Przejdź do treści

Polipy żołądka – dlaczego powstają i jak można je leczyć?

lek. Agnieszka Żędzianlek. Agnieszka Żędzian

5 min. czytaniaAktualizacja:

Polipy żołądka to zmiany mające postać uwypuklenia błony śluzowej żołądka. Ich średnica najczęściej sięga do 1 cm. Wyróżnia się kilka typów polipów. W większości przypadków mają one charakter łagodny, a leczenie sprowadza się do obserwacji lub usunięcia metodą endoskopową. Jakie objawy dają polipy żołądka? Jak przebiega diagnostyka i leczenie polipów? Jakie znaczenie ma dieta?

Polipy żołądka – dlaczego powstają i jak można je leczyć?

Przyczyny polipów żołądka 

PolipLink otwiera się w nowej karcie jest niewielkim uwypukleniem błony śluzowej. Zmiana może mieć budowę uszypułowaną (z wąską nóżką) i nieuszypułowaną (z szeroką podstawą). Jednoznaczna przyczyna pojawienia się polipa nie jest znana. Wśród czynników ryzyka wymienia się m.in.: wiek, podłoże genetyczne, długotrwałe stosowanie inhibitorów pompy protonowej, zakażenia bakteryjne, odpowiedź organizmu na stan zapalny. W większości diagnozowanych przypadków polipy mają postać łagodną, bez ryzyka rozwoju nowotworu. Wielkość zmian nie przekracza zwykle 1 cm.

Rodzaje polipów żołądka 

Wskazuje się na kilka rodzajów polipów żołądka:

  1. Polipy dna żołądka – to najczęściej występujące zmiany. Mają zwykle postać łagodną, a ich średnica wynosi od 1 do 5 mm. Umiejscawiają się w trzonie i na dnie żołądka. W przypadku ich występowania zalecana jest obserwacja okresowa. 

  2. Polipy związane z przyjmowaniem inhibitorów pompy protonowej – zmiany powstają na skutek przyjmowania leków. Ich średnica wynosi do 1 cm. Najczęściej znikają samoistnie po odstawieniu leków. 

  3. Polipy hiperplastyczneLink otwiera się w nowej karcie – to zmiany występujące zwykle pojedynczo. Umiejscawiają się w okolicy odźwiernikowej. Najczęściej powstają w wyniku zapalenia błony śluzowej żołądka i działania bakterii Helicobacter pylori. Zwykle mają postać łagodną i tendencję do rośnięcia. Polipy o średnicy większej niż 1 cm kwalifikują się do usunięcia. 

  4. Polipy hamartomatyczne – zmiany o łagodnej postaci, najczęściej występujące w wieku młodzieńczym. Powstają w przebiegu choroby Cowdena lub zespołu Peutza. 

  5. Polipy gruczolakowe – zmiany nowotworowe o charakterze łagodnym. Mogą umiejscowić się w każdej części żołądka. Często powstają na skutek zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka i metaplazji jelitowej. Zmiany rozrastają się nawet do powyżej 2 cm.

  6. Włókniste polipy zapalne – zmiany charakterystyczne dla osób pomiędzy 50. a 60. rokiem życia. Mają postać łagodną, a ich średnica wynosi nawet do 5 cm. Bardzo często pomimo dużych rozmiarów nie dają objawów.

  7. Guzy neuroendokrynne – zmiany o charakterze nowotworowym. W większości przypadków rokują dobrze. Wymagają leczenia chirurgicznego.

Polipy żołądka – objawy

U większości osób polipy na żołądku nie powodują żadnych objawów, a obecność zmiany wykrywana jest przypadkowo podczas rutynowych badań. Dolegliwości w postaci obecności krwi w stolcu, silnego bólu brzucha i osłabienia powodują natomiast duże polipy, przekraczające 1 cm wielkości. U niektórych pacjentów stwierdza się ponadto anemię i niedrożność odźwiernika żołądka.

Diagnostyka i postępowanie ze zmianą polipowatą 

Do rozpoznania polipa żołądka najczęściej dochodzi przypadkowo. Diagnostyka wymaga wykonania badania endoskopowego (gastroskopii). W przypadku potwierdzenia zmiany konieczne jest pobranie wycinka polipa w celu wykonania badania histopatologicznego. 

Gastroskopia wykonywana jest na czczo w pozycji leżącej na lewym boku. Procedura trwa od kilku do kilkunastu minut, jest badaniem bezbolesnym, ale może powodować dyskomfort. Wcześniej poprzedza ją podanie miejscowego znieczulenia. U niektórych pacjentów może być niezbędne zastosowanie krótkotrwałej sedacji. Badanie polega na wprowadzeniu gastroskopu przez gardło. Powodzenie i czas trwania w dużej mierze zależy od samego chorego i jego współpracy z lekarzem. Gastroskopia w 99% nie powoduje powikłań. 

