Przejdź do treści

Jak się rozwija i do czego prowadzi gorączka mózgowa?

lek. Agnieszka Żędzianlek. Agnieszka Żędzian

5 min. czytaniaAktualizacja:

Gorączka mózgowa jest stanem zagrażającym życiu. Może wystąpić w przebiegu różnych chorób, np. udaru mózgu. Trudno ją obniżyć ogólnodostępnymi środkami przeciwgorączkowymi. Taki stan wymaga uzyskania natychmiastowej pomocy medycznej, gdyż prowadzi do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Jak się rozwija i do czego prowadzi gorączka mózgowa?

Co to jest gorączka mózgowa?

Gorączka mózgowa nazywana jest inaczej hipertermią lub gorączką pochodzenia ośrodkowego. To stan, w którego konsekwencji dochodzi do uszkodzenia tkanki nerwowej w mózgu. Jako pierwszy opisał ją w 1939 roku TC. Ericson. Naukowiec wówczas zdefiniował ją jako szybkie narastanie temperatury wewnętrznej ciała. Gorączka mózgowa jest stanem zagrożenia życia. 

  1. Dowiedz się, kiedy temperatura ciała jest prawidłowaLink otwiera się w nowej karcie.

Jak rozwija się gorączka mózgowa?

Gorączka mózgowa powstaje na skutek uszkodzenia układu termoregulacji w mózgu i zwiększenia temperatury wewnętrznej organizmu. Czym właściwie jest ten układ i jaką pełni funkcję? To ośrodek, który wpływa na zdolność organizmu do dostosowania i utrzymywania względnie stałej temperatury wewnętrznej pomimo wahania temperatury otoczenia, w którym przebywamy. Układ termoregulacji składa się z termoreceptorów zlokalizowanych w skórze, w mięśniach, górnych drogach oddechowych i ścianach naczyń żylnych. Ich zadaniem jest odbieranie temperatury z zewnątrz. Natomiast główna baza ośrodka znajduje się w podwzgórzu i to ono jest odpowiedzialne za utrzymanie stałego ciepła w organizmie. Ośrodek ustala punkt nastawczy, czyli zakres, w jakim temperatura może się bezpiecznie zmieniać.

W przypadku nagłego wzrostu (gorączki) stan ten jest wykrywany przez termoreceptory, które przekazują informację do podwzgórza, a ono uruchamia proces schładzania organizmu. Z gorączką mózgową mamy do czynienia wtedy, gdy doszło do uszkodzenia ośrodka termoregulacji. 

  1. Dowiedz się więcej: Mgła mózgowa – co to jest, jak ją rozpoznać i jak leczyć?Link otwiera się w nowej karcie

Gorączka mózgowa rozwija się w ciągu 3 pierwszych dni od uszkodzenia mózgu. Utrzymuje się od kilku dni do kilku tygodni. Jej cechą charakterystyczną jest oporność na leczenie przeciwgorączkowe.

Objawy gorączki mózgowej

W przebiegu gorączki mózgowej dochodzi do wysokiego wzrostu temperatury ciała. Na skutek zaburzenia metabolizmu mózgowego i gorączki zwiększa się zużycie tlenu i przepływu mózgowego, czego konsekwencją jest wzrost ciśnienia śródczaszkowego. Skutkiem stale podwyższonej temperatury ciała jest zwiększenie ilości dwutlenku węgla w mózgowiu, co sprzyja uszkodzeniu neuronów. Dochodzi do zwiększenia przepuszczalności bariery krew-mózg, co może skutkować obrzękiem mózgu. 

  1. Sprawdź też, jakie są najpopularniejsze badania mózguLink otwiera się w nowej karcie.

Przyczyny gorączki mózgowej

Początkowo jako przyczynę gorączki mózgowej wskazywano bezpośrednie następstwo operacji mózgu. Wraz z dokładnym poznaniem problemu badacze ustalili, że powodem gorączki mózgowej są ciężkie uszkodzenia mózgu z obrzękiem, krwawienie podpajęczynówkowe, udar niedokrwienny i krwotoczny mózgu oraz zapalenie opon mózgowych. Gorączka mózgowa może również wystąpić podczas zaostrzenia schorzeń neurologicznych, np. w przebiegu choroby Alzheimera i Parkinsona. Wśród przyczyn gorączki mózgowej są również nowotwory ośrodkowego układu nerwowego i powikłania nieleczonej miażdżycy. 

