Przejdź do treści

Do jakiego lekarza z neuropatią cukrzycową?

Agata OleszkiewiczAgata Oleszkiewicz

5 min. czytaniaAktualizacja:

Ze względu na to, że neuropatia cukrzycowa obejmuje uszkodzenia różnorodnych nerwów obwodowych, specjalistą pierwszego kontaktu powinien być neurolog. Mimo to w zależności od typu choroby niezbędne mogą być konsultacje z innymi lekarzami. Sprawdź, do jakiego lekarza udać się z neuropatią cukrzycową!

Do jakiego lekarza z neuropatią cukrzycową?

Na czym polega neuropatia cukrzycowa?

Neuropatia cukrzycowa to jedno z powikłań cukrzycyLink otwiera się w nowej karcie, które oznacza uszkodzenie obwodowego układu nerwowego w efekcie obciążenia organizmu chorobą. Etiologia problemu jest złożona i wieloczynnikowa, ale na patomechanizm choroby składają się dwa dominujące czynniki. Jednym z nich jest podwyższone stężenie glukozy we krwi, czyli hiperglikemia. W efekcie jej trwania dochodzi do zaburzeń przemian metabolicznych różnego rodzaju, np. stresu oksydacyjnego i powstawania wolnych rodników, co wpływa na pogorszenie się funkcji komórek nerwowych.

Drugi mechanizm powstawania neuropatii cukrzycowej związany jest z obecnością zmian patologicznych w obrębie naczyń krwionośnych nerwów. W wyniku wzrostu lepkości krwi oraz spadku ilości dostarczanego tlenu do komórek nerwowych dochodzi do zmniejszenia miejscowego przepływu krwi i obniżenia wymiany gazowej, co skutkuje m.in. powstawaniem ognisk niedokrwiennych.

Dowiedz się, gdzie się zbadać, aby wykryć cukrzycę? Kto ją leczy?Link otwiera się w nowej karcie

Istnieje kilka podziałów neuropatii cukrzycowej w zależności od dynamiki procesu, umiejscowienia dolegliwości oraz stopnia zajęcia poszczególnych części obwodowego układu nerwowego. Neurologiczny przebieg choroby może stanowić wskazówkę, do jakiego lekarza z neuropatią cukrzycową się zgłosić. Jednak pamiętaj, że objawy, takie jak parestezje, zaburzenia autonomiczne czy osłabienie siły mięśniowej, są powszechnymi dolegliwościami w przebiegu wielu różnorodnych chorób przewlekłych i ostrych stanów także o innej etiologii. Chcąc szybko się skonsultować z lekarzem, w razie wątpliwości skorzystaj z e-porady z wybranym specjalistą.

Do jakiego lekarza z neuropatią cukrzycową?

Neuropatia cukrzycowa może mieć postać subkliniczną. Nie powoduje ona objawów subiektywnych, ale podstawą do jej rozpoznania są nieprawidłowości w badaniach przedmiotowych i testach dodatkowych. Innym typem choroby może być neuropatia cukrzycowa kliniczna, czyli objawowa. Obejmuje ona: uogólnioną neuropatię somatyczną, neuropatię autonomiczną i neuropatię ogniskową. Każda z nich charakteryzuje się innym przebiegiem.

Uogólniona neuropatia somatyczna

Stanowi najpowszechniejszy rodzaj neuropatii cukrzycowej i dotyczy aż 40% chorych. Ujawnia się w fazie zaawansowanych zmian morfologicznych w nerwach, wywołując w dystalnych odcinkach kończyn charakterystyczne „skarpetkowo-rękawiczkowe” zaburzenia czucia. Poza tym osłabieniu ulega czucie wibracji, ułożenia i dotyku. Obserwuje się też osłabienie odruchów głębokich. Zaburzenia propriocepcji w konsekwencji wpływają na pewność i jakość chodu.

Do jakiego lekarza iść z neuropatią cukrzycową tego typu? Bezcenna będzie pomoc neurologiczna, ale w realizacji planu leczenia istotne są konsultacje z fizjoterapeutą, którego zadaniem jest m.in.: usprawnienie przepływu impulsów elektrycznych w układzie nerwowym, zatrzymanie postępu zaników mięśniowych i praca nad odbudową siły oraz sprężystości układu ruchu, a także poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Neuropatia ogniskowa

Początek objawów jest nagły, a przebieg zwykle asymetryczny. Może dotyczyć nerwów czaszkowych, tułowia lub nerwów obwodowych. W zależności od zajętych gałęzi możesz doświadczać różnorodnych objawów, np. ze strony nerwu okoruchowego obserwuje się zaburzenia ruchomości i ból gałki ocznej, podwójne widzenie, opadanie powieki. Do jakiego lekarza iść z neuropatią cukrzycową tego typu? Oprócz konsultacji neurologicznych ważne mogą być spotkania z okulistą.

