Przejdź do treści

Badanie glukozy we krwi – jak się do niego przygotować? Jakie są normy?

lek. Agnieszka Żędzianlek. Agnieszka Żędzian

6 min. czytaniaAktualizacja:

Oznaczenie stężenia glukozy we krwi jest jednym z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych. Glukoza jest cukrem, który w organizmie człowieka stanowi główne źródło energii. Jej poziom we krwi jest regulowany przede wszystkim przez insulinę – hormon wydzielany w trzustce. Zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie stężenie glukozy we krwi może być oznaką poważnych chorób. Dowiedz się, jaki powinien być poziom glukozy we krwi i jak prawidłowo przygotować się do badania.

Badanie glukozy we krwi – jak się do niego przygotować? Jakie są normy?

Co to jest glukoza? Co odpowiada za jej poziom we krwi?

Glukoza jest cukrem prostym, który w ustroju każdego człowieka stanowi podstawowe źródło energii potrzebnej do przemian metabolicznych. Jest dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem w różnych formach:

  1. cukrów prostych – fruktozy i galaktozy,

  2. disacharydów – laktozy i sacharozy,

  3. cukrów złożonych – skrobi, glikogenu i celulozy.

W przewodzie pokarmowym disacharydy i cukry złożone ulegają rozłożeniu na cukry proste, a następnie zostają przetransportowane do krwi. Prawidłowy poziom cukruLink otwiera się w nowej karcie we krwi (glikemii) jest regulowany przede wszystkim przez dwa hormony wydzielane przez trzustkę – insulinęLink otwiera się w nowej karcie i glukagon. Gdy poziom glukozy we krwi wzrasta (np. po posiłku), dochodzi do wyrzutu insuliny produkowanej przez komórki beta. Hormon ten pobudza transport glukozy do wnętrza komórek, a w konsekwencji obniża jej poziom we krwi. To nie jedyna funkcja insuliny. Stymuluje ona również odkładanie tkanki tłuszczowej i proces glikogenogenezy (wytwarzania glikogenu, czyli „magazynu” glukozy) w wątrobie oraz tkance mięśniowej. Zmniejsza natomiast wytwarzanie glukozy poprzez hamowanie procesu glikogenolizy (rozkładania glikogenu) i glukoneogenezy (syntezy glukozy).

Glukagon jest wytwarzany przez komórki alfa trzustki. Gdy poziom glukozy zmniejsza się, dochodzi do wydzielania tego hormonu. Pobudza on wątrobę do wytwarzania glukozy (nasila glikogenolizę i glukoneogenezę) i zwiększenia jej stężenia we krwi. Wyrzut glukagonu może być spowodowany także przez inne czynniki. Należą do nich m.in. stres i wysiłek fizyczny.

Kto powinien wykonać badanie stężenia glukozy?

Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi (hiperglikemiaLink otwiera się w nowej karcie) może świadczyć o stanie przedcukrzycowym lub cukrzycy. Badanie przesiewowe w kierunku cukrzycy powinna wykonywać raz na trzy lata każda osoba, która ukończyła 45 rok życia. Bez względu na wiek należy zmierzyć poziom glukozy we krwi również w przypadku:

  1. nadwagi lub otyłości,

  2. niskiej aktywności fizycznej,

  3. stwierdzonej cukrzycy u innych członków rodziny,

  4. obecności innych chorób układu sercowo-naczyniowego,

  5. stwierdzenia zaburzeń gospodarki lipidowej, np. podwyższonego stężenia trójglicerydów we krwi.

Musi je wykonać ponadto każda kobieta z zespołem policystycznych jajników, która zmagała się w ciąży z cukrzycą ciążową, która urodziła dziecko o masie ciała przekraczającej 4 kg.

Wskazaniem do niezwłocznego wykonania badania poziomu glukozy we krwi jak również przeprowadzenia doustnego testu obciążenia glukoząLink otwiera się w nowej karcie jest również wystąpienie objawów cukrzycy lub hipoglikemii (obniżonej glikemii). O tym, jakie symptomy powinny wzbudzić Twój niepokój, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jak przygotować się do badania poziomu glukozy we krwi?

Aby wynik oznaczenia stężenia glukozy we krwi był wiarygodny, musisz odpowiednio przygotować się do badania:

  1. nie modyfikuj diety na kilka dni przed pobraniem krwi;

  2. do laboratorium zgłoś się na czczo, po 10–16 godzinach od spożycia ostatniego posiłku;

  3. na badanie zgłoś się rano, najlepiej między godziną 7:00 a 9:00;

  4. jeżeli przyjmujesz leki, skonsultuj się z lekarzem odnośnie ich zażycia przed pobraniem krwi.

Bardzo istotne jest, aby krew została poddana analizie jak najszybciej, tzn. w ciągu 60 minut od pobrania. Naukowcy udowodnili, że poziom glukozy w próbce krwi zmniejsza się o 5–7% na godzinę.

Jaki jest prawidłowy poziom glukozy we krwi?

Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prawidłowy poziom glikemii na czczo powinien mieścić się w zakresie 70–99 mg/dl [1]. Stężenie glukozy na czczo <70 mg/dl jest określane mianem hipoglikemii, a >99 mg/dl – hiperglikemii.

