Przejdź do treści

Zdrowy kręgosłup - jak wygląda? Jak o niego dbać?

Redakcja NN

5 min. czytaniaAktualizacja:

Dzięki kręgosłupowi możemy zachowywać pionową postawę ciała i się pochylać. Najważniejszą jego cechą jest ochrona rdzenia kręgowego, będącego częścią układu nerwowego. Bez struktur kręgosłupa nie byłoby możliwe normalne funkcjonowanie, dlatego warto zadbać o regularne ćwiczenia na plecy. Po czym można rozpoznać, że rusztowanie naszego organizmu jest zdrowe i jak można o nie zadbać?

Zdrowy kręgosłup - jak wygląda? Jak o niego dbać?

Jak powinna wyglądać budowa kręgosłupa?

Kręgi nie stanowią prostej linii, ponieważ nie są ułożone jeden pod drugim. Zdrowy kręgosłup ma zamiast tego kilka łuków, które kształtem przypominają literę „s” przy spojrzeniu z boku - te naturalne „wygięcia” to type: entry-hyperlink id: 137vLaNKNvfeJjZPCrPD1Q i type: entry-hyperlink id: 4M7zfVoLvlPH7aZOhIyCwL. Dzięki temu ciężar ciała jest odpowiednio rozłożony w stosunku do układu ruchu, a same kręgi chronione są przez więzadła i mięśnie, które w dodatku umożliwiają ruch i ograniczają zbyt duży jego zakres. O te właśnie struktury trzeba zadbać, ponieważ na samą budowę kości nie możemy wpłynąć. Rozwiązaniem na właściwe zajęcie się swoim kręgosłupem może być type: entry-hyperlink id: 51SshvxVLnG6fYm5rhj0Xj - specjalisty odpowiadającego za zdrowie tej części układu ruchu.Brak dbałości o prawidłową postawę i częste nadwyrężenie kręgosłupa prowadzi do bardzo bolesnych dolegliwości, takich jak naciskanie na nerw kulszowy, osteoporoza, zapalenie kręgów i przemieszczenie się dysku. Doprowadzić do tych schorzeń można dźwigając ciężkie przedmioty, nosząc źle dobrane obuwie (zwłaszcza na wysokim obcasie), często się garbiąc i używając źle wyprofilowanych krzeseł.

Dowiedz się, jaki lekarz jest od kręgosłupa. Najczęstsze schorzenia kręgosłupa. Zapobieganie problemom z kręgosłupem i leczenie ichLink otwiera się w nowej karcie

Gimnastyka - zdrowy kręgosłup

Skoro już wiadomo, jak wygląda zdrowy kręgosłup, to co można zrobić, by móc się takowym pochwalić? Jedną z najskuteczniejszych metod jest rozciąganie, które umożliwia uzyskanie zwiększonej ruchomości w stawach, rozluźnia zbyt mocno napięte struktury i zwiększa elastyczność tkanek. Doprowadza ono ponadto do zwiększenia tolerancji sił rozciągających. Czynność tę powinno się wykonywać przynajmniej 2 - 3 razy w tygodniu przez minimum kilkanaście minut. Gimnastyka na zdrowy kręgosłup wykorzystywać może elementy jogi, takie jak skłony tułowia, pozycja psa z głową w dół albo psa z głową w górę. Rozciąganie grzbietu prowadzi nie tylko do rozciągnięcia jego więzadeł i mięśnie, ale także struktur układu nerwowego. Regularne wykonywanie takich ćwiczeńLink otwiera się w nowej karcie przyczynia się do zmniejszenia odczuwania bólu, a także poprawia samopoczucie. Oprócz rozciągania polecane jest także rolowanie. W jego trakcie uciskane są tkanki miękkie organizmu, co prowadzi do zmniejszenia napięcia struktur, wzrasta dzięki niemu transport substancji oraz wykazuje ono działanie przeciwbólowe.

