Przejdź do treści

Prądy interferencyjne - wskazania i przeciwskazania

Agata OleszkiewiczAgata Oleszkiewicz

4 min. czytaniaAktualizacja:

Prądy interferencyjne to powszechnie stosowany rodzaj fizykoterapii na różnorodne zespoły bólowe układu kostno-stawowego i mięśniowego, ale nie tylko. Ich cechą charakterystyczną jest głęboka penetracja tkanek i małe ryzyko powikłań. Poznaj wskazania i przeciwwskazania do tego typu leczenia!

Prądy interferencyjne - wskazania i przeciwskazania

Co to są prądy interferencyjne?

Prądy interferencyjne, zwane też prądami Nemeca, to rodzaj elektroterapii wykorzystującej prąd średniej częstotliwości. Powstaje on w wyniku skrzyżowania się w Twoich tkankach dwóch przemiennych prądów o przebiegu sinusoidalnym, które wywołują w poddanej leczeniu okolicy szereg biologicznych zmian. Efekty lecznicze prądu interferencyjnego są zbliżone do innych metod elektroterapii, wykorzystujących prąd o niskich częstotliwościach, takich jak galwanizacjaLink otwiera się w nowej karcie. Jednak ze względu na uzyskanie dwóch niezależnych obwodów zabiegowych przy użyciu dwóch par elektrod, prąd interferencyjny dochodzi do głębszych tkanek. W zależności od problemu zdrowotnego fizjoterapeutaLink otwiera się w nowej karcie dobiera odpowiednią dawkę prądu oraz czas trwania zabiegu. W stanach ostrzejszych zwykle nie przekracza się częstotliwości 200 Hz, natomiast na dolegliwości o charakterze przewlekłym wartość zalecanej częstotliwości wynosi około 100 Hz. Z fizykoterapii tego typu możesz korzystać codziennie, a co najmniej 2 razy w tygodniu. Cykl rehabilitacji obejmuje zwykle 10 zabiegów. Prądy interferencyjne dobroczynnie działają na wiele różnorodnych zespołów bólowych układu kostno-stawowego i mięśniowego.

Dowiedz się też, czym są i jak działają kinezyterapiaLink otwiera się w nowej karcie i hydroterapiaLink otwiera się w nowej karcie.

Prądy interferencyjne – wskazania

Prądy interferencyjne wywołują przede wszystkim działanie przeciwbólowe. Efekt zmniejszenia dolegliwości bólowych, np. w stanie, jakim jest skręcona kostka, polega na podwyższeniu progu bólu, rozszerzeniu lokalnych naczyń krwionośnych, usprawnieniu krążenia obwodowego oraz procesów odżywczych i przemiany materii tkanek, a także stymulacji mięśni szkieletowych i autonomicznego układu nerwowego. Ze względu na szerokie spektrum działania prąd interferencyjny pomoże Ci złagodzić nieprzyjemne objawy w przebiegu wielu chorób natury reumatycznej, kardiologicznej czy neurologicznej, a także w stanach pourazowych i w innych zespołach bólowych. Wskazaniami do zabiegu prądami Nemeca są m.in.: zwyrodnienie stawów kręgosłupa i kończyn, nerwobóle, zapalenia nerwów i zespoły uciskowe oraz ból głowy o charakterze migrenowym. To także metoda na problemy z krążeniem obwodowym, zanikiem i osłabieniem mięśni różnego pochodzenia, np. po złamaniach, w stanach pourazowych, takich jak zwichnięcia, skręcenia, obrzęki i krwiaki. Prądy interferencyjne pomaga też zrosnąć się kościom i niwelują nietrzymanie moczu. Bez względu od okolicy zabiegowej i wskazań ważne jest ułożenie elektrod. Zawsze muszą być tak umieszczone na ciele, aby linie łączące środki każdej z dwóch par elektrod krzyżowały się w okolicy umiejscowienia choroby. Prądy interferencyjne najczęściej stanowią uzupełnienie innych metod rehabilitacyjnych, w tym ćwiczeń ruchowych. Elektroterapię dobrze jest podjąć przed rozpoczęciem sesji treningowej. Dzięki temu tkanki poddawane leczeniu są odpowiednio przygotowane i bardziej podatne na dobroczynny wpływ aktywności fizycznej.

Prądy interferencyjne – przeciwwskazania

Mimo wszechstronnego oddziaływania prądów interferencyjnych na organizm istnieje wiele sytuacji, w których nie możesz z nich skorzystać. Przeciwwskazania do prądów Nemeca nie odbiegają zasadniczo od przeciwwskazań ogólnych do stosowania innego rodzaju elektroterapii. Choroby i stany, które uniemożliwiają terapię tego typu, to m.in.:

  1. wszczepiony rozrusznik serca i inne urządzenia elektryczne,

  2. choroby serca powodujące znaczną destabilizację jego pracy,

  3. miażdżyca zarostowa tętnic,

  4. zapalenie żył,

  5. zaawansowana choroba zakrzepowa,

  6. ostre infekcje,

  7. nerwobóle nieznanego pochodzenia,

  8. uszkodzenia naskórka i rany w okolicy pola terapeutycznego,

  9. stany zapalne skóry i tkanki podskórnej,

  10. owrzodzenia troficzne goleni,

  11. ciąża,

  12. nowotwory,

  13. stany pourazowe z ryzykiem krwawienia,

  14. zaburzenia czucia,

  15. gorączka. Prądy interferencyjne nie mogą też zostać podane, jeśli cierpisz na niektóre zaburzenia psychiczne, a kontakt z Tobą jest utrudniony. Przeszkodą może być również otyłość. Gruba tkanka tłuszczowa uniemożliwia bowiem efektywne rozchodzenie się i działanie prądu. Problematyczna może być także obecność w Twoim ciele metalowych ciał obcych, np. płytek czy nitów. To dotyczy szczególnie starych elementów, wszczepionych dawno. Obecnie w przypadku konieczności przyspieszenia regeneracji tkanki kostnej w niektórych sytuacjach stosuje się specjalne śruby, wykonane z biomateriału nieprzewodzącego prądu.

Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Kiedy pojawia się podejrzenie poważnej choroby, pojawia się też niepewność i zagubienie. Odpowiedzią może być Ubezpieczeniowy program wsparcia w chorobie oferowany przez Nationale-Nederlanden. Składa się na niego m. in. umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Diagnostyka w kierunku poważnych choróbLink otwiera się w nowej karcie.

W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w placówkach LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce.

Jeśli otrzymasz od lekarza skierowanie w związku z podejrzeniem poważnej choroby, na wizytę do lekarza specjalisty lub badania laboratoryjne umówisz się w ciągu 3 dni roboczych, a na badania obrazowe w ciągu 10 dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie.Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    Agata Oleszkiewicz

    Agata Oleszkiewicz

    Fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem w rehabilitacji zdrowotnej dzieci i osób starszych, a także rehabilitacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych w warsztacie terapii zajęciowej. Jako oligofrenopedagog zajmuje się usprawnianiem psychoruchowym, kierowaniem podopiecznych na chronionym i otwartym rynku pracy, a także promocją zdrowia i aktywnego wypoczynku.

    Agata OleszkiewiczZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    1. A. Mańkowska, W. Kasprzak, Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, PZWL, Warszawa 2017.

    2. W. Kasprzak i in., Fizykoterapia, PZWL, Warszawa 2001.

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


    Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

    Zapewnij sobie szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych w całej Polsce, aby wykluczyć lub potwierdzić poważną chorobę.

    Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

    Informacja Prawna

    JPG 864x356px

    Kategorie

    Podobne tematy