Ubezpieczenie prywatne na miesiąc – czy można? Czy warto?
Jeśli chcesz mieć prywatną polisę ubezpieczeniową, w pierwszej kolejności musisz podpisać umowę. W dokumencie znajdą się m.in. informacje o kwocie miesięcznej składki i dokładny wykaz usług, z jakich możesz korzystać w ramach ubezpieczenia. Niektórzy zastanawiają się, czy można wykupić prywatne ubezpieczenie na miesiąc. Teoretycznie jest to możliwe, jeśli zdecydujesz się na polisę, która z założenia jest krótkoterminowa (np. ubezpieczenie turystyczne). Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat!

Prywatne ubezpieczenie na miesiąc – kto chce korzystać z takiego rozwiązania?
Kupowanie prywatnego ubezpieczenia na miesiąc nie jest powszechnie stosowaną praktyką. Takiego rozwiązania mogą jednak szukać osoby, które właśnie straciły lub porzuciły pracę i przewidują, że ich poszukiwania potrwają najwyżej kilka tygodni. Krótkoterminowych polis szukają również osoby, które wyjeżdżają za granicę w celach turystycznych lub w odwiedziny do rodziny/znajomych – idealnym rozwiązaniem w ich przypadku będzie prywatne ubezpieczenie turystyczne, w którym długość trwania ochrony ubezpieczeniowej można dostosować do terminu wyjazdu. Studenci wybierający się na wymianę międzynarodową lub osoby planujące podjąć pracę za granicą muszą pomyśleć o długoterminowej polisie, jaką jest np. EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. To certyfikat uprawniający do korzystania z państwowej opieki medycznej na takich samych zasadach, jak obywatele państwa, które jest celem podróży.
Dowiedz się, jak ubezpieczyć się prywatnieLink otwiera się w nowej karcie i przeczytaj poradnik!
Prywatne ubezpieczenie na miesiąc – czy można skorzystać z takiej oferty?
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują prywatne ubezpieczenia, z których można korzystać po podpisaniu umowy i opłaceniu pierwszej składki. Z powszechnej praktyki wynika, że umowy zawierane są minimum na 12 miesięcy. Nie licząc ubezpieczenia turystycznego i niektórych pakietów OC, pakiety ubezpieczeniowe zawierające kompleksową ochronę nie są sprzedawane na miesiąc.
Czy więc można wykupić ubezpieczenie prywatne na miesiąc? Raczej nie znajdziesz na rynku takiej oferty.
Czy warto ubezpieczać się prywatnie na miesiąc?
Kupowanie prywatnej, kompleksowej polisy ubezpieczeniowej na 1 miesiąc nie ma sensu, ponieważ przez tak krótki czas prawdopodobnie nie zdążysz skorzystać z możliwości, jakie daje to ubezpieczenie. Zanim wykupisz prywatną polisę ubezpieczeniową, upewnij się, czy rzeczywiście jest Ci ona potrzebna i jak wyobrażasz sobie jej zakres.
Zobacz też: Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca – jakie są zasady?Link otwiera się w nowej karcie
Ubezpieczenie na krótki okres – inne możliwości
Jeśli właśnie straciłeś/straciłaś pracę, a chcesz zachować ciągłość ubezpieczenia zdrowotnegoLink otwiera się w nowej karcie, możesz wybrać jedną z opcji:
zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Ten status daje Ci dostęp do opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Gdy znajdziesz pracę, tytułem do ubezpieczenia społecznego będzie Twoja nowa umowa o pracę, od której będą również odprowadzane składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe;
zgłosić się do ubezpieczenia dobrowolnie – wymaga to wypełnienia odpowiedniego wniosku ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia, uiszczenia opłaty dodatkowej zależnej od przerwy w ciągłości ochrony ubezpieczeniowej, zebrania wymaganych dokumentów i złożenia ich wraz z wnioskiem w oddziale wojewódzkim NFZ lub w jednej z delegatur;
poprosić bliskiego członka rodziny o to, aby zgłosił Cię do ubezpieczenia w ramach swojej umowy – prawo daje możliwość, aby ubezpieczać w ten sposób dzieci, wnuki, małżonków i rodziców.
Przeczytaj także: Czy na umowie zlecenie jest ubezpieczenie?Link otwiera się w nowej karcie
UbezpieczenieDbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.
Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.
Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.
Redakcja NNZobacz artykuły tego autoraPodziel się z innymi
Udostępnij artykuł w social-mediach.
Facebook - Link otwiera się w nowej karcieInstagram - Link otwiera się w nowej karcieTwitter - Link otwiera się w nowej karcieŹródła:
Narodowy Fundusz Zdrowia, Jak ubezpieczyć się dobrowolnie?, http://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-ubezpieczyc-sie-dobrowolnie/Link otwiera się w nowej karcie [18.12.2023 r.].
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Ubezpieczenie członków rodziny, https://www.zus.pl/pracujacy/ubezpieczenie-zdrowotne-w-polsce/zasady-podlegania-ubezpieczeniu-zdrowotnemu/ubezpieczenie-czlonkow-rodzinyLink otwiera się w nowej karcie [18.12.2023 r.].
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Ubezpieczenie obowiązkowe, https://www.zus.pl/pracujacy/ubezpieczenie-zdrowotne-w-polsce/zasady-podlegania-ubezpieczeniu-zdrowotnemu/ubezpieczenie-obowiazkoweLink otwiera się w nowej karcie [18.12.2023 r.].
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.