Przejdź do treści

O czym może świadczyć jednoczesny ból głowy i szyi?

lek. Agnieszka Żędzianlek. Agnieszka Żędzian

4 min. czytaniaAktualizacja:

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn jednoczesnego bólu głowy i szyi. Dolegliwości są przeważnie konsekwencją łagodnych schorzeń i z czasem samoistnie mijają. O czym może świadczyć ból głowy i szyi? Jakie objawy towarzyszące powinny skłonić Cię do pilnej wizyty u lekarza? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule!

O czym może świadczyć jednoczesny ból głowy i szyi?

Jakie mogą być przyczyny bólu głowy i szyi?

Bólowi głowy często towarzyszą dolegliwości bólowe w innych okolicach. Czasem przybiera postać bólu głowy i oczu. Bywa też, że ból obejmuje oprócz głowy szyję. Istnieje kilka chorób, które mogą być przyczyną jednoczesnego bólu głowy i szyi.

Napięciowy ból głowy i migrena

Napięciowy ból głowy i migrena to najczęstsze z tzw. pierwotnych bólów głowy. Często towarzyszy im ból szyi. Może on poprzedzać napad bólu lub pojawić się w jego trakcie. W jednym z badań naukowcy stwierdzili, że jednoczesny ból głowy i szyi występował u 88% osób z napięciowym bólem głowy i u 76% pacjentów z migreną [1]. 

Objawy migreny i napięciowego bólu głowy znacznie się różnią. Ta pierwsza poprzedzona jest niekiedy objawami prodromalnymi, czyli tzw. aurą. Do symptomów aury należą m.in. zaburzenia widzenia, czucia czy węchu. W trakcie migrenowego bólu głowy osoba chora doświadcza ponadto często innych nieprzyjemnych dolegliwości – nudności, wymiotów, światłowstrętu i nadwrażliwości na dźwięki. Objawy te nie występują u pacjentów z napięciowym bólem głowy. Ma on też inny charakter, zwykle opisywany jako ucisk lub obręcz wokół głowy. Podczas migreny ból głowyLink otwiera się w nowej karcie jest pulsujący i często występuje tylko po jednej stronie.

Ból głowy pochodzenia szyjnego

Jednoczesny ból głowy i szyi bywa wywołany nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa szyjnego, a dokładniej – zmianami powodującymi podrażnienie nerwów rdzeniowych C1, C2 i C3. Należą do nich m.in. choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego i dyskopatia szyjna. Dolegliwości mają zwykle charakter nawracający, a napad bólu zwykle jest związany z gwałtownym ruchem w obrębie szyi. Ból głowy i szyi dotyczy w tym przypadku jednej strony ciała. Mogą mu towarzyszyć zmniejszenie ruchomości w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest groźną chorobą, która wymaga szybkiego, specjalistycznego leczenia. Za wystąpienie schorzenia odpowiadają najczęściej bakterie lub wirusy. Rzadziej jest powodowane przez grzyby lub pasożyty. Niekiedy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych rozwija się w przebiegu chorób autoimmunologicznych lub onkologicznych. W przebiegu choroby obserwuje się zwykle ból głowy i szyi, sztywność karku, gorączkę, nadwrażliwość na światło, zawroty głowy, nudności i wymioty. Mogą pojawić się również zaburzenia świadomości. W przypadku pojawienia się takich symptomów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jednoczesny ból głowy i szyi towarzyszy też infekcjom wirusowym, m.in. zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, odpowiedzialnym za wystąpienie objawów COVID-19. Jeśli podejrzewasz, że choroba dotyczy Ciebie, skonsultuj się z lekarzem.

