Przejdź do treści

Ćwiczenia na bolące plecy – najlepszy zestaw w walce z dolegliwościami

Agata OleszkiewiczAgata Oleszkiewicz

5 min. czytaniaAktualizacja:

Jeśli twoja praca lub hobby związane są z siedzeniem za biurkiem, kierownicą czy w fotelu, prędzej czy później niezbędne będą ćwiczenia na ból pleców. Aktywność tego typu to cenne narzędzie usprawniające nie tylko dla osób mało wysportowanych, ale też dla seniorów.

Ćwiczenia na bolące plecy – najlepszy zestaw w walce z dolegliwościami

Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego czy okolicy karku możesz wykonywać nawet podczas przerwy w pracy. Ważne, aby robić to regularnie i dokładnie. Jeśli treningi na macie wydają ci się nudne, możesz je urozmaicić w ciekawy sposób poprzez ćwiczenia w parze lub za pomocą różnych akcesoriów!

Ćwiczenia na ból lędźwi i odcinka piersiowego

Ze względu na złożoną anatomię i mechanizm działania kręgosłup stale narażony jest na przeciążenia i zmiany zwyrodnieniowe. Dolegliwościom sprzyjają przede wszystkim przebyte urazy, choroby reumatyczne i postępujący wiek, ale też nadwaga, brak aktywności fizycznej i chroniczny stres. Ćwiczenia na ból krzyża czy innych okolic grzbietu stanowią bezcenne narzędzie nie tylko lecznicze, ale też profilaktyczne. Jeśli zatem dokuczają ci objawy, takie jak sztywność pleców, dyskomfort podczas siedzenia, kłucie pod łopatką czy drętwienie kończyn, bądź też nie odczuwasz żadnych zmian, ale zaliczasz się do grona osób z grupy ryzyka, czyli np. masz siedzącą pracę, rozpocznij rehabilitację już teraz! Ćwiczenia na ból pleców uwzględniają przede wszystkim stretching i wzmocnienie mięśni nie tylko posturalnych, ale też głębokich, odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa. Ćwiczenia rozciągające wprowadź na początek. Ich zadaniem będzie przygotowanie układu ruchu do dalszej, bardziej intensywnej pracy. Pamiętaj, że podczas treningu dobrze jest aktywizować jak najwięcej partii ciała, a nie skupiać się tylko na bolącym odcinku. Plecy pracują i tak podczas każdego ruchu w mniejszym lub większym stopniu. Ćwiczenia na ból kręgosłupa nie powinny być forsowne. Po wykonaniu serii powtórzeń zrób krótką przerwę i pooddychaj. Przed sesją nie zapomnij o rozgrzewce!

Przeczytaj także na temat ćwiczeń na kręgozmykLink otwiera się w nowej karcie i ćwiczeń na ból kolanLink otwiera się w nowej karcie.

Ćwiczenia na ból pleców w dole i u góry

Do wykonania każdego ćwiczenia na bóle lędźwiowe kręgosłupa niezbędna będzie mata, którą zresztą możesz zastąpić dywanem. W zestawie ćwiczeń przeciwbólowych możesz uwzględnić m.in.:

  1. leżenie przodem z rękoma wzdłuż tułowia i głową opartą na czole. Zrób wdech i unieś jednocześnie tułów z nogami nad podłogę. Wracając do pozycji wyjściowej, wypuść powietrze;

  2. podnoszenie do linii grzbietu przeciwległej ręki i nogi w klęku podpartym. Ruch możesz wykonać też w leżeniu przodem;

  3. pochylenie do przodu w rozkroku z lekko ugiętymi kolanami i rękoma wyprostowanymi nad głową;

  4. deskę, czyli podpór przodem na prostych ramionach. Pozycję jak do klasycznej pompki możesz dowolnie modyfikować, np. naprzemiennie schodzić na łokcie i wracać do pozycji wyjściowej. Ciekawą opcją jest też deska na łokciach ze skrętami bioder. Możesz również wykonać mountains climbers, czyli w wysokiej desce przyciągaj naprzemiennie kolana do klatki piersiowej lub też prowadź je bokiem w stronę łokci;

  5. brzuszki proste w leżeniu tyłem ze zgiętymi kolanami. Jeśli chcesz urozmaicić ćwiczenia na bolący krzyż, zaproś do treningu osobę towarzyszącą, z którą możecie przyjąć pozycję wyjściową nogami do siebie i podczas podciągania przybijać piątki. Ćwiczenia w parach korzystnie wpłyną nie tylko na wasze zdrowie, ale również na relację;

  6. koci grzbiet, czyli klęk podparty z wygięciem kręgosłupa w dół podczas wdechu (plecy wklęsłe) i wydech ze zgięciem grzbietowym kręgosłupa.

