Przejdź do treści

Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać

Redakcja NN

3 min. czytaniaAktualizacja:

Wypadanie włosów to zupełnie naturalne zjawisko – człowiek traci przeciętnie od 50 do 150 włosów dziennie. To jednak umowna granica, która dla każdego jest inna. Kiedy zatem wypadanie włosów może być oznaką problemów zdrowotnych?

Gdzie leczyć wypadanie włosów – podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać

Dlaczego tracimy włosy? Odpowiedź na to pytanie związana jest cyklem rozwoju włosa, na który składają się trzy fazy: faza anagenu (wzrostu), faza katagenu (zanikania) i faza telogenu (wypadania). Jeśli cykl zachodzi prawidłowo, w fazie wypadania znajduje się około 13% włosów. Po wypadnięciu włosa telogenowego powinien on zostać zastąpiony włosem w fazie wzrostu. Problem pojawia się, kiedy zaobserwujesz, że włosów wypada więcej niż dotychczas, a nowe odrastają wolniej.

Kto leczy wypadanie włosów – lekarz internista

W pierwszej kolejności warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który przeprowadzi z Tobą wywiad i przeanalizuje Twój ogólny stan zdrowia, przebyte choroby, przyjmowane leki i stosowaną dietę. Przyczyn wypadania włosów może być naprawdę wiele, dlatego internista może skierować Cię na badania krwi (morfologię) lub zarekomendować wizytę u dermatologa lub trychologa.

Dermatolog czy trycholog?

Dermatolog zajmuje się wszystkimi problemami skórnymi, w tym także chorobami skóry głowy, które mogą być przyczyną wypadania włosów. Jest lekarzem medycyny i po wstępnym wywiadzie może skierować Cię na odpowiednie badania lub jeśli uzna to za stosowne, przepisać silniejsze leki. Do dermatologa należy się udać, gdy zmiany są nagłe i wymagają pilnej konsultacji.

  1. Dowiedz się, na czym polega łysienie androgenowe u kobietLink otwiera się w nowej karcie.

Trychologiem może być dermatolog lub specjalista kosmetyczny, czyli osoba bez wykształcenia medycznego, przeszkolona do badania skóry głowy. Konsultacja z trychologiem najczęściej ma na celu zdiagnozowanie przyczyny wypadania włosów. Wskazaniem do wizyty będą również problemy takie jak świąd skóry, pieczenie czy nadmierne łuszczenie skóry głowy, a nawet łojotok.

Trycholog pomoże nie tylko w diagnozie, lecz także w leczeniu problemu wypadania włosów czy kłopotów ze skórą głowy. Jeżeli zatem wiesz, że przyczyną jest np. nieodpowiednia dieta czy łupież, taki specjalista udzieli Ci wskazówek, jak pokonać dany problem.

  1. Przeczytaj też na temat chorób zakaźnych u dorosłych i dzieciLink otwiera się w nowej karcie.

Jakie badania są pomocne w diagnostyce wypadania włosów?

  1. morfologia krwi – pozwala wykryć anemię, stany zapalne i niedobory żelaza; jest punktem wyjściowym do dalszej diagnostyki,

  2. OB – marker stanów zapalnych, nowotworów i chorób autoimmunologicznych;

  3. poziom ferrytyny (białka magazynującego żelazo) – wskazane, jeśli lekarz podejrzewa niedokrwistość z niedoboru żelaza, której objawami mogą być wypadające włosy oraz kruche, łamliwe paznokcie,

  4. oznaczenie poziomu witaminy B12,

  5. stężenie hormonów tarczycy (TSH, fT4) – pozwala zdiagnozować nadczynność i niedoczynność tarczycy,

  6. poziom hormonów płciowych: testosteronu, androstendionu, siarczanu DHEA, progesteronu oraz prolaktyny,

  7. hormony płciowe, których poziom zmienia się w okresie menopauzy – estrogeny, FSH, LS,

  8. poziom kortyzolu – hormonu stresu.

  9. Przeczytaj też na temat testu ALEXLink otwiera się w nowej karcie.

Rozpoczynając proces diagnostyczny u lekarza rodzinnego, warto skorzystać z teleporady. Nie wszystkie problemy związane z wypadającymi włosami wymagają specjalistycznej pomocy. Z kolei wykrycie tych poważniejszych zależy od wyników badań, z którymi udasz się do specjalisty – dermatologa lub trychologa.

  1. Przeczytaj na temat objawów problemów hormonalnychLink otwiera się w nowej karcie.

Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Kiedy pojawia się podejrzenie poważnej choroby, pojawia się też niepewność i zagubienie. Odpowiedzią może być Ubezpieczeniowy program wsparcia w chorobie oferowany przez Nationale-Nederlanden. Składa się na niego m. in. umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Diagnostyka w kierunku poważnych choróbLink otwiera się w nowej karcie.

W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w placówkach LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce.

Jeśli otrzymasz od lekarza skierowanie w związku z podejrzeniem poważnej choroby, na wizytę do lekarza specjalisty lub badania laboratoryjne umówisz się w ciągu 3 dni roboczych, a na badania obrazowe w ciągu 10 dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie.Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    Redakcja NN

    Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

    Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

    Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

    Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


    Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

    Zapewnij sobie szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych w całej Polsce, aby wykluczyć lub potwierdzić poważną chorobę.

    Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

    Informacja Prawna

    JPG 864x356px

    Kategorie

    Podobne tematy