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

W większości przypadków pojawienie się bólu głowy i szyi nie wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza. Dolegliwości często ustępują samoistnie lub w wyniku stosowania leków dostępnych bez recepty, np. ibuprofenu czy paracetamolu. Jeśli jednak ból nie mija lub przybiera na sile, a leki nie pomagają, udaj się do lekarza. Diagnostyki wymaga również nawracający ból głowy rano, może bowiem świadczyć o podwyższonym ciśnieniu wewnątrzczaszkowym. Niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą lub wezwij Pogotowie Ratunkowe pod numerem 999 lub 112, jeśli wystąpią u Ciebie:

  1. intensywne wymioty, które uniemożliwiają przyjmowanie płynów,

  2. utrata widzenia,

  3. ból głowy trwający ponad 72 godziny,

  4. niedowład którejkolwiek części ciała,

  5. zaburzenia czucia,

  6. zaburzenia mowy,

  7. sztywność karku i wysoka gorączka,

  8. inne niepokojące objawy.

Pamiętaj, że szybka diagnostyka i odpowiednie leczenie zmniejszą ryzyko wystąpienia u Ciebie powikłań, jeśli przyczyną bólu głowyLink otwiera się w nowej karcie jest poważna choroba, np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Jak radzić sobie z jednoczesnym bólem głowy i szyi?

Zastanawiasz się, co robić, gdy pojawi się u Ciebie ból głowy i szyi? Wszystko zależy od przyczyny Twoich dolegliwości. Jeżeli objawy wskazują, że zmagasz się z napięciowym bólem głowy, ulgę w dolegliwościach może przynieść Ci stosowanie ibuprofenu lub paracetamolu. W przypadku migreny, oprócz leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, skuteczne bywają leki z grupy tryptanów. Jeśli zmagasz się z nawracającym bólem pochodzenia szyjnego, pomocna będzie fizjoterapia. Leczenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych jest prowadzone w warunkach szpitalnych. W zależności od czynnika, który wywołał chorobę, stosuje się m.in. antybiotyki i leki przeciwwirusowe.

Pamiętaj też, że bólowi głowy i szyi spowodowanymi chorobą kręgosłupa można częściowo zapobiegać. Właściwy styl życia i ćwiczenia pomogą Ci zadbać o zdrowy kręgosłup. To bardzo ważne, szczególnie w dobie coraz częstszego występowania chorób kręgosłupa, w tym tzw. szyi smartfonowej.

Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Kiedy pojawia się podejrzenie poważnej choroby, pojawia się też niepewność i zagubienie. Odpowiedzią może być Ubezpieczeniowy program wsparcia w chorobie oferowany przez Nationale-Nederlanden. Składa się na niego m. in. umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Diagnostyka w kierunku poważnych choróbLink otwiera się w nowej karcie.

W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w placówkach LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce.

Jeśli otrzymasz od lekarza skierowanie w związku z podejrzeniem poważnej choroby, na wizytę do lekarza specjalisty lub badania laboratoryjne umówisz się w ciągu 3 dni roboczych, a na badania obrazowe w ciągu 10 dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie.Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

lek. Agnieszka Żędzian

lek. Agnieszka Żędzian

Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. W pracy z pacjentem stara się zawsze indywidualnie podejść do jego problemu oraz, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, postawić właściwą diagnozę. Aby skutecznie pomagać pacjentom, systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

lek. Agnieszka ŻędzianZobacz artykuły tego autora

Źródła:

  1. Ashina S. i in, Prevalence of neck pain in migraine and tension-type headache: a population study, “Sage Journals”, 2014, dostęp online: sierpień 2023, https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0333102414535110?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori:rid:crossref.org&rfr_dat=cr_pub%20%200pubmed.

  2. Todd A., Cervical spine: degenerative conditions, “Current Reviews in Musculoskeletal Medicine”, 2011, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3261239/.

  3. Al Khalili Y., Ly N., Murphy P., Cervicogenic Headache, “StatPearls”, 2022, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507862/.

  4. Hersi K., Gonzalez F., Kondamudi N., Meningitis, “StatPearls”, 2022, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459360/.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Zapewnij sobie szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych w całej Polsce, aby wykluczyć lub potwierdzić poważną chorobę.

Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

Informacja Prawna

JPG 864x356px

Kategorie

Podobne tematy