Przejdź do treści

Łysienie u kobiet - androgenowe, plackowate

Redakcja NN

lek. Wiktor Trela

4 min. czytaniaAktualizacja:

Łysienie u kobiet stanowi problem nie tylko estetyczny. Nadmierne wypadanie włosów najczęściej świadczy o tym, że organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Konieczne jest przeprowadzenie badań, które pozwolą ustalić przyczynę. Zobacz, jak wygląda leczenie łysienia u kobiet.

Łysienie u kobiet - androgenowe, plackowate

Nadmierne wypadanie włosów u kobiet

Wypadanie włosów jest zjawiskiem fizjologicznym. Każdego dnia tracisz ich nawet 100. Jest to związane z ich naturalnym cyklem życia, który trwa 2–6 lat. Organizm pozbywa się „martwych włosów”, czyli takich, które przestały już rosnąć. Tym samym powstaje miejsce dla nowych. Wypadanie obserwuje się głównie w czasie czesania lub mycia.

Problem pojawia się, gdy włosy wypadają w zbyt dużej ilości. Za nieprawidłową uznaje się utratę ponad 100 sztuk dziennie. Możesz łatwo zaobserwować, że zostaje ich więcej na szczotce, poduszce, ubraniach lub podłodze. Zdarza się też, że zauważasz, iż Twoja fryzura nie wygląda już tak jak wcześniej. Włosy są przerzedzone, a w niektórych obszarach głowy widać puste miejsca. W takiej sytuacji powinnaś udać się do lekarza dermatologa. Wykona on niezbędne badania, dzięki którym możliwe będzie ustalenie przyczyny łysienia.

Diagnostyka łysienia kobiet opiera się na:

  1. badaniach laboratoryjnych (m.in. panel hormonalny, morfologia krwi),

  2. ocenie wizualnej stanu skóry głowy i włosów,

  3. trichoskopii,

  4. trichogramie.

Trichoskopia polega na ocenie stanu włosów i skóry głowy przy pomocy wideodermatoskopu. Trichogram to ocena włosów pod mikroskopem. Konieczne jest pobranie ich około 100, aby test był wiarygodny. Niekiedy konieczna jest także biopsja.

Jakie są przyczyny łysienia u kobiet?

Przyczyny łysienia u kobiet mogą być różne. Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane czynnikami genetycznymi. W takim przypadku wyniki badań utrzymują się w normie, a u członków najbliższej rodziny obserwuje się podobny problem.

Łysienie u kobiet często jest związane z zaburzeniami gospodarki hormonalnejLink otwiera się w nowej karcie. Nadmierne wypadanie włosów towarzyszy paniom, które weszły w okres przekwitania. Jest to związane ze znacznym obniżeniem się poziomu estrogenów. Łysienie obserwuje się przy podwyższonym poziomie androgenów, który występuje na przykład w zespole policystycznych jajników. Utratą włosów mogą skutkować też zaburzenia pracy tarczycy.

Inne możliwe przyczyny łysienia u kobiet to:

  1. niedobory witamin i minerałów,

  2. stosowanie niektórych leków,

  3. nieprawidłowa pielęgnacja,

  4. częste poddawanie się obciążającym zabiegom fryzjerskim,

  5. choroby autoimmunologiczne i dermatologiczne,

  6. niedożywienie,

  7. długotrwały stres,

  8. zaburzenia psychiczne.

Od tego, co jest przyczyną, zależy rodzaj łysienia u kobiet. Wyróżnia się łysienie androgenowe, plackowate, telogenowe.

Łysienie androgenowe u kobiet

U kobiet może wystąpić łysienie androgenoweLink otwiera się w nowej karcie. Jest ono związane z podwyższonym stężeniem androgenów – zwłaszcza pochodnych testosteronu. Ten rodzaj bywa nazywany także łysieniem typu męskiego, ponieważ obserwuje się go głównie u panów. Mimo to szacuje się, że cierpi na niego aż 40% kobiet.