  1. Dowiedz się więcej na temat polipów odbytuLink otwiera się w nowej karcie, polipów w nosieLink otwiera się w nowej karcie i polipów w gardleLink otwiera się w nowej karcie.

Jak można leczyć polipy żołądka?

Leczenie polipów żołądka zależy od rodzaju i wielkości zmiany. Podstawą do podjęcia terapii jest wynik badania histopatologicznego. W większości przypadków polipy mniejsze niż 1 cm wymagają jedynie obserwacji i regularnych badań kontrolnych. Zmiany o średnicy większej niż 1 cm są wskazaniem do polipektomii endoskopowej. Kontrola wykonywana jest, w zależności od wyniku badania histopatologicznego usuniętych polipów, zwykle po kilku miesiącach od zabiegu.

Polipy, które rozwinęły się na skutek przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka i działania bakterii Helicobacter pylori, leczone są farmakologicznie. Terapia u większości pacjentów przyczynia się do skutecznego i znacznego zmniejszenia polipów.

Polipy żołądka – dieta

Pacjenci, u których zdiagnozowano polipy żołądka, powinni stosować dietę lekkostrawną. Zmniejsza ona wydzielanie soku żołądkowego, a tym samym łagodzi dolegliwości związane ze zmianami polipowatymi. Chorzy cierpiący z powodu polipów żołądka muszą wykluczyć lub mocno ograniczyć:

  1. potrawy pikantne, słone i mocno przyprawione, 

  2. esencjonalne wywary i buliony mięsne lub warzywne, 

  3. napoje gazowane, esencjonalne soki owocowe (szczególnie z cytrusów), 

  4. produkty konserwowe lub marynowane w occie, 

  5. mocne napoje alkoholowe, 

  6. razowe pieczywo i wyroby cukiernicze, 

  7. razowe makarony i grube kasze, 

  8. warzywa kapustne i strączkowe, 

  9. mocną kawę i herbatę. 

Dieta lekkostrawna powinna natomiast obfitować w: twarogi, produkty mleczne, jaja, chude mięso, ryby, oleje roślinne, jasne makarony i pieczywo, drobne kasze, młode warzywa, owoce bez skórki, słabe herbaty i kawy, napoje mleczne, rozcieńczone soki owocowe, lekkie buliony. Bardzo ważne jest wypijanie codziennie minimum 2,5 litra wody.

Umowa dodatkowa poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasie

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych poważnych chorób, a zmniejsza innych. Niezależnie od wieku, jeśli zachorujesz, możesz potrzebować wsparcia – zarówno finansowego, jak i praktycznej pomocy w organizacji leczenia czy w codziennych czynnościach. Na taki wypadek możesz już teraz wybrać umowę dodatkową do ubezpieczenia na życie – Poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasieLink otwiera się w nowej karcie dostępną w Nationale-Nederlanden.

Gwarantuje ona wypłatę pieniędzy w przypadku wystąpienia jednej z 32 chorób (w tym m.in. nowotworu złośliwego, zawału serca czy choroby Parkinsona). Co ważne, zakres ubezpieczenia rozszerza się wraz z twoim wiekiem, aby jak najlepiej dopasować się do wyzwań, z którymi być może będziesz musiał lub musiała się zmierzyć.

Oprócz wypłaty świadczenia pieniężnego możesz liczyć też na wsparcie medyczne i opiekuńcze po diagnozie poważnej choroby, czyli praktyczną pomoc, m.in. transport medyczny, dostarczenie leków, pomoc pielęgniarki, pomoc domową, organizację rehabilitacji.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

lek. Agnieszka Żędzian

lek. Agnieszka Żędzian

Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. W pracy z pacjentem stara się zawsze indywidualnie podejść do jego problemu oraz, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, postawić właściwą diagnozę. Aby skutecznie pomagać pacjentom, systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

lek. Agnieszka ŻędzianZobacz artykuły tego autora

Źródła:

  1. W. Latos, i in., Rozpoznany endoskopowo polip jelita czczego jako przyczyna przewlekłej niedokrwistości u chorego z polipami dna żołądka, Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny i Medycyny Fizykalnej Śląskiej Akademii Medycznej.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

Zapewnij sobie wsparcie finansowe od razu po diagnozie poważnej choroby oraz praktyczne wsparcie i badania m. in. w przypadku zawału, udaru oraz innych poważnych chorób zagrażających życiu.

Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

Informacja Prawna

Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

Kategorie

Podobne tematy