Przejdź do treści

Jak można leczyć zespół jelita drażliwego?

Katarzyna Grzyś-KurkaKatarzyna Grzyś-Kurka

lek. Wiktor Trela

4 min. czytaniaAktualizacja:

Zespół jelita drażliwego to przykry towarzysz na całe życie. Nie można wyleczyć choroby. Można jednak łagodzić objawy, które jej towarzyszą. Każdorazowo więc, mówiąc o leczeniu zespołu jelita drażliwego, mam na myśli wyciszanie jego symptomów. Dzięki terapii zredukujesz dokuczliwe wzdęcia, bóle brzucha, biegunkę lub zaparcia i szereg symptomów spoza układu pokarmowego. Skonsultuj się z gastroenterologiem i wykonaj zlecone badania. Trafna diagnoza to podstawa przynoszącej korzyści terapii.

Jak można leczyć zespół jelita drażliwego?

Znaczenie ruchu w leczeniu zespołu jelita drażliwego

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Daleya i wspólników, aktywność fizyczna przyczynia się do redukcji zaparć, jakie towarzyszą zespołowi jelita drażliwego [1]. Dalsze analizy wykazały, że szczególnie korzystny efekt ruchu zauważalny jest u osób z nadwagą. To w tej grupie objawy zespołu jelita drażliwegoLink otwiera się w nowej karcie (zarówno ze strony układu pokarmowego np. przelewanie w jelitachLink otwiera się w nowej karcie, jak i spoza niego) są szczególnie nasilone. Mało tego – zapadalność na zespół jelita drażliwego jest tu aż trzykrotnie wyższa niż w populacji ogółem [1]. Wraz z rozpoczęciem treningów i redukcją masy ciała nasilenie objawów ustępowało (wyjąwszy ból).

Zespół jelita drażliwego a leczenie psychoterapeutyczne

Jednym z objawów pozajelitowych zespołu jelita drażliwego są zaburzenia lękowo-depresyjne. Jak wynika z przeprowadzonych badań, terapia poznawczo-behawioralna, hipnoza oraz złożona psychoterapia korzystnie wpływają nie tylko na kondycję psychiczną osób zmagających się ze schorzeniem [1]. Takie metody terapeutyczne przyczyniają się też do redukcji niektórych objawów jelitowych.

Równocześnie z terapią lub zamiast niej mogą być stosowane leki przeciwdepresyjne. Pozwalają one zredukować wiele towarzyszących chorobie symptomów (w tym ból) już po kilkunastu dniach stosowania. Bezpieczne i skuteczne są m.in.:

  1. amitrypylina,

  2. doksepina,

  3. desipramina,

  4. fluoksetyna,

  5. imipramina, 

  6. paroksytyna.

Leczenie jelita drażliwego za pomocą diety

Jak wynika z przeprowadzonych wywiadów lekarskich, aż 80% pacjentów z zespołem jelita drażliwego zauważa związek stosowanej diety z nasileniem bądź ustawaniem objawów [1]. Podobne wnioski wysnuto w raporcie NutriNet-Sante Cohort z 2018 r. Przebadano wówczas aż 33 343 osoby. Wyniki potwierdziły, że im więcej w diecie produktów wysoko przetworzonych, tym bardziej nasilają się objawy zespołu jelita drażliwego [2].

W łagodzeniu objawów ważne jest nie tylko ograniczenie produktów wysoko przetworzonych. Dieta w zespole jelita drażliwegoLink otwiera się w nowej karcie powinna być uboga w:

  1. fermentujące oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy (zawierają je np. mleko, cebula),

  2. poliole (np. ksylitol, mannitol),

  3. gluten (np. pszenicę, jęczmień).

Wyeliminowanie tych składników z codziennej diety przyczynia się do uregulowania perystaltyki jelit. Pozwala też zredukować wzdęcia pobudzane przez składniki łatwo fermentujące w jelitach.

Leczenie zespołu jelita drażliwego suplementami błonnika

Badania przeprowadzone w 2009 r. nie pozostawiają złudzeń – stosowanie błonnika rozpuszczalnego w dawce 10–25 g/dobę korzystnie wpływa na jakość życia osób zmagających się z zespołem jelita drażliwego. Trzymiesięczny okres suplementacji zredukował objawy tej choroby jelitLink otwiera się w nowej karcie u 52% osób. Ważne, by był to błonnik rozpuszczalny. Znajdziesz go m.in. w świeżych owocach i wielu warzywach czy w babce (lancetowatej, płesznik i jajowatej), a także w gotowych suplementach diety.

