Gdzie może umiejscowić się torbiel w głowie? Czy jest ona groźna?
Torbiel głowy najczęściej jest wykrywana przypadkowo w czasie rutynowych badań, wykonywanych z innego powodu. Zdarza się jednak, że zmiana powoduje objawy. W takich sytuacjach potrzebna jest wdrożenie działań leczniczych. Zobacz, co to jest torbiel i jakie są jej rodzaje występujące w głowie.

Torbiel w głowie
Nieprawidłowe przestrzenie w tkankach, które są wypełnione płynem, mogą tworzyć się w różnych miejscach w ciele człowieka. Spotykane są również w głowie. TorbielLink otwiera się w nowej karcie, bo o niej mowa, może być obecna w oponach mózgu lub w tkance mózgowej u osoby w każdym wieku, nawet u noworodka. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z obecności zmiany. W większości przypadków torbiele głowy nie powodują żadnych objawów. Dolegliwości zwykle zgłaszają pacjenci, u których zmiany są duże, a tym samym powodują ucisk na okoliczne tkanki.
Torbiel może mieć w głowie różną lokalizację. Najczęściej spotykane są zmiany umiejscowione w szyszynce lub w oponie pajęczej. Każda z nich ma inne przyczyny powstawania, a także powoduje inne dolegliwości. To również m.in. od rodzaju torbieli zależy przebieg procesu leczniczego.
Zastanawiasz się, jak wygląda torbiel w głowie? Zmiana przybiera postać ograniczonej przestrzeni płynowej. Jest wyraźnie odgraniczona od zdrowych tkanek i ma cienką ścianę o linijnym przebiegu. Jej obrys jest gładki, a wnętrze wypełnione płynną treścią.
Dowiedz się więcej na temat torbieli na nerceLink otwiera się w nowej karcie, torbieli w piersiachLink otwiera się w nowej karcie i torbieli na wątrobieLink otwiera się w nowej karcie.
Torbiel pajęczynówki
Do zmian wewnątrzczaszkowych należy torbiel pajęczynówkiLink otwiera się w nowej karcie, zlokalizowana w obrębie opony pajęczej – jednej ze struktur, które otaczają tkankę nerwową. Jest to schorzenie występujące dość rzadko. Torbiele pajęczynówki częściej stwierdza się u mężczyzn. Nie udało się ustalić dokładnej przyczyny powstawania tego typu zmian w głowie. Mogą być one związane z urazami lub zaburzeniami rozwojowymi. W przypadku małych zmian nie obserwuje się żadnych objawów. Większe torbiele powodują: ogólne zmęczenie, zawroty głowy, senność, ból głowy, a niekiedy również zaburzenia czucia, niedowłady i drgawki.
Torbiel szyszynki
Częstym rodzajem torbieli w głowie jest torbiel szyszynki. Nie została poznana jej dokładna przyczyna. Prawdopodobnie jest ona związana z przekształceniami, które zachodzą w tkankach tego narządu w okresie dojrzewania. W większości przypadków torbiel szyszynki nie powoduje żadnych objawów. Dolegliwości, które mogą pojawić się przy dużych zmianach, to: bóle głowy, zaburzenia snu, problemy ze wzrokiem.
Torbiel skórzasta w głowie
Bardzo rzadkim typem torbieli w głowie jest torbiel skórzasta, która powstaje z komórek listka ektodermalnego. W życiu płodowym rozwijają się z niego m.in. naskórek i jego pochodne (m.in. włosy). Torbiele skórzaste w głowie są obecne już podczas narodzin. Z czasem rosną, ale proces ten jest bardzo wolny. Z tego powodu w większości przypadków przebiegają bezobjawowo. Dolegliwości pojawiają się, gdy osiągają duże rozmiary. Objawy zależą od tego, w którym miejscu mózgu obecna jest torbiel.
Czy torbiel w głowie jest groźna?
Torbiele w głowie to w większości przypadków zmiany o łagodnym charakterze. Oznacza to, że nie mają charakteru nowotworowego i nie powodują przerzutów do innych narządów. Jednak zdarza się, że pozostawiają powikłania. Pęknięcie torbieli skutkuje aseptycznym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, wodogłowiem, udarem mózgu, a nawet zgonem. Niebezpieczny jest również wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego, do którego prowadzą duże torbiele. Z tego powodu powinieneś stosować się do zaleceń lekarza i zgłaszać się regularnie na badania kontrolne, które pozwalają na podjęcie szybkiej interwencji medycznej, jeżeli jest taka potrzeba.
Jak można rozpoznać torbiel w głowie?
Torbiele w głowie można rozpoznać w czasie badań obrazowych. Najczęściej wykonywane są tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Dzięki nim lekarz może określić rodzaj zmiany, a także jej rodzaj i dokładną lokalizację. Większość torbieli w głowie jest wykrywana przypadkowo. Jeżeli obserwujesz u siebie niepokojące objawy, zgłoś się do neurologa, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu diagnostycznym.
Leczenie torbieli w głowie
Sposób leczenia torbieli w głowie zależy od kilku czynników. Zwykle nie podejmuje się żadnych działań terapeutycznych w przypadku małych zmian, które nie dają żadnych objawów. Konieczne są jednak regularne kontrole. Pozwalają one ocenić zachowanie się zmian (np. ich wzrost oraz tempo tego procesu).
W przypadku torbieli w głowie lekarz może zdecydować o wdrożeniu farmakoterapii. W takich sytuacjach stosowane są leki, które mają na celu złagodzenie objawów. Niekiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna, która polega na usunięciu torbieli.
Torbiel
Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. W pracy z pacjentem stara się zawsze indywidualnie podejść do jego problemu oraz, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, postawić właściwą diagnozę. Aby skutecznie pomagać pacjentom, systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.
lek. Agnieszka ŻędzianZobacz artykuły tego autoraPodziel się z innymi
Udostępnij artykuł w social-mediach.
Facebook - Link otwiera się w nowej karcieInstagram - Link otwiera się w nowej karcieTwitter - Link otwiera się w nowej karcieŹródła:
A. Baranowska-Bik, W. Zgliczyński, Guzy szyszynki, „Postępy Nauk Medycznych” 2015, nr 12, s. 846–851.
M.L. White, J.M. Das, Arachnoid Cyst, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK563272/ (dostęp 11.02.2022).
G. Wójcik, J. Piskorz, D. Kaczmarek-Płecha, Pęknięta wewnątrzczaszkowa torbiel skórzasta – opis przypadku, „Polski Przegląd Neurologiczny” 2015, t. 11, nr 3, s. 128–131.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.