Przejdź do treści

Jak rozpoznać czyraka w miejscu intymnym?

Redakcja NN

4 min. czytaniaAktualizacja:

Czyrak jest bolesną zmianą, która może być zlokalizowana w różnych miejscach na ciele. Czyrak w miejscu intymnym to czerwony guzek, często wypełniony ropą. Najczęściej znika on samoistnie, ale niekiedy konieczna może być interwencja lekarska. Dowiedz się, jakie są jego objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza.

Jak rozpoznać czyraka w miejscu intymnym?

Jak wygląda czyrak w miejscu intymnym?

Czyraki mogą występować na całym ciele. Najczęściej pojawiają się na twarzyLink otwiera się w nowej karcie czy w uchu. W miejscu intymnym charakteryzują się one ropnymi czopami z rumieniem zlokalizowanym obok mieszka włosowego. Po czasie tworzy się niewielki guzek w odcieniu czerwonym lub fioletowym, a następnie krosta wraz z ropą. Zmiana najczęściej znika samoistnie, a po wyleczeniu w miejscu jej powstania pojawia się blizna. 

CzyrakiLink otwiera się w nowej karcie najczęściej samoistnie pękają i nie wymagają żadnych działań z naszej strony, jednak może się zdarzyć, że rosną do większych rozmiarów i towarzyszą im dolegliwości bólowe. Największe zmiany mogą przybierać rozmiar piłeczki do ping-ponga, dlatego nie należy ich lekceważyć. Utrudniają one chodzenie, noszenie bielizny, siedzenie czy czynności fizjologiczne. Ponadto czyraki mogą się przenosić na inne osoby, dlatego należy podczas leczenia zaprzestać kontaktów seksualnych. Jeśli odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem.

Można wyróżnić czyraki pojedyncze, mnogie i gromadne. Mnogie często powracają, na skórze tworzą się guzki o różnych wielkościach. Czyrak gromadny charakteryzuje się tym, że w niewielkiej odległości od siebie pojawiają się guzki, które łączą się w jedną większą zmianę. W miejscu występowania czyraka robi się stan zapalny, a okoliczne węzły chłonne mogą być powiększone. 

Czyrak w miejscu intymnym – przyczyny

Główną przyczyną pojawiania się czyraków jest zakażenie bakteryjne – Staphylococcus aureus, czyli gronkowcem złocistymLink otwiera się w nowej karcie. Bakteria wnika przez uszkodzoną skórę i zaczyna się namnażać, wywołując objawy. Nie każdy, kto jest nosicielem tej bakterii, będzie miał czyraka. Szanse na zarażenie zwiększają się w przypadku:

  1. obniżenia odporności,

  2. niedożywienia,

  3. braków witamin i minerałów,

  4. chorób metabolicznych, np. cukrzycy,

  5. terapii lekami immunosupresyjnymi,

  6. chorób nerek,

  7. terapii glikokortykosteroidami,

  8. chorób dermatologicznych, np. atopowego zapalenia skóry (AZS).

Za jedną z przyczyn powstawania czyrakówLink otwiera się w nowej karcie w miejscach intymnych uważa się brak odpowiedniej higieny tych miejsc, a także mechaniczne usuwanie owłosienia z okolic bikini. Niezdezynfekowane, tępe maszynki mogą przyczyniać się do powstawania mikrourazów, które sprzyjają rozwojowi bakterii. 

Przeczytaj także na temat bakteryjnych i grzybiczych infekcji intymnychLink otwiera się w nowej karcie.

Leczenie czyraka w miejscu intymnym

Czyraki są dolegliwością zazwyczaj o łagodnym przebiegu, niezagrażającą życiu. W wielu przypadkach znikają samoistnie, jednak jeśli są uciążliwe, bolesne, to należy skonsultować się z lekarzem. Tym bardziej, jeśli występują objawy takie jak:

  1. gorączka,

  2. wysięk,

  3. trudności w poruszaniu się lub w oddawaniu moczu.

Wymagają one interwencji lekarskiej, ponieważ jeśli czyrak jest dużego rozmiaru, konieczne może być jego chirurgiczne wycięcie. Czyrak uchaLink otwiera się w nowej karcie czy twarzy jest bardziej widoczny, dlatego częściej pacjenci zgłaszają się z nim do lekarza. Zmiany zlokalizowane w miejscu intymnym mogą być krępujące dla wielu osób, jednak nie powinno się ich bagatelizować. Warto wiedzieć, że guzki podskórne mogą być niebezpieczne, dlatego trzeba skierować się do odpowiedniego lekarza.