Wyniki przekraczające powyższą normę upoważniają lekarza do rozpoznania:

  1. nieprawidłowej glikemii na czczo – gdy jej wartość wynosi 100–125 mg/dL; w takim wypadku konieczne jest wykonanie także testu OGTT (doustnego testu obciążenia glukozą); nieprawidłowa glikemia na czczo to jeden ze stanów przedcukrzycowych,

  2. cukrzycy – gdy glikemia na czczo w dwóch badaniach wynosi ≥ 126 mg/dl.

Stanem przedcukrzycowym jest również nieprawidłowa tolerancja glukozy, czyli poziom glukozy w 120 minucie testu OGTT wynoszący 140–199 mg/dl.

Do rozpoznania cukrzycy upoważnia także: 

  1. glikemia przygodna (bez pozostawania na czczo) wynosząca ≥ 200 mg/dl u osoby z objawami cukrzycy, 

  2. glikemia ≥ 200 mg/dl w 120 minucie testu OGTT,

  3. poziom hemoglobiny glikowanejLink otwiera się w nowej karcie HbA1c ≥ 6,5%, pod warunkiem wykonania oznaczenia metodą certyfikowaną, np. HPLC.

Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę, zgłoś się do diabetologa, czyli specjalisty w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu tej choroby. Zleci on dodatkowe testy, m.in. badanie poziomu insuliny czy wskaźnik HOMA. W przypadku rozpoznania u Ciebie cukrzycy typu 2 konieczna będzie również kontrola u okulisty.

Co może oznaczać wysokie stężenie glukozy we krwi?

Podwyższony poziom glukozy we krwi świadczy najczęściej o cukrzycy – chorobie metabolicznej, która może prowadzić do wielu powikłań, w tym do zawału mięśnia sercowego, uszkodzenia narządu wzroku czy nerek. Wyróżnia się dwa główne typy choroby:

  1. cukrzycę typu 2 – występującą najczęściej u osób zmagających się z otyłością; hiperglikemia jest konsekwencją zmniejszonej wrażliwości komórek na działanie insuliny;

  2. cukrzycę typu 1 – będącą konsekwencją procesu autoimmunologicznego, w przebiegu którego układ immunologiczny wytwarza przeciwciała przeciwko własnym komórkom trzustki; prowadzi to do niedoboru, a z czasem całkowitego braku insuliny; cukrzycaLink otwiera się w nowej karcie typu 1 jest najczęściej rozpoznawana u dzieci i młodych dorosłych.

Charakterystycznymi objawami cukrzycy są: nadmierne pragnienie, oddawanie dużej ilości moczu, zmniejszenie masy ciała oraz niekontrolowany apetyt. Jeżeli zauważysz te symptomy u siebie, niezwłocznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu.

O czym świadczy zbyt niski poziom glukozy we krwi?

Mimo iż hipoglikemią określa się poziom glukozy niższy niż 70 mg/dl, to jej objawy pojawiają się zwykle dopiero wtedy, gdy glikemia osiągnie wartość <55 mg/dl. Należą do nich:

  1. drżenie kończyn,

  2. nadmierne pocenie się,

  3. mdłości,

  4. kołatanie serca,

  5. zawroty głowy,

  6. silne uczucie głodu,

  7. dyskomfort w nadbrzuszu.

Nie bagatelizuj tych symptomów! Hipoglikemia jest stanem zagrażającym życiu. Może prowadzić do wystąpienia drgawek, śpiączki, a nawet śmierci. Jeśli to możliwe, zmierz poziom glikemii z palca i wypij słodzony napój, a następnie skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. Jeśli objawy nie mijają, zadzwoń po pomoc pod numer 999 lub 112.

Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Kiedy pojawia się podejrzenie poważnej choroby, pojawia się też niepewność i zagubienie. Odpowiedzią może być Ubezpieczeniowy program wsparcia w chorobie oferowany przez Nationale-Nederlanden. Składa się na niego m. in. umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Diagnostyka w kierunku poważnych choróbLink otwiera się w nowej karcie.

W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w placówkach LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce.

Jeśli otrzymasz od lekarza skierowanie w związku z podejrzeniem poważnej choroby, na wizytę do lekarza specjalisty lub badania laboratoryjne umówisz się w ciągu 3 dni roboczych, a na badania obrazowe w ciągu 10 dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie.Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    lek. Agnieszka Żędzian

    lek. Agnieszka Żędzian

    Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. W pracy z pacjentem stara się zawsze indywidualnie podejść do jego problemu oraz, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, postawić właściwą diagnozę. Aby skutecznie pomagać pacjentom, systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

    lek. Agnieszka ŻędzianZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    1. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę, „Current Topics in Diabetes” 2022, dostęp online: sierpień 2023, https://ptdiab.pl/images/docs/zalecenia/CTiD-1-2022-pl.pdf. 

    2. P. Gurung, M. Zubair, I. Jialal, Plasma Glucose, „StatPearls” 2023, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK541081/.

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


    Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

    Zapewnij sobie szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych w całej Polsce, aby wykluczyć lub potwierdzić poważną chorobę.

    Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

    Informacja Prawna

    JPG 864x356px

    Kategorie

    Podobne tematy