Androgenowe łysienie u kobiet ma charakterystyczne objawy. Utrata włosów ma miejsce głównie na szczycie głowy. Największe nasilenie obserwuje się w części czołowej. Mimo to nie dochodzi do utraty linii włosów (ma to miejsce tylko w męskim łysieniu androgenowym).

Łysienie telogenowe u kobiet

Innym rodzajem jest łysienie telogenowe u kobietLink otwiera się w nowej karcie. Jest ono związane z zaburzeniem cyklu życia włosa. Wypadanie fizjologiczne ma miejsce w momencie, gdy nowy włos wypycha stary. Jest to faza anagenu. W nieprawidłowych warunkach zdarza się to wcześniej. Dodatkowo na wypadnięcie jest narażona większa liczba włosów, niż ma to miejsce w fazie anagenu.

Łysienie telogenowe u kobiet rozpoznaje się, gdy nadmierne wypadanie włosów utrzymuje się przez minimum pół roku. Utrata włosów następuje na całym obszarze głowy. Nie obserwuje się żadnych innych objawów.

Łysienie plackowate u kobiet

Łysienie plackowateLink otwiera się w nowej karcie u kobiet jest bardzo charakterystyczne. W jego przebiegu w mieszkach włosowych rozwija się stan zapalny, który prowadzi do uszkodzenia mieszków włosowych. W efekcie dochodzi do nadmiernego wypadania włosów. Odbywa się to jednak w charakterystyczny sposób.

W łysieniu plackowatym na głowie pojawiają się ogniska łysienia. Mają one regularny kształt i różną wielkość. Ten rodzaj występuje przede wszystkim u osób młodych. Większość przypadków rozpoznaje się u pacjentów, którzy nie ukończyli jeszcze 25 lat.

Co na łysienie u kobiet sprawdza się najlepiej?

Leczenie łysienia u kobiet zależy od jego rodzaju i przyczyny. Terapię dobiera lekarz na podstawie wyników badań. Konieczna jest także prawidłowa pielęgnacja przy użyciu specjalistycznych szamponów i odżywek. Dobrze jest stosować także witaminy na włosy. Wypróbować możesz też domowe sposoby na wypadanie włosów, które opierają się na naturalnych metodach. Są to samodzielnie wykonywane maseczki i płukanki z ziół.

Sprawdź, gdzie leczyć wypadanie włosów i do jakiego specjalisty się udaćLink otwiera się w nowej karcie.

Umowa dodatkowa poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasie

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych poważnych chorób, a zmniejsza innych. Niezależnie od wieku, jeśli zachorujesz, możesz potrzebować wsparcia – zarówno finansowego, jak i praktycznej pomocy w organizacji leczenia czy w codziennych czynnościach. Na taki wypadek możesz już teraz wybrać umowę dodatkową do ubezpieczenia na życie – Poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasieLink otwiera się w nowej karcie dostępną w Nationale-Nederlanden.

Gwarantuje ona wypłatę pieniędzy w przypadku wystąpienia jednej z 32 chorób (w tym m.in. nowotworu złośliwego, zawału serca czy choroby Parkinsona). Co ważne, zakres ubezpieczenia rozszerza się wraz z twoim wiekiem, aby jak najlepiej dopasować się do wyzwań, z którymi być może będziesz musiał lub musiała się zmierzyć.

Oprócz wypłaty świadczenia pieniężnego możesz liczyć też na wsparcie medyczne i opiekuńcze po diagnozie poważnej choroby, czyli praktyczną pomoc, m.in. transport medyczny, dostarczenie leków, pomoc pielęgniarki, pomoc domową, organizację rehabilitacji.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

Redakcja NN

Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

Źródła:

  1. Ż. Żak, Łysienie plackowate – podłoże oraz leczenie, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 4, s. 513–515.

  2. L. Brzezińska-Wcisło i in., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2003, nr 5, s. 260–266.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

Zapewnij sobie wsparcie finansowe od razu po diagnozie poważnej choroby oraz praktyczne wsparcie i badania m. in. w przypadku zawału, udaru oraz innych poważnych chorób zagrażających życiu.

Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

Informacja Prawna

Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

Kategorie

Podobne tematy