Przy urazie głowy do rozwoju gorączki mózgowej dochodzi na krótko po wypadku. Ten objaw może dotyczyć nawet 37% poszkodowanych. Warto jednak podkreślić, że pourazowa gorączka mózgowa pojawia się w przypadku, gdy dochodzi do obrzęku mózgu. W takich sytuacjach mamy też do czynienia z bezpośrednim uszkodzeniem podwzgórza. 

Rozpoznanie gorączki mózgowej

Rozpoznanie gorączki mózgowej polega przede wszystkim na wykluczeniu innych przyczyn, które mogą dawać podobne objawy. Konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych, w tym morfologii krwi i stężenia CRP. Diagnostyka uwzględnia również badanie obrazowe głowy. 

Dla każdego chorego alarmującym objawem jest podwyższona temperatura ciała, której nie można obniżyć lekami przeciwgorączkowymi. W przypadku utrzymywania się takiego stanu przez 3 dni konieczny jest pilny kontakt z lekarzem rodzinnym, który wdroży odpowiednią diagnostykę lub skieruje do neurologa. Pamiętaj, że gorączka mózgowa może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu, a nawet do śmierci. 

To może Cię zainteresować: Uczucie zimna – wynik przemęczenia czy objaw poważnej choroby?Link otwiera się w nowej karcie

Leczenie gorączki mózgowej

Choć w przebiegu gorączki mózgowej organizm nie reaguje na przyjmowane środki przeciwgorączkowe, w leczeniu hipertermii są one pierwszym wyborem. Przede wszystkim połączenie środków o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym działa na podwzgórze, w którym aktywowane zostają dwa mechanizmy: rozszerzenie naczyń i pocenie się organizmu. Dzięki temu dochodzi do rozproszenia nadmiaru skumulowanego ciepła.

Skuteczność działania środków farmakologicznych zależy od przyczyny gorączki mózgowej i tego, jak rozległy jest uraz podwzgórza. Stosowane jest również chłodzenie ciała lodem za pomocą worków chłodzących, koców z cyrkulacją zimnego powietrza lub specjalnych bloczków wypełnionych hydrożelem. W ciężkich przypadkach leczenie obejmuje metody inwazyjne, m.in. płukanie jam ciała, dożylne podanie zimnych płynów. Jednocześnie konieczne jest leczenie choroby lub urazu, który doprowadził do gorączki mózgowej.

Umowa dodatkowa poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasie

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych poważnych chorób, a zmniejsza innych. Niezależnie od wieku, jeśli zachorujesz, możesz potrzebować wsparcia – zarówno finansowego, jak i praktycznej pomocy w organizacji leczenia czy w codziennych czynnościach. Na taki wypadek możesz już teraz wybrać umowę dodatkową do ubezpieczenia na życie – Poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasieLink otwiera się w nowej karcie dostępną w Nationale-Nederlanden.

Gwarantuje ona wypłatę pieniędzy w przypadku wystąpienia jednej z 32 chorób (w tym m.in. nowotworu złośliwego, zawału serca czy choroby Parkinsona). Co ważne, zakres ubezpieczenia rozszerza się wraz z twoim wiekiem, aby jak najlepiej dopasować się do wyzwań, z którymi być może będziesz musiał lub musiała się zmierzyć.

Oprócz wypłaty świadczenia pieniężnego możesz liczyć też na wsparcie medyczne i opiekuńcze po diagnozie poważnej choroby, czyli praktyczną pomoc, m.in. transport medyczny, dostarczenie leków, pomoc pielęgniarki, pomoc domową, organizację rehabilitacji.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

lek. Agnieszka Żędzian

lek. Agnieszka Żędzian

Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. W pracy z pacjentem stara się zawsze indywidualnie podejść do jego problemu oraz, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, postawić właściwą diagnozę. Aby skutecznie pomagać pacjentom, systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

lek. Agnieszka ŻędzianZobacz artykuły tego autora

Źródła:

  1. M. Zawadzka, M. Szmuda, M. Mazurkiewicz-Bełdzińska, Zaburzenia termoregulacji pochodzenia ośrodkowego – jak diagnozować, „Anestezjologia Intensywna Terapia” 2017, nr 49, s.234–242.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

Zapewnij sobie wsparcie finansowe od razu po diagnozie poważnej choroby oraz praktyczne wsparcie i badania m. in. w przypadku zawału, udaru oraz innych poważnych chorób zagrażających życiu.

Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

Informacja Prawna

Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

Kategorie

Podobne tematy