Przejdź do treści

Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?

Redakcja NN

3 min. czytaniaAktualizacja:

Schorzenia układu moczowego wiążą się z wyjątkowo nieprzyjemnymi objawami. Warto zaznaczyć, że dotyczą przede wszystkim kobiet, ponieważ w związku z ich budową anatomiczną, są one bardziej podatne na wnikanie bakterii do układu moczowego. Podejrzewasz u siebie chorobę układu moczowego? Dowiedz się, do jakiego lekarza się zgłosić.

Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?

Do podstawowych objawów sygnalizujących nieprawidłowości w funkcjonowaniu pęcherza moczowego należą: oddawanie małych ilości moczu ze zwiększoną częstością, zwykle z towarzyszącym pieczeniem. U niektórych występuje także nieprzyjemne uczucie parcia na mocz. Nieco inne objawy wskazują na choroby nerek lub moczowodów. O chorobach nerek mogą świadczyć: zmiana zabarwienia i konsystencji moczu, ból poniżej żeber, opuchlizna, ból w okolicy lędźwiowej, zwłaszcza w trakcie oddawania moczu.

Sprawdź: Krew w moczu – o czym świadczy?Link otwiera się w nowej karcie

Jakie są najczęstsze choroby układu moczowego?

Do najczęstszych chorób układu moczowegoLink otwiera się w nowej karcie, zaliczamy:

  1. kamicę nerkowąLink otwiera się w nowej karcie – polega na zbieraniu się w nerkach niewielkich kryształków, które później tworzą złogi. Pacjenci miewają epizody kolki nerkowej, spowodowane zablokowaniem odpływu moczu z nerek;

  2. nietrzymanie moczuLink otwiera się w nowej karcie – spowodowane jest obecnością bakterii powyżej dolnego zwieracza pęcherza moczowego. Na nietrzymanie moczu cierpią przede wszystkim małe dzieci i osoby starsze;

  3. częstomocz – definicja częstomoczu podaje, że dochodzi do niego gdy mocz jest oddawany 8 razy dziennie lub częściej. Zjawiskiem fizjologicznym jest częste oddawanie moczuLink otwiera się w nowej karcie, gdy wypijesz więcej niż zwykle płynów, wtedy nie ma powodu do niepokoju. Jeżeli oddajesz często mocz, a nie przyjmujesz większej ilości płynów, powinieneś skonsultować się z lekarzem;

  4. zapalenie pęcherza moczowegoLink otwiera się w nowej karcie – jest wywołane przez zalegające w drogach moczowych bakterieLink otwiera się w nowej karcie, o ile w pierwszym roku życia chorują zwłaszcza chłopcy, to później (aż do piątej dekady życia), na zapalenie pęcherza zapadają głównie kobiety.

Choroby układu moczowego, do jakiego lekarza się zgłosić?

Lekarz rodzinny

Leczeniem zwykłego zapalenia pęcherza, którego przebieg nie budzi niepokoju, zajmuje się lekarz rodzinny. Jeżeli choroba daje niepokojące objawy lub często nawraca, warto skonsultować się z urologiem. Jeżeli lekarz rodzinny podejrzewa u swojego pacjenta atak kolki nerkowej, będący objawem kamicy nerkowej, kieruje go do szpitala, gdzie dojdzie do konsultacji nefrologicznej.

Urolog

W przypadku częstomoczu lekarz rodzinny może zlecić wykonanie badania ogólnego moczu, które potwierdzi ewentualne zakażenie. Jeżeli leczenie nie będzie przynosiło oczekiwanych rezultatów, zalecana jest wizyta u urologa. Tego specjalistę powinny także odwiedzić osoby, zmagające się z nietrzymaniem moczu i częstomoczem. Konsultacja może mieć formę wizyty stacjonarnej lub porady urologa online.

Przeczytaj: Nietrzymanie moczu – jak rozpoznać? Jak leczyć? Jak zapobiec?Link otwiera się w nowej karcie

Nefrolog

Nefrolog, zajmuje się przede wszystkim chorobami nerek: ostrymi jak i przewlekłymi, a co za tym idzie również ich zaburzeniami czynności wewnątrzwydzielniczej i zewnątrzwydzielniczej, czyli między innymi:

  1. kamicą nerkową,

  2. niewydolnością nerek,

  3. kłębuszkowym zapaleniem nerek,

  4. nefropatią cukrzycową.

Nefrolog w przeciwieństwie do urologa, stosuje raczej leczenie farmakologiczne (nieinwazyjne).

Jeśli dokuczają ci problemy związane z układem moczowym, ale nie masz pewności do jakiego specjalisty się udać, warto skorzystać z e-wizyty u internisty. To właśnie ten specjalista może doradzić ci i pokierować cię dalej, na odpowiednie badania (np. morfologię czy badania moczu) lub zdecydować, że potrzebujesz pomocy nefrologa lub urologa.

Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Kiedy pojawia się podejrzenie poważnej choroby, pojawia się też niepewność i zagubienie. Odpowiedzią może być Ubezpieczeniowy program wsparcia w chorobie oferowany przez Nationale-Nederlanden. Składa się na niego m. in. umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Diagnostyka w kierunku poważnych choróbLink otwiera się w nowej karcie.

W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w placówkach LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce.

Jeśli otrzymasz od lekarza skierowanie w związku z podejrzeniem poważnej choroby, na wizytę do lekarza specjalisty lub badania laboratoryjne umówisz się w ciągu 3 dni roboczych, a na badania obrazowe w ciągu 10 dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie.Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

Redakcja NN

Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

Źródła:

A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2021, wyd. 12, Kraków 2021

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Zapewnij sobie szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych w całej Polsce, aby wykluczyć lub potwierdzić poważną chorobę.

Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

Informacja Prawna

JPG 864x356px

Kategorie

Podobne tematy