Przejdź do treści

Lordoza – co warto o niej wiedzieć?

Agata OleszkiewiczAgata Oleszkiewicz

4 min. czytaniaAktualizacja:

Lordoza to naturalne wygięcie kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej, czyli w kierunku brzuszno-grzbietowym, które często bywa utożsamiane z wadą postawy. Pamiętaj, że dopiero odstępstwa od fizjologicznych norm wywołują nieprzyjemne objawy i wymagają leczenia. Sprawdź, co warto wiedzieć o lordozie!

Lordoza – co warto o niej wiedzieć?

Co to jest lordoza?

Lordoza to paraboliczny, czyli łukowaty, układ kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej ze szczytem skierowanym w stronę brzuszną, który naturalnie występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Wygięcie tego typu pełni różne funkcje, takie jak: utrzymanie pionowej postawy, równoważenie środka ciężkości ciała oraz amortyzacja wstrząsów, rozpraszanie przeciążeń na kończyny, obręcz barkową i miednicę.

  1. Dowiedz się, na czym polega terapia metodą McKenziegoLink otwiera się w nowej karcie.

Krzywizna kręgosłupa, charakteryzująca się wklęsłością od strony grzbietowej, stopniowo kształtuje się w okresie wczesnego dzieciństwa, z chwilą nabycia zdolności podnoszenia głowy, raczkowania, siadania i chodzenia. Lordoza szyjna rozwija się jako pierwsza i intensywnie postępuje od 6. miesiąca życia, natomiast lordoza lędźwiowa – później, od około 12. miesiąca. Do tego czasu kręgosłup ukształtowany jest na podobieństwo litery „C”. W efekcie postępującego rozwoju motorycznego i czynników zewnętrznych nie tylko kształtuje się lordoza, ale i inaczej się pozycjonuje kifozaLink otwiera się w nowej karcie, czyli łukowate wygięcie również w płaszczyźnie strzałkowej, z łukiem szczytu skierowanym w stronę grzbietową, która w prawidłowo uformowanym kręgosłupie znajduje się na wysokości odcinka piersiowego i krzyżowo-guzicznego. Z wielu różnych powodów lordoza bywa utożsamiana z wadą postawy i źródłem wielu przykrych dolegliwości bólowych, parestezji rąk czy nóg, zaburzeniami widzenia, deformacją pleców, czy nawet z problemami z wypróżnianiem i erekcją. Pamiętaj jednak, że lordoza to nie choroba, a naturalna krzywizna kręgosłupa! Dopiero pod wpływem czynników wrodzonych bądź nabytych lordoza może ulec zniekształceniom i stać się przyczyną wielu dokuczliwych objawów.

  1. Dowiedz się, czym jest bruzda HarrisonaLink otwiera się w nowej karcie.

Zniesiona i pogłębiona lordoza

Ze względu na głębokość wygięcia łuku wyróżnia się kilka rodzajów lordozy. Jedną z bardziej nieprzyjemnych jest hiperlordoza dolnego odcinka, czyli nadmiernie pogłębiona lordoza lędźwiowa, która nie tylko oznacza zanik okolicy znajdującej się pomiędzy dolnymi żebrami a miednicą, ale też sprzyja sztywności bioder, drętwieniom pośladków, zaburzeniom perystaltyki jelit i pracy pęcherza moczowego czy bolesnym miesiączkom. Odwrotną deformacją, która wywołuje zespół dokuczliwych objawów, jest spłycenie lordozy lędźwiowej, tzn. wywłaszczenie parabolicznego łuku, który nadaje charakterystycznego wyglądu sylwetce w dolnej części grzbietu. Odchylenia od norm równie często zdarzają się w odcinku szyjnym, jednak w tej sytuacji częściej obserwuje się zniesienie lordozy szyjnej niż pogłębienie. W przebiegu deformacji najczęściej obserwuje się cofnięcie głowy względem szyi i tułowia. Stan tego typu sprzyja napadowym bólom karku i głowy, zwłaszcza w tylnej części, nadmierną ruchomością szyi związaną z niestabilnością mięśni szyi, a także powstaniu podwójnego podbródka. Każda z nieprawidłowości kręgosłupa manifestuje specyficzne dla siebie cechy, dlatego jeśli zaobserwujesz u siebie lub swoich bliskich niepokojące dolegliwości czy deformacje grzbietu, zgłoś się od razu do lekarza rodzinnego, ortopedy czy fizjoterapeuty na konsultacje, dzięki którym nie tylko poprawisz wygląd sylwetki, ale też unikniesz wielu przykrych konsekwencji zdrowotnych.

