Przejdź do treści

Jakie choroby leczy reumatolog? Kiedy skorzystać z e-wizyty?

Redakcja NN

2 min. czytaniaAktualizacja:

Reumatolog diagnozuje oraz leczy schorzenia reumatyczne kości, stawów oraz choroby tkanki łącznej. Chociaż reumatologia kojarzy się z dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem chorób osób starszych, w praktyce do reumatologa trafiają osoby w różnym wieku, zmagające się z bólem układu kostnego. Dowiedz się, kiedy warto skorzystać z e-wizyty u tego specjalisty.

Jakie choroby leczy reumatolog? Kiedy skorzystać z e-wizyty?

Z jakimi objawami udać się do reumatologa?

Objawy, z którymi warto udać się do reumatologa nie zawsze manifestują się tylko przez ból stawówLink otwiera się w nowej karcie, mięśni i kości. Mogą to być także takie symptomy jak:

  1. ból stawów, któremu towarzyszy gorączka lub stan podgorączkowy,

  2. stawy są obrzęknięte i zaczerwienione, a temperatura wokół nich jest wyższa niż w pozostałych częściach ciała,

  3. na ciele pojawiła się wysypka lub zaczerwienie,

  4. ból brzucha, który nie jest spowodowany problemami żołądkowymi lub jelitowymi,

  5. sztywność stawów,

  6. problemy ze schylaniem się lub wstawaniem z miejsca,

  7. trudności z poruszaniem się bądź utrzymaniem w palcach przedmiotów,

  8. ból jest silny, nawracający i pojawia się w jednym albo w kilku stawach.

Do reumatologaLink otwiera się w nowej karcie może skierować nas lekarz rodzinny lub na wizytę możemy zdecydować się sami. W tym przypadku warto umówić się na konsultację online – bez konieczności posiadania skierowania i czekania w długich kolejkach. Specjalista przeprowadzi z nami wywiad i zdecyduje, czy konieczne jest wykonanie innych badań, które pomogą w postawieniu diagnozy.

Jakie choroby leczy reumatolog?

Reumatolog diagnozuje, leczy i zajmuje się profilaktyką następujących chorób:

  1. reumatoidalne zapalnie stawówLink otwiera się w nowej karcie,

  2. łuszczycowe zapalenie stawów,

  3. zwyrodnienia stawów,

  4. zesztywniejące zapalenie kręgosłupa,

  5. gorączka reumatyczna,

  6. przewlekłe choroby tkanki łącznej, takie jak: toczeń rumieniowaty układowy, twardzina układowa, zespół Sjogrena, zapalenie skórno-mięśniowe i wielomięśniowe, niezakrzepowe zapalenie naczyń,

  7. osteoporoza,

  8. sarkoidoza,

  9. fibromialgia.

Jakie badania zaleca reumatolog?

Choroby reumatologiczne bardzo często manifestują się w niewłaściwych wynikach krwi. Najważniejszym badaniem diagnostycznym, które może zlecić reumatolog jest badanie RF, czyli poziomu czynnika reumatoidalnegoLink otwiera się w nowej karcie. Podwyższony wynik może świadczyć o toczącym się procesie chorobowym.

Lekarz może także zalecić ogólną morfologię krwi, badania moczu, USG wybranych stawów lub tomografię komputerową. Komplet badań wraz z wywiadem, który lekarz przeprowadza z pacjentem, stanowią podstawę do dobrania odpowiedniego leczenia.

Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Kiedy pojawia się podejrzenie poważnej choroby, pojawia się też niepewność i zagubienie. Odpowiedzią może być Ubezpieczeniowy program wsparcia w chorobie oferowany przez Nationale-Nederlanden. Składa się na niego m. in. umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Diagnostyka w kierunku poważnych choróbLink otwiera się w nowej karcie.

W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w placówkach LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce.

Jeśli otrzymasz od lekarza skierowanie w związku z podejrzeniem poważnej choroby, na wizytę do lekarza specjalisty lub badania laboratoryjne umówisz się w ciągu 3 dni roboczych, a na badania obrazowe w ciągu 10 dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie.Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    Redakcja NN

    Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

    Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

    Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

    Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


    Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

    Zapewnij sobie szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych w całej Polsce, aby wykluczyć lub potwierdzić poważną chorobę.

    Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

    Informacja Prawna

    JPG 864x356px

    Kategorie

    Podobne tematy