Sprawdź: Ćwiczenia na bolące plecy – najlepszy zestaw w walce z dolegliwościamiLink otwiera się w nowej karcie

Trening fitness - zdrowy kręgosłup

Trening na zdrowy kręgosłup powinien przede wszystkim wzmacniać mięśnie grzbietu oraz brzucha. Człowiek posiada warstwy mięśni i najważniejsze w kontekście dbania o kręgosłup jest pracowanie nad mięśniami głębokimi, które dbają o ruchomość kręgów i ich stabilizację. Jeżeli są one nieaktywne bądź osłabione, wówczas mogą się stać przyczyną wystąpienia w ciele asymetrii (takich, jak na przykład skolioza) oraz spowodować problemy z utrzymaniem stabilnej pozycji podczas treningu.Poprawić stan kręgosłupa możesz jednak nie tylko na siłowni, ponieważ w przypadku jego nadwyrężenia ważne staje się uprawianie dyscyplin sportu, które rozluźniają mięśnie. Dobroczynny wpływ pod tym względem charakteryzuje w szczególności pływanie. W wodzie poczucie ciężkości ciała jest zdecydowanie mniejsze, a dzięki temu odciążony zostaje kręgosłup, który odczuwa ulgę.Zdrowy kręgosłup lędźwiowy - i pozostałe jego odcinki - zapewniają także dyscypliny, które wprawiają go w ruch. Zalicza się do nich bieganie, również z tego powodu, że podczas biegu plecy są proste, a głowa wyprostowana, co stanowi idealną pozycję dla kręgosłupa. Podobne efekty możesz uzyskać maszerując lub spacerując. Tenis i jazda na rowerze sprzyjają natomiast zginaniu i pochylaniu pleców, więc jeżeli doskwierają Ci bóle kręgosłupa, zrezygnuj z tych dyscyplin.

Przeczytaj również: Termolezja – na czym polega, wskazania do zabiegu, skutki uboczneLink otwiera się w nowej karcie

Jak zadbać o zdrowy kręgosłup na co dzień?

Wypadający dysk to częsta przypadłość osób bardzo aktywnych, czyli przeciążających swój układ ruchu i/lub ludzi starszych. Zdrowy kręgosłup dla seniorów ma ogromne znaczenie, jak więc mogą oni o niego zadbać w codziennym życiu, a tym samym uniknąć wspomnianej dolegliwości? Oto garść wskazówek, które zresztą przydadzą się także i młodym osobom, które chcą długo cieszyć się zdrowym kręgosłupem:

  1. Śpij w embrionalnej pozycji - wykazano, że właśnie ta pozycja w czasie snu jest najbardziej odpowiednia dla kręgosłupa i pozwala na uniknięcie jego bólów. Aby pozbyć się bólu, możesz położyć się na plecach i unieść wyprostowane nogi na dłuższą chwilę,

  2. Zadbaj o właściwą pozycję podczas siedzenia - pozwala to na uniknięcie dolegliwości bólowych. Kręgosłup nie może przez długi czas znajdować się w jednej, niezmienionej pozycji, w związku z czym ważne jest jej regularne zmienianie i częste ruszanie się. Zamiast godzinami siedzieć, wstań co jakiś czas i się rozruszaj, natomiast podczas schylania się wykorzystuj głównie nogi, zamiast zginać plecy,

  3. Noś dopasowane obuwie - im częściej wkładasz buty na niskim obcasie, tym lepiej. Pozwalają one na utrzymanie ciała w odpowiedniej pozycji, jednak najlepiej jest wybierać obuwie z płaskim podbiciem, ponieważ płaskie buty też nie są korzystne dla kręgosłupa,

  4. Zadbaj o prawidłową dietę - w składzie kości występuje wapń, a jego niedobory doprowadzić mogą do osteoporozy. Dieta powinna być w związku z tym bogata w ten pierwiastek oraz w witaminę D, która wspomaga jego wchłanianie. Źródłami wapnia w diecie mogą być białe sery, jogurty i mleko, czyli nabiał.

Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Kiedy pojawia się podejrzenie poważnej choroby, pojawia się też niepewność i zagubienie. Odpowiedzią może być Ubezpieczeniowy program wsparcia w chorobie oferowany przez Nationale-Nederlanden. Składa się na niego m. in. umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Diagnostyka w kierunku poważnych choróbLink otwiera się w nowej karcie.

W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w placówkach LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce.

Jeśli otrzymasz od lekarza skierowanie w związku z podejrzeniem poważnej choroby, na wizytę do lekarza specjalisty lub badania laboratoryjne umówisz się w ciągu 3 dni roboczych, a na badania obrazowe w ciągu 10 dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie.Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    Redakcja NN

    Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

    Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

    Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

    Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    1. Józefowski P. i in.: Zdrowy kręgosłup. Stres. Wady postawy. Ćwiczenia. 2015.

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


    Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

    Zapewnij sobie szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych w całej Polsce, aby wykluczyć lub potwierdzić poważną chorobę.

    Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

    Informacja Prawna

    JPG 864x356px

    Kategorie

    Podobne tematy