Choroba, jaką jest neuropatia ogniskowa, bywa też związana z zaburzeniami naczyniowymi, wynikającymi z ucisku nerwu, np. piszczelowego czy strzałkowego. Podobne dolegliwości, jakich możesz wówczas doświadczyć, powoduje rwa kulszowaLink otwiera się w nowej karcie. Do jakiego lekarza udać się wówczas? Poproś o poradę lekarza rodzinnego, który po analizie zebranych od Ciebie informacji i wstępnych testach funkcjonalnych zdecyduje, jakim badaniom i konsultacjom musisz się poddać, aby rozpocząć leczenie.

Neuropatia autonomiczna

Może dotyczyć każdego organu zaopatrywanego przez włókna autonomiczne. To szeroki zakres uszkodzeń, do których diagnostyki oprócz neurologa niezbędnych może być wielu specjalistów, np.: kardiolog, gastrolog, pulmonolog, urolog, nefrolog czy seksuolog. Występują bowiem wówczas problemy:

  1. sercowo-naczyniowe, w tym: ortostatyczne spadki ciśnienia, tachykardia spoczynkowa, bezbólowy zawał serca czy zmiany pracy serca widoczne w badaniu EKG;

  2. żołądkowo-jelitowe, w tym: zaburzenia koordynacji ruchowej przełyku, upośledzenie perystaltyki żołądka, kurcz odźwiernika, zaburzenia pasażu jelitowego, zaburzenia odbytniczo-odbytowe, zaburzenia kurczliwości pęcherzyka żółciowego;

  3. moczowo-płciowe, w tym: zaburzenia pęcherza moczowego (trudności w odczuwaniu jego wypełnienia, zmiany w charakterze mikcji), impotencja, zaburzenia ejakulacji, zmniejszona wilgotność pochwy, dyspareunia;

  4. oddechowe, w tym: bezdechy senne (sprawdź też, kiedy udać się do lekarza w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych);

  5. termoregulacyjne, w tym zaburzenia wydzielania potu i naczynioruchowe.

Ubezpieczenie na wypadek pogorszenia się stanu zdrowia w wyniku choroby lub NW

Jeśli w efekcie choroby albo nieszczęśliwego wypadku będziesz mieć trwałe trudności z poruszaniem się, spożywaniem posiłków, utrzymywaniem higieny osobistej, korzystaniem z toalety czy innymi podstawowymi czynnościami albo nie będziesz w stanie w ogóle wykonywać tych czynności, będziesz potrzebować wsparcia.

Mogą je zapewnić nie tylko pieniądze, niezbędne do zorganizowania opieki czy przystosowania domu, ale też usługi opiekuńcze i medyczne, ważne zwłaszcza w pierwszych dniach tej nowej, trudnej dla Ciebie sytuacji. Wsparcie takie oferuje Ubezpieczenie na wypadek pogorszenia się stanu zdrowia w wyniku choroby lub NWLink otwiera się w nowej karcie. To umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie, które jest dostępne w Nationale-Nederlanden Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie S.A.

W ramach ubezpieczenia możesz otrzymać nawet do 200 000 zł (w zależności od sumy, na jaką się ubezpieczysz i stanu Twojego zdrowia – przy ocenie stanu zdrowia wykorzystujemy m.in. dokumentację medyczną oraz Kartę oceny pacjenta wg skali Barthel) oraz wsparcie assistance, jeśli będziesz potrzebować stałej lub częściowej opieki i pomocy podczas wykonywania podstawowych czynności.

W takiej sytuacji możesz liczyć też m.in. na wizyty u lekarzy specjalistów, domowe wizyty pielęgniarki, zabiegi rehabilitacyjne w poradni lub w domu, transporty medyczne oraz pomoc domową (np. codzienne porządki, przygotowywanie posiłków, dostarczenie zakupów), w zależności od tego, czego będziesz potrzebować.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie oraz w OWU i regulaminie programu assistanceLink otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    Agata Oleszkiewicz

    Agata Oleszkiewicz

    Fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem w rehabilitacji zdrowotnej dzieci i osób starszych, a także rehabilitacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych w warsztacie terapii zajęciowej. Jako oligofrenopedagog zajmuje się usprawnianiem psychoruchowym, kierowaniem podopiecznych na chronionym i otwartym rynku pracy, a także promocją zdrowia i aktywnego wypoczynku.

    Agata OleszkiewiczZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    1. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2021.

    2. S. Szczyrba i in., Neuropatia cukrzycowa – patogeneza, rozpoznawanie, zapobieganie, leczenie, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2010, nr 5.

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.