W terapii mogą być stosowane leki przeciwbólowe, a niekiedy również antybiotyki. Rzadko wykonuje się badania mikrobiologiczne, ponieważ za pojawienie się czyraka zazwyczaj odpowiada gronkowiec. Nie należy leczyć się na własną rękę, a tym bardziej wyciskać lub przecinać zmiany, gdyż mogłoby to utrudniać gojenie i spowodować rozsianie zakażenia na inne miejsca. 

Przeczytaj także, jak można zarazić się gronkowcem złocistymLink otwiera się w nowej karcie.

Domowe sposoby leczenia czyraka w miejscu intymnym

Domowe leczenie może być pomocne w szybszym pozbyciu się czyraka. Bardzo ważna jest prawidłowa higiena osobista. Nie należy używać zbyt drażniących środków myjących ani niezdezynfekowanych maszynek do golenia. Po umyciu trzeba dobrze osuszyć ciało. Pamiętaj, aby nosić bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów, np. z bawełny lub z lnu. 

Na czyraka można nakładać maść ichtiolową, która ma działanie przeciwbakteryjne i ściągające. Dobrym pomysłem jest także stosowanie ciepłych okładów. Możesz je zrobić z gorącego ręcznika, termoforu, butelki z ciepłą wodą czy żelowych kompresów. 

Należy zadbać o dietę, aby była bogata w naturalne źródła witamin i minerałów. Najwięcej ich znajduje się w świeżych warzywach i owocach, dlatego to one powinny być podstawą zdrowego jadłospisu. Warto też zwiększ spożycie ryb i owoców morza, ponieważ dostarczają one cennych dla zdrowia kwasów omega-3. 

Podczas leczenia czyraka zrezygnuj z korzystania z basenów, kąpielisk, w szczególności o wątpliwej jakości wody, siłowni oraz sauny. Unikaj kąpieli w wannie, a zamień ją na szybki prysznic. Nie dziel się ręcznikiem ani innymi przedmiotami własnego użytku, ponieważ bardzo łatwo zarazić się gronkowcem. Zmieniaj regularnie pościel i noś przewiewną odzież.

Ubezpieczenia na wypadek choroby wymagającej leczenia operacyjnego

Gdy masz problemy ze zdrowiem, potrzebujesz spokoju i komfortu. Chcesz też rozwiązać je jak najszybciej. Jeśli lekarz wystawi Ci skierowanie na zabieg lub planowaną operację, nie chcesz zbyt długo czekać w kolejce do szpitala. Z pomocą może przyjść umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Ubezpieczenie na wypadek choroby wymagającej leczenia operacyjnegoLink otwiera się w nowej karcie, która dostępna jest w Nationale-Nederlanden.

Jej zakres obejmuje organizację i pokrycie kosztów leczenia planowej operacji jednego ze 177 lżejszych schorzeń s w szpitalach Grupy LUX MED (własnych i współpracujących). W ciągu maksymalnie 30 dni Koordynator Opieki Szpitalnej umówi na wizytę kwalifikującą do operacji. Umówi też na badania diagnostyczne niezbędne do przeprowadzenia operacji.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

Redakcja NN

Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

Źródła:

  1. K. Janicki, Domowy poradnik medyczny, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2011. 

  2. A. Reich, J. Szepietowski, Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2008.

  3. P. Gajewski, Interna Szczeklika, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Warszawa 2022.

  4. M. Stasiak i in., Zakażenia skóry i tkanek miękkich – złożony i aktualny problem diagnostyczny i terapeutyczny lekarza każdej specjalności medycznej, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2012, t. 6, nr 4, s. 191–200.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


Operacja w trybie planowym do 30 dni

Zapewnij sobie leczenie operacyjne w szpitalach Grupy LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce, jeśli zachorujesz na jedną ze 177 chorób objętych ubezpieczeniem i w związku z tym otrzymasz skierowanie na zabieg lub operację planową wystawione w dowolnej placówce.

Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

Informacja Prawna

Operacja w trybie planowym do 30 dni

Kategorie

Podobne tematy