Polipy macicy – przyczyny i sposoby leczenia zmiany
Polipami macicy określane są rozrosty błony śluzowej. Zmiany mogą mieć różną wielkość i kształt. Umiejscawiają się w endometrium lub w szyjce macicy. Duże polipy mogą utrudniać zajście w ciążę. Jak przebiega diagnostyka i leczenie polipów? Co sprzyja powstawaniu zmian polipowatych w macicy?

Przyczyny polipów macicy
PolipyLink otwiera się w nowej karcie macicy powstają na skutek nieprawidłowego i nadmiernego rozrostu błony śluzowej narządu. Jednoznaczna przyczyna rozwoju zmian nie jest znana. Najprawdopodobniej odpowiadają za to zaburzenia hormonalne, w tym nieleczone schorzenia przewlekłe tarczycy. Czynnikiem sprzyjającym może być również podłoże genetyczne. W grupie ryzyka ponadto znajdują się kobiety przechodzące menopauzę. Polipy macicy osiągają wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów.
To ważne: Plamienie po cytologii – czy jest groźne?Link otwiera się w nowej karcie
Wyróżnia się dwa typy polipów macicy:
endometrialne – polipy umiejscowione w jamie macicy; z reguły są małe i mają kształt maczugi, najczęściej rozwijają się u młodych kobiet;
szyjkowe – polipy umiejscowione na szyjce macicy; mogą osiągać nawet 3 cm wielkości, najczęściej rozwijają się u kobiet po 40. roku życia.
Zmiany pojawiają się pojedynczo lub grupowo. Mają postać uszypułowaną (na tzw. nóżce) lub nieuszypułowaną (o szerokiej podstawie).
Polipy macicy – objawy
Niewielkie polipy macicy nie dają żadnych objawów. Duże zmiany objawiają się nieregularnymi krwawieniami miesiączkowymi. Zmiany wpływają również na przebieg menstruacji poprzez zwiększenie obfitości krwawienia lub wydłużenie dni okresu.
U niektórych pacjentek polipy macicy mogą objawiać się:
plamieniem międzymiesiączkowym;
bólem podbrzusza;
nadmiernymi białymi upławami;
niewielkim krwawieniem po stosunku płciowym.
Polipy macicy zazwyczaj nie wywołują dotkliwych dolegliwości bólowych.
Polipy macicy a płodność
Polipy macicy mogą być przyczyną zaburzeń płodności, szczególnie jeśli umiejscowione są w jamie narządu. Wówczas blokują zagnieżdżenie się zarodka w endometrium. W przypadku wczesnych tygodni ciąży duże polipy grożą poronieniem.
Diagnostyka polipów macicy
Polipy macicy wykrywane są podczas rutynowego badania ginekologicznego. Duże zmiany są wskazaniem do wykonania dodatkowych badań: cytologii, USG, kolposkopii i histeroskopiiLink otwiera się w nowej karcie. Diagnostyka powinna być przeprowadzana w pierwszych dniach po krwawieniu menstruacyjnym.
Leczenie polipów macicy
W większości przypadków polipy macicy mają charakter łagodny. Leczenie opiera się na kilkumiesięcznej farmakoterapii hormonalnej. Jeśli terapia nie jest skuteczna, specjalista może zlecić usunięcie polipa. W zależności od wielkości zmiany i jej usytuowania przeprowadza się zabieg ukręcenia polipa u podstawy lub łyżeczkowanie jamy macicy. Wycięty polip przesyła się następnie do badania histopatologicznego. Zabieg obarczony jest niskim ryzykiem powikłań. W przypadku pojawienia się gorączki należy pilnie zgłosić się do lekarza lub szpitala.
Polipy macicy mają tendencję do nawracania. W grupie ryzyka szczególnie znajdują się pacjentki, u których w rodzinie diagnozowano takie zmiany.
Zalecenia po zabiegu usunięcia polipów macicy
Przez mniej więcej 4 tygodnie od zabiegu pacjentka powinna unikać kąpieli w wannie, wizyt w saunie i wysiłku fizycznego. Na czas rekonwalescencji należy powstrzymać się również od współżycia. Nie wolno dźwigać ciężkich przedmiotów, a tampony trzeba zamienić na podpaski.
Polipy
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. W pracy z pacjentem stara się zawsze indywidualnie podejść do jego problemu oraz, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, postawić właściwą diagnozę. Aby skutecznie pomagać pacjentom, systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.
lek. Agnieszka ŻędzianZobacz artykuły tego autoraPodziel się z innymi
Udostępnij artykuł w social-mediach.
Facebook - Link otwiera się w nowej karcieInstagram - Link otwiera się w nowej karcieTwitter - Link otwiera się w nowej karcieŹródła:
J. Doniec i in., Wartość diagnostyczna minihisterskopii w rozpoznaniu polipów endometrialnych, 2017.
G. Surkont i in., Analiza ultrasonograficznych cech chorób błony śluzowej jamy macicy u kobiet po menopauzie bez nieprawidłowych krwawień, Klinika Ginekologii i Onkologii Ginekologicznej, UM w Łodzi.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.