Przejdź do treści

Ropień zęba – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia

lek. Agnieszka Żędzianlek. Agnieszka Żędzian

5 min. czytaniaAktualizacja:

Ropień zęba to zwyczajowa nazwa dla ropni rozwijających się w tkankach przyzębia lub o charakterze zębopochodnym. Najczęściej do rozwoju ropnia zęba dochodzi w wyniku stanu zapalnego. W zależności od lokalizacji zmiana może mieć różne objawy i zalecane sposoby leczenia.

Ropień zęba – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia

Co to jest ropień zęba? Jakie są jego rodzaje?

RopieńLink otwiera się w nowej karcie to ograniczona jama wypełniona mętną, gęstą, lepką treścią ropną, jaka powstała w wyniku rozpadu i upłynnienia się obumarłych tkanek. Zmiana ta rozwija się najczęściej jako konsekwencja infekcji bakteryjnej. Ropień może mieć różną lokalizację, a jednym z częstszych miejsc jego występowania jest jama ustna. Zmiany takie określa się zwyczajowo ropniem zęba. 

Wśród ropni zęba wyróżnia się:

  1. ropnie tkanek przyzębia – inaczej nazywa się je ropniami periodontalnymi. Z uwagi na pochodzenie można podzielić je na ropnie: dziąsła, przyzębia, okołokoronowe, połączone zmiany periodontalno-endodontyczne;

  2. ropnie zębopochodne – ze względu na zasięg procesu można je podzielić na ropnie: okołowierzchołkowe, podokostnowe, podśluzówkowe.

Sprawdź, jak długo utrzymuje się opuchlizna po wyrwaniu zęba i jak można ją złagodzićLink otwiera się w nowej karcie

Jakie są przyczyny powstawania ropni zębów?

W przypadku ropni tkanek przyzębia czynnikami odpowiadającymi za ich rozwój są choroby tkanek przyzębia (otaczających ząb). Mogą być klinicznym objawem przewlekłego lub agresywnego zapalenia (powszechnie zwanego paradontozą). Główną jego przyczyną są bakterie płytki nazębnej i kamienia nazębnego, które zbierają się na powierzchni zębów w wyniku niedostatecznej higieny. Stąd też bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o zębyLink otwiera się w nowej karcie

Dodatkowo do rozwoju ropnia dziąsła przyczynić się może uraz powstały w wyniku złego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych, stan zapalny będący konsekwencją zaburzeń układu hormonalnego (np. w cukrzycy, ciąży) czy zażywania niektórych leków (np. blokerów kanału wapniowego). W przypadku ropnia przyzębia czynnikami ryzyka są zaburzenia immunologiczne w chorobach ogólnych i po długotrwałej antybiotykoterapii. Powstaniu ropnia okołokoronowego sprzyja zaś niepełne wyrżnięcie się zęba.

Przeczytaj: Budowa zębów – struktura, kolory i funkcjeLink otwiera się w nowej karcie

Z kolei ropnie zębopochodne pojawiają się jako konsekwencja ostrego, ropnego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. To tkanki kostne, które otaczają otwór wierzchołkowy, czyli niewielki otwór w korzeniu zęba. Do powstania zapalenia tkanek okołowierzchołkowych dochodzi głównie w wyniku mnożenia się bakterii w korzeniu zęba. Choroba może mieć też tzw. podłoże jatrogenne (jest efektem nieprawidłowego postępowania stomatologa) – bywa powikłaniem przepchnięcia narzędzi lub leków.

Do rozwoju ropnia zęba predysponuje ropień okołomigdałkowyLink otwiera się w nowej karcie. Bakterie za niego odpowiedzialne mogą przedostać się na okoliczne tkanki. Wśród potencjalnych przyczyn wymienia się też m.in. zapalenia gruczołów ślinowych, zatok obocznych nosa, węzłów chłonnych.

Jak wygląda ropień zęba? Objawy

Ropień dziąsła obejmuje dziąsło brzeżne bądź brodawkę międzyzębową. To bolesne wygórowanie i obrzmienie, z czerwoną, lśniącą, gładką powierzchnią. Towarzyszyć mu może wysięk ropny ze szczeliny dziąsłowej. Ropień przyzębny rozwija się w obrębie tkanek budujących kieszonkę przyzębną. Objawy tej zmiany to: obrzęk i zaczerwienienie przyzębia, ból (nasilający się podczas żucia) lub dyskomfort (rozpieranie i ucisk przy palpacji), zwiększona ruchomość zęba, tkliwość na opukiwanie, wysunięcie zęba z zębodołu. Ropień okołokoronowy pojawia się w tkankach wokół korony zęba. Towarzyszą mu: bolesny, obrzękły, zaczerwieniony płat dziąsłowy, szczękościsk, trudności w przełykaniu.

