Czym jest świerzbiączka? Poznaj jej rodzaje
Świerzbiączka to jedno z tych uporczywych schorzeń skórnych. Istnieje kilka rodzajów świerzbiączki: guzkowata, letnia oraz Besniera. Czym się różnią i jak sobie z nimi poradzić?

Czym jest świerzbiączka?
Świerzbiączka, nieraz mylona z atopowym zapaleniem skóryLink otwiera się w nowej karcie, jest w rzeczywistości zróżnicowaną grupą chorób skórnych, które często łączy wspólny objaw – nieznośne swędzenie. Pochodzenie nazwy z głównego znaku tej dolegliwości – uporczywego świądu skóryLink otwiera się w nowej karcie. Istnieje kilka różnych odmian świerzbiączki, takich jak świerzbiączka guzkowa, świerzbiączka Besniera czy świerzbiączka letnia.
Świerzbiączka guzkowa
Świerzbiączka guzkowa, znana również jako świerzbiączka grudkowa, to jedna z odmian tego skórnego schorzenia. Głównym znakiem rozpoznawczym świerzbiączki guzkowej są małe, czerwone grudki. Często pojawiają się na skórze w miejscach, które łatwo zdrapać lub ocierać, takich jak nadgarstki, łokcie, kolana, czy pomiędzy palcami. Jednak to, co najbardziej dokucza pacjentom cierpiącym na świerzbiączkę guzkową, to nieustający świąd, nasilający się zwłaszcza w nocy.
Świerzbiączka guzkowa bywa wynikiem reakcji alergicznych lub skórnego zapalenia, ale jej przyczyny nie są w pełni znane. Może towarzyszyć także innym chorobom współistniejącym. Chociaż sama w sobie nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, to znacząco wpływa na komfort życia pacjenta z powodu uciążliwego swędzenia i występowania zmian skórnychLink otwiera się w nowej karcie. W diagnozie i leczeniu świerzbiączki guzkowej kluczowe jest skonsultowanie się z dermatologiem. Specjalista dobierze odpowiednią terapię, łagodzącą objawy i poprawiającą jakość Twojego życia.
Świerzbiączka Besniera
Świerzbiączka Besniera, znana również jako przewlekła świerzbiączka skazowa, charakteryzuje się trwałym i uporczywym swędzeniem skóry, które towarzyszy głównie kobietom w ciąży. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego dermatologa, Henriego Besniera – on po raz pierwszy opisał tę odmianę świerzbiączki.
Typowym jej objawem są wykwity skórne w postaci czerwonych plamLink otwiera się w nowej karcie lub grudek. Są one bardzo trwałe i często powodują zmiany w strukturze skóry. Zmiany mogą być bardziej widoczne na kończynach dolnych, zwłaszcza w okolicach kostek i podudzi. Nie wiadomo, z jakich powodów kobiety w ciąży muszą się mierzyć z tym schorzeniem, jednak obejmuje ono około 2% przyszłych mam. Podstawą w pielęgnacji skóry są emolienty chroniące płaszcz lipidowy i łagodzące objawy. W stanach silnego zaostrzenia lekarz prowadzący zaleca zazwyczaj antybiotykoterapię. Po urodzeniu dziecka choroba zazwyczaj ustępuje.
Świerzbiączka letnia
Świerzbiączka letnia, należąca do tzw. fotodermatoz, to specyficzna odmiana świerzbiączki, wywoływana przez ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Jest to schorzenie skórne, a główną przyczyną swędzenia i podrażnienia skóry staje się światło słoneczne. Objawy świerzbiączki letniej pojawiają się zazwyczaj po ekspozycji na słońce i mogą obejmować zaczerwienienie, pęcherzyki, grudki oraz niezwykle dokuczliwy świąd.
Fotodermatoza przybiera różne formy w zależności od rodzaju światła, jakie je wywołuje. Jednym z przykładów jest świerzbiączka letnia typu polimorficznego. Ta charakteryzuje się występowaniem różnych typów zmian skórnych po ekspozycji na słońce, również na twarzy.
Leczenie polega na unikaniu nadmiernego narażenia na słońce, stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym oraz przyjmowaniu leków przeciwhistaminowych łagodzących swędzenie i zmniejszających podrażnienia skóry.
Jak leczyć świerzbiączkę?
Lecznie świerzbiączki jest procesem kompleksowym. Ma na celu zarówno łagodzenie objawów, jak i kontrolowanie choroby na dłuższą metę. Kluczowym elementem terapii jest nawilżanie skóry, co pomaga zredukować suchość i swędzenie. Do tego celu stosuje się specjalne kremy i maści emolientowe. Ponadto, lekarz może zalecić stosowanie kortykosteroidów, które łagodzą stan zapalny skóry w okresach zaostrzeń. Warto też zastosować domowe sposoby w celu łagodzenia objawów: stosowanie zimnych okładów lub aloesu. Czasami niezbędna jest suplementacja witaminami z grupy B lub witaminą D. Pamiętaj jednak, że powinno się to odbywać pod ścisłą kontrolą lekarską.
W przypadku bardziej zaawansowanych lub opornych na leczenie postaci świerzbiączki, lekarz zaleca stosowanie leków immunosupresyjnych lub sterydowych.
Leczenie świerzbiączki powinno być prowadzone pod nadzorem dermatologa lub alergologa i dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Długotrwała opieka i przestrzeganie zaleceń lekarskich są kluczowe dla efektywnego zarządzania tą przewlekłą chorobą skóry.
Przeczytaj też, na czym polega leczenie tocznia skóryLink otwiera się w nowej karcie.

Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. W pracy z pacjentem stara się zawsze indywidualnie podejść do jego problemu oraz, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, postawić właściwą diagnozę. Aby skutecznie pomagać pacjentom, systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.
lek. Agnieszka ŻędzianZobacz artykuły tego autoraPodziel się z innymi
Udostępnij artykuł w social-mediach.
Facebook - Link otwiera się w nowej karcieInstagram - Link otwiera się w nowej karcieTwitter - Link otwiera się w nowej karcieŹródła:
L. E. Wiznia, Rapid improvement of prurigo nodularis with cyclosporine treatment, J Am Acad Dermatol; 78 (6): 1209-1211.
S. Jabłońska, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2016.
S. Farooque, Zrozumieć alergię, tłum. M. Wolak, Wydawnictwo Znak, Kraków 2023.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.