Błonnik nierozpuszczalny działa odwrotnie – nasila wzdęcia, ból brzucha i zaparcia. Znajduje się on m.in. w: warzywach kapustnych i korzeniowych, ziarnach, otrębach pszennych, a także w orzechach. Pobudza perystaltykę jelit, a także stymuluje florę bakteryjną do interakcji z układem immunologicznym oraz nerwowym, ulokowanymi na tym odcinku przewodu pokarmowego.

Domowe leczenie zespołu jelita drażliwego za pomocą roślin

Do łagodzenia dolegliwości związanych z zespołem jelita drażliwego istotnie przyczynia się stosowanie olejku z mięty pieprzowej. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Alama i wspólników – po zaprzestaniu suplementacji dolegliwości wracały [1]. Taki efekt to wynik rozluźniającego wpływu olejku na napięcie mięśni gładkich, zmianę czucia trzewnego, a także wpływ antybakteryjny i przeciwzapalny.

Korzystne jest stosowanie ziół na jelita:

  1. działających przeciwzapalnie: rumianku i dziurawca,

  2. hamujących biegunkę: kory dębu, szałwii lekarskiej, zielonej herbaty,

  3. usprawniających trawienie: kopru włoskiego, kminku, pokrzywy,

  4. działających probiotycznie: mniszka lekarskiego, cykorii.

Leczenie farmakologiczne zespołu jelita drażliwego

Dobór środków farmakologicznych wykorzystywanych do leczenia zespołu jelita drażliwego zależny jest od postaci choroby. Przy dominujących biegunkach i schorzeniu mieszanym lekarz może zalecić stosowanie ryfaksyminy-alfa w dawce 1650 mg/dobę. Lek działa przeciwbakteryjnie – likwiduje bakterie, których przewaga jest niekorzystna (E. coli, Streptococcus i Clostridium spp.) Natomiast przy zespole jelita drażliwego, któremu towarzyszy wyłącznie biegunka (co nie dotyczy mieszanej postaci choroby), stosowany może być też loperamid. W chorobie jelit z dominującymi zaparciami pomocniczo można sięgać po makrogole. Działają one przeczyszczająco, ale nie przyczyniają się do redukcji innych objawów choroby.

Umowa dodatkowa poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasie

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych poważnych chorób, a zmniejsza innych. Niezależnie od wieku, jeśli zachorujesz, możesz potrzebować wsparcia – zarówno finansowego, jak i praktycznej pomocy w organizacji leczenia czy w codziennych czynnościach. Na taki wypadek możesz już teraz wybrać umowę dodatkową do ubezpieczenia na życie – Poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasieLink otwiera się w nowej karcie dostępną w Nationale-Nederlanden.

Gwarantuje ona wypłatę pieniędzy w przypadku wystąpienia jednej z 32 chorób (w tym m.in. nowotworu złośliwego, zawału serca czy choroby Parkinsona). Co ważne, zakres ubezpieczenia rozszerza się wraz z twoim wiekiem, aby jak najlepiej dopasować się do wyzwań, z którymi być może będziesz musiał lub musiała się zmierzyć.

Oprócz wypłaty świadczenia pieniężnego możesz liczyć też na wsparcie medyczne i opiekuńcze po diagnozie poważnej choroby, czyli praktyczną pomoc, m.in. transport medyczny, dostarczenie leków, pomoc pielęgniarki, pomoc domową, organizację rehabilitacji.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    Katarzyna Grzyś-Kurka

    Katarzyna Grzyś-Kurka

    Z wykształcenia jest socjologiem. Kreowaniem treści psychologicznych i medycznych zajmuje się od 2017 r. To nie tylko jej praca, ale przede wszystkim pasja, którą pragnie dzielić się z innymi. Kiedy nie pisze – czyta thrillery i horrory, zgłębia tajniki kuchni wegetariańskiej lub wylewa siódme poty podczas dynamicznego nordic walkingu.

    Katarzyna Grzyś-KurkaZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    1. A. Pietrzak, B. Skrzydło-Radomańska i in., Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne w zespole jelita nadwrażliwego, „Gastroenterology Review” 2018, nr 13 (4), s. 1–30.

    2. L. Schnabel, C. Buscail, Association Between Ultra-Processed Food Consumption and Functional Gastrointestinal Disorders: Results From the French NutriNet-Santé Cohort, https://journals.lww.com/ajg/abstract/2018/08000/association_between_ultra_processed_food.20.aspx, dostęp: 22.08.2023 r.

    3. K. Adrych, Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2018, t. 12, nr 6, s. 224–233.

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


    Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

    Zapewnij sobie wsparcie finansowe od razu po diagnozie poważnej choroby oraz praktyczne wsparcie i badania m. in. w przypadku zawału, udaru oraz innych poważnych chorób zagrażających życiu.

    Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

    Informacja Prawna

    Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

    Kategorie

    Podobne tematy