Dowiedz się, jak dbać o zdrowy kręgosłupLink otwiera się w nowej karcie.

Tego typu zestaw zawiera zarówno ćwiczenia na ból kręgosłupa piersiowego, jak i lędźwiowego. Aby poprawić kondycję odcinka szyjnegoLink otwiera się w nowej karcie, możesz wykonywać np. krążenia ramion w przód i w tył, skłony głowy do boku czy skręty klatki piersiowej podczas stania. Jeśli chodzi o ból karku, ćwiczenia nie tylko złagodzą dolegliwości, ale też wpłyną na jakość snu, koncentrację i poziom stresu.

Przeczytaj także na temat kinezyterapiiLink otwiera się w nowej karcie i metody Mackenzie.Link otwiera się w nowej karcie

Inne ćwiczenia na bolące plecy

W ćwiczeniach na bolący kręgosłup ważny jest stretching. Rozciąganie możesz wykonać zarówno jako rozgrzewkę, jak i podczas relaksu. Jako pierwszy ruch wykonaj prosty skłon w rozkroku. Opuść luźno ręce i głowę. W celu pogłębienia skłonu możesz złapać się za podudzia i przyciągnąć do nich głowę lub położyć się na plecach i za pomocą gumowej taśmy czy ręcznika na stopie przyciągnąć prostą nogę do siebie. Ćwiczenia na bolące plecy wykonuj powoli i nie na siłę. Jeśli ruch jest bolesny, zegnij lekko nogę w kolanie.Dobrym rozciągającym ćwiczeniem jest też pozycja „pies z głową w górę”, która polega na uniesieniu głowy, klatki piersiowej i brzucha poprzez wyprostowanie rąk opartych na wysokości barków podczas leżenia przodem. Po jej wykonaniu przejdź płynnie do ukłonu japońskiego. Bez odrywania dłoni usiądź na piętach i schowaj głowę między ramiona.Bezcennymi ćwiczeniami na ból górnej i dolnej części pleców są treningi z piłką szwajcarską, takie jak leżenie na niej na plecach lub bokiem. A jakie ćwiczenia na ból pleców w ciąży będą najlepsze? Optymalnym rozwiązaniem są zajęcia z jogi, która dodatkowo uczy oddychania torem przeponowym, type: entry-hyperlink id: 4a1C3Yxz2sHEHX4PkUXMai

Umowa dodatkowa poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasie

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych poważnych chorób, a zmniejsza innych. Niezależnie od wieku, jeśli zachorujesz, możesz potrzebować wsparcia – zarówno finansowego, jak i praktycznej pomocy w organizacji leczenia czy w codziennych czynnościach. Na taki wypadek możesz już teraz wybrać umowę dodatkową do ubezpieczenia na życie – Poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasieLink otwiera się w nowej karcie dostępną w Nationale-Nederlanden.

Gwarantuje ona wypłatę pieniędzy w przypadku wystąpienia jednej z 32 chorób (w tym m.in. nowotworu złośliwego, zawału serca czy choroby Parkinsona). Co ważne, zakres ubezpieczenia rozszerza się wraz z twoim wiekiem, aby jak najlepiej dopasować się do wyzwań, z którymi być może będziesz musiał lub musiała się zmierzyć.

Oprócz wypłaty świadczenia pieniężnego możesz liczyć też na wsparcie medyczne i opiekuńcze po diagnozie poważnej choroby, czyli praktyczną pomoc, m.in. transport medyczny, dostarczenie leków, pomoc pielęgniarki, pomoc domową, organizację rehabilitacji.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

Agata Oleszkiewicz

Agata Oleszkiewicz

Fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem w rehabilitacji zdrowotnej dzieci i osób starszych, a także rehabilitacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych w warsztacie terapii zajęciowej. Jako oligofrenopedagog zajmuje się usprawnianiem psychoruchowym, kierowaniem podopiecznych na chronionym i otwartym rynku pracy, a także promocją zdrowia i aktywnego wypoczynku.

Agata OleszkiewiczZobacz artykuły tego autora

Źródła:

  1. J. Barankiewicz, Poradnik nauczyciela wychowania fizycznego, WOM, Kalisz 1992.

  2. H. Griffey, Mocne plecy. Proste ćwiczenia w służbie siedzenia, Buchmann, Warszawa 2018.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

Zapewnij sobie wsparcie finansowe od razu po diagnozie poważnej choroby oraz praktyczne wsparcie i badania m. in. w przypadku zawału, udaru oraz innych poważnych chorób zagrażających życiu.

Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

Informacja Prawna

Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

Kategorie

Podobne tematy