Przejdź do treści

Kiedy, jak i dlaczego stosuje się trakcję kręgosłupa?

lek. Agnieszka Żędzianlek. Agnieszka Żędzian

5 min. czytaniaAktualizacja:

Trakcja kręgosłupa szyjnego czy lędźwiowego może być zalecona w przypadku problemów związanych z tzw. wypadaniem dysku. Zabieg polega na odciąganiu powierzchni stawowych kręgów i może być wykonywany przez fizjoterapeutę lub z pomocą specjalnych aparatów. Sprawdź, na czym polega trakcja!

Kiedy, jak i dlaczego stosuje się trakcję kręgosłupa?

Na czym polega trakcja kręgosłupa?

Trakcja (wyciąg) kręgosłupa to terapia polegająca na odciąganiu od siebie powierzchni stawowych sąsiadujących ze sobą kręgów w celu redukcji dolegliwości spowodowanych ograniczeniem przestrzeni międzykręgowej lub przeciążeniem różnych przykręgosłupowych struktur. Na trakcję możesz dostać zalecenie, jeśli Twój kręgosłup jest obciążony zmianami degeneracyjnymi krążka międzykręgowego (tzw. dysku). Odwodnienia jego powierzchni, powstające przepukliny czy inne nieprawidłowości w obszarze krążka mogą bowiem powodować zespół objawów neurologicznych takich jak parestezje (drętwienia), ból miejscowy i promieniujący czy osłabienie mięśni i trudności w wykonywaniu codziennych aktywności.

  1. Przeczytaj także, jak objawia się wypuklina krążka międzykręgowegoLink otwiera się w nowej karcie, choroba BaastrupaLink otwiera się w nowej karcie i oponiak kręgosłupaLink otwiera się w nowej karcie.

Trakcja stanowi nierzadko metodę rehabilitacji, która może uchronić Twój kręgosłup przed operacją, ponieważ bywa skuteczna również w zaawansowanych stopniach zespołów korzeniowych, niezależnie od nasilenia objawów.

Jak działa trakcja kręgosłupa?

Mechanizm działania trakcji polega na odciążeniu danego odcinka kręgosłupa z jednoczesnym rozciągnięciem jego struktur i innych okolicznych tkanek. W efekcie trakcja powoduje powiększenie przestrzeni między zespołem uciśniętych, podrażnionych i nieprawidłowo pracujących struktur, co sprzyja przywróceniu optymalnych warunków do funkcjonowania kręgosłupa.

Dzięki temu, że powierzchni stawowe i mięśnie przykręgosłupowe zmieniają pod wpływem trakcji ułożenie, krążki międzykręgowe mają okazję odzyskać prawidłowy kształt, jędrność i ustawienie. Trakcja kręgosłupa stymuluje bowiem do przesunięcia wysuniętego dysku na swoje miejsce, sprzyja cofaniu się przepukliny i poprawia nawodnienie krążka gdyż uwalnia go od kompresji, w jakiej przebywał przed zabiegiem. Krążek międzykręgowy cieszący się dobrą kondycją lepiej spełnia swoje funkcje po zabiegu. Sprawniej amortyzuje i chroni kręgi przed uszkodzeniami, dzięki czemu odczujesz ulgę i komfort w poruszaniu się.

Trakcja kręgosłupa prowadzi też do przywrócenia prawidłowej elastyczności stawu.

Różne wersje trakcji

Bez względu na rodzaj proponowanej dla Ciebie trakcji kręgosłupa, zabiegi zawsze poprzedzone są dokładną analizą stanu zdrowia na podstawie wywiadu oraz różnorodnych badań. Często do rozpoznania przyczyn dolegliwości takich jak sztywność karku, drętwienia ramion, nawracające bóle głowy czy innych nieprzyjemnych doznania wywoływane przez zespół korzeniowy kręgosłupa szyjnego, niezbędne są regularne konsultacje lekarskie i zestaw badań w tym np. RTG kręgosłupa czy tomografia komputerowa tego odcinka.

Jak wygląda trakcja kręgosłupa?

W zależności do tego, co powoduje uciążliwe dolegliwości, metody trakcji mogą być różne.

Stanowi ona połączenie terapii manualnej (specjalnych chwytów i pozycji ułożeniowych) i wielu innych technik z zakresu kinezyterapii (leczenia ruchem). Może być prowadzona rękami fizjoterapeuty bądź z pomocą urządzeń i specjalnych systemów wyciągowych. Nierzadko bywa urozmaicana dodatkowymi zabiegami fizykalnymi, np. laseroterapią czy naświetlaniem lampami.

