Urolog: jak może pomóc Ci online?
W czasach ograniczonego dostępu do specjalistycznej opieki zdrowotnej pacjenci coraz częściej skorzystają z porad online. E-wizyta to dobry sposób, aby skonsultować z lekarzem swoje objawy. Jeśli istnieją ku temu przesłanki, otrzymasz też e-receptę oraz e-zwolnienie lekarskie. Teleporady udzielane są z zakresu różnych specjalizacji. Czy także urolog może pomóc Ci online? Przekonajmy się.

Lekarz urolog – czym się zajmuje i co leczy?
Zanim zajmiemy się kwestią czym dokładnie jest konsultacja lekarska online, rozwiejmy najpierw wątpliwości: czym zajmuje się urolog? Zakres pracy urologa to układ moczowy u kobiet, natomiast u mężczyzn – układ moczowo-płciowyLink otwiera się w nowej karcie. Konsultacja urologiczna może więc dotyczyć zarówno problemów związanych z oddawaniem moczu (np. częste oddawanie moczuLink otwiera się w nowej karcie), jak i zmian występujących na narządach płciowych.
Zobacz: Kiedy udać się do urologa, a kiedy do nefrologa?Link otwiera się w nowej karcie
Choroby i problemy urologiczne oraz ich objawy
Podstawowe problemy urologiczne to ból podczas oddawania moczu, nasilone parcie na pęcherz oraz stany zapalne narządów płciowych. Problem może przerodzić się w poważniejsze choroby urologiczne, np. kamicę nerkowąLink otwiera się w nowej karcie lub torbiele nerek. Umów się do urologa, jeśli nie trzymasz moczu lub jego wygląd jest inny niż zwykle. Objawem choroby może być swędzenie, pieczenie lub zaczerwienie okolic intymnych. Może też towarzyszyć Ci ból w dolnym odcinku pleców.
To jednak nie wszystkie dolegliwości, jakimi zajmuje się urologia. Choroby takie jak nowotwór prostatyLink otwiera się w nowej karcie czy jąder to również zadanie dla urologa. Jeśli jesteś mężczyzną, możesz zgłosić się do niego z zaburzeniami erekcji lub płodności.
W jakich sytuacjach warto porozmawiać z urologiem? Zawsze wtedy, kiedy zauważasz niecodzienne symptomy ze strony pęcherza, nerek i układu rozrodczego. Nawet jeśli jesteś kobietą i nie zapominasz o regularnych kontrolach u ginekologa, pamiętaj, że część problemów czasami wykracza poza jego kompetencje. Rozwiązaniem może być uroginekologia, która pomaga m.in. pacjentkom z obniżonymi narządami płciowymi.
Urolog online – w czym może pomóc e-wizyta?
Choć nie każda konsultacja urologiczna może odbyć się bez bezpośredniego spotkania, telewizyta okazuje się pomocna w rozwiązywaniu wielu problemów. Teleporada może zdać egzamin m.in. wtedy, kiedy chcesz skonsultować ze specjalistą swoje objawy lub obawy oraz ustalić dalsze działania (np. wykonanie badań laboratoryjnych). Sprawdza się także wtedy, gdy chcesz omówić wyniki badań poprosić specjalistę o przedłużenie recepty na przyjmowane leki lub o e-zwolnienie lekarskie. Urolog online może zaoszczędzić dużo twojego czasu i uchronić cię przed koniecznością udania się do przychodni.
Wizyta u urologa – czy trzeba mieć skierowanie, aby skorzystać z teleporady?
Czy do urologa trzeba mieć skierowanie? Jeśli korzystasz z opieki zdrowotnej NFZ, potrzebujesz skierowania do urologa od lekarza rodzinnego. Inaczej jest jednak w przypadku prywatnych wizyt – wówczas skierowanie nie jest konieczne. Jeżeli zależy Ci na czasie, skorzystaj z prywatnej opieki medycznej. Możesz otrzymać specjalistyczną poradę bez wychodzenia z domu, bezpiecznie i wygodnie. Szybkie terminy i brak kolejek – to tylko niektóre plusy tego rodzaju rozwiązań.
Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.
Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.
Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.
Redakcja NNZobacz artykuły tego autoraPodziel się z innymi
Udostępnij artykuł w social-mediach.
Facebook - Link otwiera się w nowej karcieInstagram - Link otwiera się w nowej karcieTwitter - Link otwiera się w nowej karcieŹródła:
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.