Przejdź do treści

Telewizyta seniora: o czym należy wiedzieć?

Redakcja NN

3 min. czytaniaAktualizacja:

Telemedycyna otworzyła nowe możliwości zarówno przed pacjentami, jak i służbą zdrowia. Telewizyta to komfortowa usługa, która przydaje się nie tylko w czasie pandemii. Jej atuty na pewno docenią osoby starsze. To szansa na szybki kontakt z lekarzem w dowolnym miejscu i o dogodnym czasie. Konsultacje medyczne online w przypadku osób starszych – o czym należy pamiętać?

Telewizyta seniora: o czym należy wiedzieć?

Telemedycyna – wygodna pomoc dla osób starszych

To niezwykle ważne, aby uświadamiać seniorów o możliwości zdalnego spotkania z lekarzem. Byłoby szkoda, gdyby bariera technologiczna uniemożliwiła pacjentom wykorzystanie dobrodziejstw telemedycyny. Niestety, w części przypadków tak właśnie jest. Tymczasem e-porady lekarskie są bardzo wygodne, łatwe w realizacji i bezpieczne. Podczas teleporady można nie tylko skonsultować swój stan zdrowia, ale również uzyskać receptę (jeśli tylko specjalista uzna, że jest konieczna w przebiegu leczenia), skierowanie na badania lub zwolnienie lekarskie online.

  1. Dowiedz się, czym zajmuje się gerontologLink otwiera się w nowej karcie.

W związku z tym taka forma kontaktu z lekarzem stanowi ogromne udogodnienie dla osób starszych, zwłaszcza przewlekle chorych lub mających trudności z poruszaniem się. Na telekonsultację z geriatrąLink otwiera się w nowej karcie lub innym specjalistą (np. ginekologiemLink otwiera się w nowej karcie, neurologiemLink otwiera się w nowej karcie, kardiologiemLink otwiera się w nowej karcie lub psychiatrąLink otwiera się w nowej karcie) można najczęściej umówić się w dowolnym, dogodnym terminie, także wczesnym rankiem lub weekend.

Konsultacje online z lekarzem geriatrą – telemedycyna dla seniorów

Nie każdy wie, że aż 80% kwestii poruszanych w trakcie osobistej rozmowy można rozwiązać przez telefon. Lekarz geriatra dostępny online może więc pomóc z wieloma problemami, z którymi zgłaszają się do niego pacjenci – tak jak geriatra w gabinecie. Telemedycyna dla seniorów to z pewnością bezpieczny i szybki sposób na rozwianie wątpliwości zdrowotnych. Jeśli nawet problem nie zostanie rozwiązany, teleporada zweryfikuje, czy konieczne jest udanie się do przychodni.

Telemedycyna w opiece nad ludźmi starszymi odciąża pacjentów i ich bliskich. Senior może zostać w domu, zrezygnować z oczekiwania w kolejkach i przebywania wśród chorych. Nie musi martwić się o ewentualny transport. Platforma telemedyczna online to dogodne rozwiązanie również dla osób, które regularnie zgłaszają się po receptę na te same leki. Wówczas wystarczy wypełnić formularz – często nie trzeba nawet odbywać rozmowy. Jeśli lekarz uzna, że nie ma przeciwwskazań do kontynuowania leczenia, recepta zostanie wystawiona w ciągu 12-24 godzin.

Co należy wiedzieć przed umówieniem się na telewizytę z geriatrą?

Geriatra to lekarz osób starszych. Zajmuje się kompleksową opieką nad seniorami – z uwagi na to, że często cierpią oni na kilka schorzeń jednocześnie. Podczas konsultacji online lekarz przeprowadza wywiad tak jak podczas wizyty w gabinecie. Wypytuje o dolegliwości, schorzenia i potrzeby. Dzięki temu może zdiagnozować problem lub zlecić dodatkowe badania.

Do konsultacji online należy odpowiednio się przygotować – tak jak do bezpośredniej wizyty w gabinecie. Przed teleporadą warto zebrać ostatnie wyniki badań oraz zrobić spis przyjmowanych leków wraz z dawkami.

Warto przeprowadzić też autodiagnozę, czyli m.in. pomiar ciśnienia i temperatury. Jeśli senior ma trudności z obsługą telefonu, bliscy mogą pomóc mu w rozpoczęciu konsultacji online. Jednak w dalszej części telewizytyLink otwiera się w nowej karcie należy zapewnić osobie starszej przestrzeń i pozwolić jej na swobodną rozmowę ze specjalistą.

Dziadkowie coraz częściej rozmawiają z wnukami przez aplikacje mobilne, zamawiają zakupy, sprawdzają atrakcje w okolicy. Nowoczesne technologie warto wykorzystać również do kontaktu z lekarzem. W wielu przypadkach z powodzeniem uzupełni to tradycyjne wizyty, a jednocześnie pozwoli ominąć kolejki i uchroni przed czekaniem w przychodni.

Umowa dodatkowa poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasie

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych poważnych chorób, a zmniejsza innych. Niezależnie od wieku, jeśli zachorujesz, możesz potrzebować wsparcia – zarówno finansowego, jak i praktycznej pomocy w organizacji leczenia czy w codziennych czynnościach. Na taki wypadek możesz już teraz wybrać umowę dodatkową do ubezpieczenia na życie – Poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasieLink otwiera się w nowej karcie dostępną w Nationale-Nederlanden.

Gwarantuje ona wypłatę pieniędzy w przypadku wystąpienia jednej z 32 chorób (w tym m.in. nowotworu złośliwego, zawału serca czy choroby Parkinsona). Co ważne, zakres ubezpieczenia rozszerza się wraz z twoim wiekiem, aby jak najlepiej dopasować się do wyzwań, z którymi być może będziesz musiał lub musiała się zmierzyć.

Oprócz wypłaty świadczenia pieniężnego możesz liczyć też na wsparcie medyczne i opiekuńcze po diagnozie poważnej choroby, czyli praktyczną pomoc, m.in. transport medyczny, dostarczenie leków, pomoc pielęgniarki, pomoc domową, organizację rehabilitacji.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    Redakcja NN

    Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

    Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

    Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

    Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


    Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

    Zapewnij sobie wsparcie finansowe od razu po diagnozie poważnej choroby oraz praktyczne wsparcie i badania m. in. w przypadku zawału, udaru oraz innych poważnych chorób zagrażających życiu.

    Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

    Informacja Prawna

    Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

    Kategorie

    Podobne tematy