokarmem trafiają do jelita. Tam uwalniają się z osłon jajowych, po czym przedostają się przez ściany jelita do naczyń krwionośnych, które stanowią dla nich sposób na dotarcie do płuc.

W pęcherzykach płucnych larwy linieją dwa razy. Kiedy uzyskają 2 mm, rozpoczynają drogę powrotną do jelita. W jaki sposób? Kierują się w górę – przez oskrzeliki, oskrzela, tchawicę, krtań trafiają do górnej części układu pokarmowego, gdzie zostają połknięte, następnie do żołądka i do jelita. Po upływie 8 tygodni osiągają zdolność do rozmnażania się.

Objawy i powikłania zakażenia glistą ludzką

Objawy glisty ludzkiej u dziecka i osoby dorosłej mogą być różnorakie. Zakażenie objawia się przede wszystkim:

  1. ogólnym osłabieniem,

  2. nadmierną pobudliwością,

  3. zawrotami głowy,

  4. czasem symptomami przypominającymi padaczkę.

Możesz zaobserwować objawy alergiczne, jak:

  1. pokrzywka,

  2. obrzęki twarzy i rąk,

  3. świąd skóry,

  4. zapalenie spojówki,

  5. suchy kaszel,

  6. łzawienie.

Doskwierać ci może również bezsenność i ból brzucha

Jak pozbyć się glisty ludzkiej u dziecka?

W rozpoznaniu glisty ludzkiej wykonuje się badania kału. Zleca się testy serologiczne na obecność swoistych przeciwciał przeciwko antygenom glisty ludzkiej czy badanie krwi obwodowej na eozynofilię.

Jak się pozbyć tego pasożyta? Podstawę stanowi farmakoterapia. W terapii stosuje się leki przeciwpasożytnicze. Jej efektywność potwierdza wydalenie dorosłej formy pasożyta. Jak natomiast leczyć płucną glistę ludzką u dziecka? W przypadku glistnicy płucnej u dziecka czy dorosłego prowadzi się leczenie objawowe, które ma hamować kaszel i ułatwiać oddychanie. Wówczas nie stosuje się środków przeciwpasożytniczych. Kiedy dojdzie do ograniczenia drożności jelita, konieczny okazać się może zabieg. Wykonuje się laparotomię i usuwa glisty. Podczas leczenia należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny. Fachowe leczenie wspomagać można fitoterapią.

Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Kiedy pojawia się podejrzenie poważnej choroby, pojawia się też niepewność i zagubienie. Odpowiedzią może być Ubezpieczeniowy program wsparcia w chorobie oferowany przez Nationale-Nederlanden. Składa się na niego m. in. umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Diagnostyka w kierunku poważnych choróbLink otwiera się w nowej karcie.

W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w placówkach LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce.

Jeśli otrzymasz od lekarza skierowanie w związku z podejrzeniem poważnej choroby, na wizytę do lekarza specjalisty lub badania laboratoryjne umówisz się w ciągu 3 dni roboczych, a na badania obrazowe w ciągu 10 dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie.Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

Redakcja NN

Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

Źródła:

  1. P. Akuthota, P.F. Weller, Eosinophilic Pneumonias, „Clinical Microbiology Reviews”, 2012, t. 25, nr 4, s. 649–660.

  2. Z. Dziubek, Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, s. 470-472.

  3. K.G. Ramamoorthy, Anaesthesia and Ascaris pneumonia (Loeffler's syndrome), „Indian Journal of Anaesthesia”, 2015, t. 59, nr 2, s. 125–126.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Zapewnij sobie szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych w całej Polsce, aby wykluczyć lub potwierdzić poważną chorobę.

Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

Informacja Prawna

JPG 864x356px

Kategorie

Podobne tematy