Rehabilitacja przewiduje trakcje:

  1. statyczne, które odbarczają dany odcinek kręgosłupa, ale jednocześnie nie umożliwiają jego gimnastyki, sprzyjającej chociażby osiągnięciu większego rozluźnienia;

  2. przerywane – umożliwiające czasową mobilizację danego odcinka kręgosłupa, np. poprzez ćwiczenia na jego wzmocnienie, co zwiększa efekt nawodnienia i odżywienia dysku oraz sprzyja jego repozycji;

  3. oscylacyjne (harmoniczne) – polegające na nieustannym działaniu maksymalnej siły wyciągu lub stosowaniu różnych prędkości zmian tej siły. Ich celem jest osiągnięcie szybkiego odciążenia, przekrwienia i przepływu płynów ustrojowych w przestrzeniach międzykręgowych.

  4. Dowiedz się także, na czym polega metoda MckenzieLink otwiera się w nowej karcie.

Trakcja kręgosłupa w domu

Zalecenie na te zabiegi możesz dostać od lekarza, nie wychodząc z domu. Wystarczy, że zarejestrujesz się w e-przychodni na wizytę online.

Trakcję kręgosłupa warto na przykład przeprowadzić, zwisając swobodnie na poręczy bądź na drążku do podciągania. Możesz także zwisać do góry nogami, łapiąc drążek pod kolanami. Ciekawa może być też trakcja kręgosłupa z użyciem ławki grawitacyjnej (takiej, jakie powszechnie spotyka się na siłowniach i klubach fitness). Aby wzmocnić efekt domowego wyciągu, możesz wykorzystać dodatkowe obciążniki, np. buty grawitacyjne czy hantle. Przed rozpoczęciem trakcji w domu skonsultuj się jednak z lekarzemLink otwiera się w nowej karcie.

  1. Dowiedz się też, jak dbac o zdrowy kręgosłupLink otwiera się w nowej karcie.

Kiedy stosuje się trakcje kręgosłupa?

Trakcja może zostać Ci zalecona, jeśli źle znosisz innego rodzaju mobilizacje kręgosłupa, zwłaszcza te przebiegające z obciążeniem, rotacją i ruchami zgięcia. Trakcja jest wskazana przy wielu schorzeniach oraz dolegliwościach różnego pochodzenia. Są nimi m.in.:

  1. zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,

  2. przewlekłe zespoły bólowe,

  3. dyskopatia szyjna lub lędźwiowa,

  4. skolioza.

Trakcja kręgosłupa szyjnego bądź lędźwiowego zalecana jest wszystkim tym, którzy chcą ustawić krążki międzykręgowe na swoich prawidłowych miejscach. Bywa polecana na dolegliwości neurologiczne. Możesz z niej również korzystać, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia i skarżysz się na „chrupanie w szyi” czy przeciążenia okolicy lędźwiowej.

  1. Poznaj też ćwiczenia na kręgosłup szyjnyLink otwiera się w nowej karcie.

Pamiętaj, że trakcja nie zawsze jest wskazaną metodą. Istnieje wiele przeciwwskazań do jej stosowania. Niektóre z nich to klaustrofobia, ciąża, osteoporoza, przepuklina brzuszna i choroby zakaźne.

Umowa dodatkowa poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasie

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych poważnych chorób, a zmniejsza innych. Niezależnie od wieku, jeśli zachorujesz, możesz potrzebować wsparcia – zarówno finansowego, jak i praktycznej pomocy w organizacji leczenia czy w codziennych czynnościach. Na taki wypadek możesz już teraz wybrać umowę dodatkową do ubezpieczenia na życie – Poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasieLink otwiera się w nowej karcie dostępną w Nationale-Nederlanden.

Gwarantuje ona wypłatę pieniędzy w przypadku wystąpienia jednej z 32 chorób (w tym m.in. nowotworu złośliwego, zawału serca czy choroby Parkinsona). Co ważne, zakres ubezpieczenia rozszerza się wraz z twoim wiekiem, aby jak najlepiej dopasować się do wyzwań, z którymi być może będziesz musiał lub musiała się zmierzyć.

Oprócz wypłaty świadczenia pieniężnego możesz liczyć też na wsparcie medyczne i opiekuńcze po diagnozie poważnej choroby, czyli praktyczną pomoc, m.in. transport medyczny, dostarczenie leków, pomoc pielęgniarki, pomoc domową, organizację rehabilitacji.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    lek. Agnieszka Żędzian

    lek. Agnieszka Żędzian

    Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. W pracy z pacjentem stara się zawsze indywidualnie podejść do jego problemu oraz, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, postawić właściwą diagnozę. Aby skutecznie pomagać pacjentom, systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

    lek. Agnieszka ŻędzianZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    1. Z. Drobner, Terapia manualna kręgosłupa, Vital, Białystok 2020.

    2. H. Frisch, J. Roex, Terapia manualna, PZWL, Warszawa 2015.

    3. K.A. Olson, Terapia manualna kręgosłupa, Edra Urban & Partner, Wrocław 2016.

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


    Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

    Zapewnij sobie wsparcie finansowe od razu po diagnozie poważnej choroby oraz praktyczne wsparcie i badania m. in. w przypadku zawału, udaru oraz innych poważnych chorób zagrażających życiu.

    Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

    Informacja Prawna

    Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

    Kategorie

    Podobne tematy