Przejdź do treści

Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?

Redakcja NN

3 min. czytaniaAktualizacja:

Telemedycyna ułatwia pacjentom dostęp nie tylko do lekarzy pierwszego kontaktu, ale także wielu innych specjalizacji. Podczas porady online lekarz przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad medyczny i wystawi Ci e-receptę – jeśli uzna, że potrzebna będzie lekoterapia. A co ze zwolnieniem lekarskim? Czy otrzymasz je bez wychodzenia z domu? I jak wygląda cały proces?

Telewizyta – czy otrzymam zwolnienie lekarskie?

W jakiej sytuacji mogę otrzymać zwolnienie lekarskie online?

Konsultacja lekarska online różni się od tradycyjnej wizyty w gabinecie głównie formą. W związku z tym lekarz posiada pełne prawo do wystawiania elektronicznych zwolnień lub recept. Zanim jednak e-zwolnienie trafi w twoje ręce, konieczna jest teleporada. Po szczegółowym wywiadzie lekarz stwierdzi, czy wystawić ci L4Link otwiera się w nowej karcie online.

W jaki sposób wystawiane jest zwolnienie lekarskie?

Na początku telewizyty konieczne jest podanie numeru PESEL. Jest on niezbędny, aby lekarz mógł cię zidentyfikować i jeśli zajdzie taka potrzeba, wystawić np. e-zwolnienie. Gdzie znajdziesz L4, które otrzymasz podczas teleporady? Pierwszą miejscem jest Twoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP), a drugą strona PUE ZUS.

Oczywiście, w przypadku zwolnienia lekarskiego online nie musisz martwić się o formalności. Takie elektroniczne L4 będzie widoczne dla pracodawcy w ciągu 24-72 godzin od wystawienia. Tym samym masz pewność, że pracodawca oraz ZUS otrzymają niezbędną, elektroniczną wersję dokumentu.

E-zwolnienie w pytaniach i odpowiedziach

Wciąż nurtują cię pewne wątpliwości? W takim razie koniecznie zapoznaj się z przygotowaną przez nas listą pytań, które najczęściej zadają pacjenci.

Jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie?

E-zwolnienie lekarskie będzie widoczne na specjalnej platformie, udostępnionej przez ZUS. Jest to Platforma Usług Elektronicznych, na której bez trudu znajdziesz swoje zwolnienieLink otwiera się w nowej karcie – rejestracja w systemie pozwoli ci załatwić wiele niezbędnych spraw bez wychodzenia z domu. Tam też z powodzeniem sprawdzisz, do kiedy obowiązuje twoje L4Link otwiera się w nowej karcie.

Czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz?

Tak, jednak istnieje tu pewne ograniczenie. Zwolnienie lekarskie wsteczLink otwiera się w nowej karcie może obejmować jedynie 3 dni poprzedzające dzień, w którym faktycznie zgłosiłeś się do lekarza. Poza tym wizyta u lekarza musi wykazać, że w ciągu tych 3 dni pacjent rzeczywiście nie był zdolny do pracy.

Jedyny wyjątek stanowi tu lekarz psychiatra, który takie zwolnienie może wystawić na okres dłuższy niż 3 dni przed dniem badania, jeśli uzna, że zaburzenia psychiczne pacjenta ograniczają jego zdolność do oceny własnego postępowania.

Czy pracodawca na e-zwolnieniu zobaczy kod choroby?

Jeśli zastanawiasz się, czy pracodawca widzi kod choroby na zwolnieniuLink otwiera się w nowej karcie, to odpowiedź na to pytanie brzmi "nie". Kody nie występują na zwolnieniu lekarskim, do którego dostęp ma pracodawca. Dzięki temu nie jest on w stanie zidentyfikować choroby pracownika. W ten sposób chroniona jest jego prywatność.

Czy otrzymam zwolnienie lekarskie online na dziecko albo opiekę nad innym członkiem rodziny?

Każdemu rodzicowi przysługuje prawo do zwolnienia na opiekę nad chorym dzieckiem, pod warunkiem, że nie ukończyło ono 14 roku życia. Możliwość otrzymania e-zwolnienia masz również w sytuacji, gdy opieki wymaga:

  • współmałżonek,

  • rodzice,

  • dziadkowie,

  • teściowie,

  • rodzeństwo,

  • wnuki,

  • ojczym/ macocha.

W tych przypadkach jednak warunkiem otrzymania zwolnienia lekarskiego jest wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego.

Teleporada zakończy się wystawieniem L4 wtedy, kiedy lekarz uzna, że wymaga tego stan pacjenta. Dotyczy to zarówno konsultacji online z lekarzem rodzinnym, jak i specjalistami. Jak więc widzisz, telemedycyna to nie tylko łatwy dostęp do lekarzy z różnych medycznych dziedzin czy internistów. To także jeden ze sposobów na to, aby w razie potrzeby uzyskać e-zwolnienie.

Umowa dodatkowa poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasie

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych poważnych chorób, a zmniejsza innych. Niezależnie od wieku, jeśli zachorujesz, możesz potrzebować wsparcia – zarówno finansowego, jak i praktycznej pomocy w organizacji leczenia czy w codziennych czynnościach. Na taki wypadek możesz już teraz wybrać umowę dodatkową do ubezpieczenia na życie – Poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasieLink otwiera się w nowej karcie dostępną w Nationale-Nederlanden.

Gwarantuje ona wypłatę pieniędzy w przypadku wystąpienia jednej z 32 chorób (w tym m.in. nowotworu złośliwego, zawału serca czy choroby Parkinsona). Co ważne, zakres ubezpieczenia rozszerza się wraz z twoim wiekiem, aby jak najlepiej dopasować się do wyzwań, z którymi być może będziesz musiał lub musiała się zmierzyć.

Oprócz wypłaty świadczenia pieniężnego możesz liczyć też na wsparcie medyczne i opiekuńcze po diagnozie poważnej choroby, czyli praktyczną pomoc, m.in. transport medyczny, dostarczenie leków, pomoc pielęgniarki, pomoc domową, organizację rehabilitacji.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    Redakcja NN

    Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

    Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

    Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

    Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


    Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

    Zapewnij sobie wsparcie finansowe od razu po diagnozie poważnej choroby oraz praktyczne wsparcie i badania m. in. w przypadku zawału, udaru oraz innych poważnych chorób zagrażających życiu.

    Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

    Informacja Prawna

    Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

    Kategorie

    Podobne tematy