Ropień zębowy okołowierzchołkowy objawia się: zaczerwienieniem, bólem, niewielkim obrzękiem błony śluzowej w okolicy wierzchołka zęba. Chorobie towarzyszy ból (nasilający się przy ucisku, w poziomym ułożeniu ciała, podczas jedzenia i picia ciepłych rzeczy), uczucie „wysadzania zęba z zębodołu”, rozchwianie zęba. Ropień podokostnowy rozwija się, kiedy ropa przechodzi przez kość wyrostka zębodołowego. Chory odczuwa wówczas silny ból, pojawia się obrzęk twarzy, błona śluzowa jest żywo czerwona, a ząb mocno rozchwiany. Ropień podśluzówkowy to ostatnia faza ostrego ropnego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Dochodzi do przebicia ropnia pod błonę śluzową. W wyniku tego dolegliwości bólowe stają się łagodniejsze. Rośnie obrzęk tkanek twarzy, zwłaszcza warg, policzka, okolicy podoczodołowej. Może rozwinąć się przetoka.

W ropniu zęba chorym dokuczają niekiedy objawy ogólne, charakterystyczne dla infekcji. Zdarza się podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie, powiększenie węzłów chłonnych czy osłabienie.

Co pomaga na ropień zęba? Leczenie zmiany

Leczenie ropnia okołowierzchołkowego opiera się na trepanacji zęba, czyli zabiegu otwarcia jego komory. Wykonuje się leczenie endodontyczne (kanałowe). Niekiedy konieczne jest tzw. leczenie otwarte z podaniem antybiotyku. Jeśli występują mechaniczne przeszkody do przeprowadzenia leczenia endodontycznego, konieczne okazują się ekstrakcja (usunięcie) zęba lub resekcja (wycięcie) wierzchołka korzenia. W ropniu podokostnowym i podśluzówkowym trepanacja komory zęba najczęściej jest niewystarczająca. Ropień nacina się i ewakuuje się ropę. Obligatoryjne jest podanie antybiotyku i kanałowe leczenie antyseptyczne przyczynowego zęba. Jeśli wystąpią ku temu przeszkody, wykonywana jest ekstrakcja zęba lub resekcja wierzchołka korzenia. Kiedy chory ma gorączkę i odczuwa silny ból, zaleca się najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Jak można pozbyć się ropni przyzębnych? Postępowanie skupia się na opróżnianiu zmiany. Zazwyczaj dokonuje się tego przez kieszonkę przyzębną. Kiedy jest to niemożliwe, wykonuje się nacięcie ropnia – zazwyczaj pionowo, przez największą wypukłość, z zachowaniem przynajmniej pół centymetra od dziąsła brzeżnego. Przeprowadza się później leczenie periodontologiczne – root planning i skalling (usuwanie kamienia nazębnego). Czasem ordynuje się leki – jamę ropnia płucze się środkiem o działaniu antyseptycznym, np. chlorheksydyną, wodą utlenioną, zażywa się antybiotyk i środki przeciwbólowe. Można wspomóc się domowymi rozwiązaniami, takimi jak szałwia. Łagodzi ona nie tylko zapalenie gardła, ale i stan zapalny w jamie ustnej.

Umowa dodatkowa poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasie

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych poważnych chorób, a zmniejsza innych. Niezależnie od wieku, jeśli zachorujesz, możesz potrzebować wsparcia – zarówno finansowego, jak i praktycznej pomocy w organizacji leczenia czy w codziennych czynnościach. Na taki wypadek możesz już teraz wybrać umowę dodatkową do ubezpieczenia na życie – Poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasieLink otwiera się w nowej karcie dostępną w Nationale-Nederlanden.

Gwarantuje ona wypłatę pieniędzy w przypadku wystąpienia jednej z 32 chorób (w tym m.in. nowotworu złośliwego, zawału serca czy choroby Parkinsona). Co ważne, zakres ubezpieczenia rozszerza się wraz z twoim wiekiem, aby jak najlepiej dopasować się do wyzwań, z którymi być może będziesz musiał lub musiała się zmierzyć.

Oprócz wypłaty świadczenia pieniężnego możesz liczyć też na wsparcie medyczne i opiekuńcze po diagnozie poważnej choroby, czyli praktyczną pomoc, m.in. transport medyczny, dostarczenie leków, pomoc pielęgniarki, pomoc domową, organizację rehabilitacji.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

lek. Agnieszka Żędzian

lek. Agnieszka Żędzian

Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. W pracy z pacjentem stara się zawsze indywidualnie podejść do jego problemu oraz, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, postawić właściwą diagnozę. Aby skutecznie pomagać pacjentom, systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

lek. Agnieszka ŻędzianZobacz artykuły tego autora

Źródła:

  1. M. Barańska-Gachowska, Endodoncja wieku rozwojowego i dojrzałego, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004.

  2. Z. Jańczuk, Stomatologia zachowawcza – zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

  3. L. Kryst, Chirurgia szczękowo-twarzowa: podręcznik dla studentów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

  4. B. Lewandowski, T. Cubera, Zapalenia zębopochodne twarzy i szyi w materiale Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie – obserwacje 5-letnie, „Dental and Medical Problems” 2010, t. 47, nr 1, s. 41–46.

  5. M. Prokop-Franaszek, M. Gackowska, T. Gołda, Ropnie tkanek przyzębia i ropnie zębopochodne – diagnostyka, różnicowanie i leczenie, „Implantoprotetyka” 2007, t. VIII, nr 3, s. 15–20.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

Zapewnij sobie wsparcie finansowe od razu po diagnozie poważnej choroby oraz praktyczne wsparcie i badania m. in. w przypadku zawału, udaru oraz innych poważnych chorób zagrażających życiu.

Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

Informacja Prawna

Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

Kategorie

Podobne tematy