  1. Sprawdź, jak, kiedy i po co wykonuje się test AdamsaLink otwiera się w nowej karcie.

Spłycona szyja i pogłębiona lordoza lędźwiowa – jak można je skorygować?

Leczenie zniekształceń zależy przede wszystkim od ich rodzaju i stopnia oraz wieku chorej osoby. Jeśli Twoje dziecko zmaga się z deformacją, gimnastyka korekcyjna w jego przypadku to najlepsze rozwiązanie, ze względu na to, że elastyczny układ ruchu maluchów jest bardziej podatny na ćwiczenia. Pogłębienie lub spłycenie lordozy u Ciebie może być trudniejsze do wyprowadzenia tego typu metodą, ale nie warto z niej rezygnować, ponieważ ćwiczenia sprzyjają łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości. Uzupełnieniem mogą być np. chiropraktyka i zabiegi fizykoterapeutyczne, a jeśli pragniesz wziąć czynny udział w rehabilitacji ze swoim dzieckiem, regularnie korzystajcie z zajęć na basenie. Zalety pływania to nie tylko zmniejszenie odkształceń grzbietu, ale też poprawa mechaniki oddechu, perystaltyki jelit, spalanie kalorii i zacieśnianie wspólnych relacji z maluchem. Lordoza szyjna zniesiona czy lędźwiowa pogłębiona może wymagać wsparcia ortopedycznego, np. gorsetów, sznurówek i kołnierzy. Poza treningami zadbaj o prawidłowy wypoczynek. W leżeniu na wznak pod kolana i kark podkładaj poduszkę, a leżąc na brzuchu, w okolicy pępka umieszczaj zwinięty ręcznik.

Umowa dodatkowa poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasie

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych poważnych chorób, a zmniejsza innych. Niezależnie od wieku, jeśli zachorujesz, możesz potrzebować wsparcia – zarówno finansowego, jak i praktycznej pomocy w organizacji leczenia czy w codziennych czynnościach. Na taki wypadek możesz już teraz wybrać umowę dodatkową do ubezpieczenia na życie – Poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasieLink otwiera się w nowej karcie dostępną w Nationale-Nederlanden.

Gwarantuje ona wypłatę pieniędzy w przypadku wystąpienia jednej z 32 chorób (w tym m.in. nowotworu złośliwego, zawału serca czy choroby Parkinsona). Co ważne, zakres ubezpieczenia rozszerza się wraz z twoim wiekiem, aby jak najlepiej dopasować się do wyzwań, z którymi być może będziesz musiał lub musiała się zmierzyć.

Oprócz wypłaty świadczenia pieniężnego możesz liczyć też na wsparcie medyczne i opiekuńcze po diagnozie poważnej choroby, czyli praktyczną pomoc, m.in. transport medyczny, dostarczenie leków, pomoc pielęgniarki, pomoc domową, organizację rehabilitacji.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    Agata Oleszkiewicz

    Agata Oleszkiewicz

    Fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem w rehabilitacji zdrowotnej dzieci i osób starszych, a także rehabilitacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych w warsztacie terapii zajęciowej. Jako oligofrenopedagog zajmuje się usprawnianiem psychoruchowym, kierowaniem podopiecznych na chronionym i otwartym rynku pracy, a także promocją zdrowia i aktywnego wypoczynku.

    Agata OleszkiewiczZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    1. D. Domasławska, Kształtowanie się kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej u dziewcząt, „Fizjoterapia” 2008, nr 16(4), s. 17–34.

    2. A. Zwierzchowaska, Ocena wpływu krzywizn kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe u młodych osób, „Medycyna Pracy” 2018, nr 69(1), s. 29–36.

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


    Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

    Zapewnij sobie wsparcie finansowe od razu po diagnozie poważnej choroby oraz praktyczne wsparcie i badania m. in. w przypadku zawału, udaru oraz innych poważnych chorób zagrażających życiu.

    Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

    Informacja Prawna

    Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

    Kategorie

    Podobne tematy