Zaburzenia hormonalne a bóle głowy - jak przebiega migrena hormonalna
Hormony płciowe, a zwłaszcza estrogeny, mogą odpowiadać za występowanie migren u kobiet. Dzieje się tak, ponieważ estrogeny uwrażliwiają komórki nerwu trójdzielnego na bodźce, w wyniku czego wyzwalane są migreny. Najbardziej narażone na bóle migrenowe powiązane z hormonami są kobiety w okresie rozrodczym.

Zmiany hormonów a ból głowy
Warto wiedzieć, że najwięcej estrogenu w organizmie kobiety jest w trakcie owulacji, czyli pomiędzy 13 a 16 dniem cyklu menstruacyjnego – wtedy dochodzi do pęknięcia pęcherzyka z komórką jajową. Potem rośnie stężenie progesteronu, który uzdatnia śluzówkę macicy do zagnieżdżenia się zarodka. W okresie krwawienia menstruacyjnego poziom obu tych hormonów spada. Najistotniejszą rolę w wywoływaniu bólów głowy odgrywa estriadol (aktywny biologicznie estrogen). Jego spadek ma miejsce przed wystąpieniem krwawienia, przed menopauzą albo na krótko po urodzeniu dziecka.
Hormonalne bóle głowy powiązane z cyklem zaczynają się zwykle na 2 dni przed krwawieniem, a kończą około 3 dnia cyklu. Zwykle w czasie menopauzy migreny o podłożu hormonalnym mijają, ale nie jest to regułą.
Jakie są objawy hormonalnych bólów głowy?
Kobiety cierpiące na bóle głowy o podłożu hormonalnym skarżą się najczęściej na:
problemy z koncentracją,
bolesność mięśni,
nadwrażliwość na dźwięki i światło,
problemy ze snem.
Ból zlokalizowany jest najczęściej po jednej stronie głowy. Migrena hormonalna przebiega zwykle bez aury, czyli bez ogniskowych objawów neurologicznych, poprzedzających atak migreny. Innymi objawami, których mogą doświadczać kobiety, u których występują znaczne wahania nastrojów są trądzik, zaburzenia koordynacji, ciągłe zmęczenie i zaparcia.
Sprawdź, jak rozpoznać zaburzenia hormonalneLink otwiera się w nowej karcie.
Migrena hormonalna – leczenie
Jeśli cyklicznie doświadczasz bólów głowy i podejrzewasz, że może mieć to związek z hormonami, postaraj się zapisywać kiedy dokładnie występują Twoje dolegliwości. Z takimi obserwacjami, możesz zgłosić się do ginekologa lub endokrynologa. Lekarz może przepisać Ci terapię hormonalną, po której dotkliwe objawy ustąpią.
Warto wiedzieć: stosowanie leków zawierających hormony płciowe, zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Lekarz podczas wywiadu zapyta Cię czy palisz papierosy, cierpisz na choroby krążeniaLink otwiera się w nowej karcie, a także może zlecić ci wykonanie dodatkowych badań.
By uzyskać chwilową ulgę, możesz zastosować środki przeciwbólowe, w niektórych przypadkach pomaga też rozmasowanie bolącego miejsca. Ważne jest unikanie czynników, które mogłyby spotęgować objawy, czyli hałasu i intensywnego oświetlenia. Co ważne, jeżeli właściwe leczenie (nawet objawowe), zostanie przyjęte odpowiednio wcześnie, możliwe jest zahamowanie rozwoju migreny.
Dolegliwości bóloweDbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.
Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.
Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.
Redakcja NNZobacz artykuły tego autoraPodziel się z innymi
Udostępnij artykuł w social-mediach.
Facebook - Link otwiera się w nowej karcieInstagram - Link otwiera się w nowej karcieTwitter - Link otwiera się w nowej karcieŹródła:
1. M. Artero-Morales, S. González-Rodríguez, A. Ferrer-Montiel. TRP Channels as Potential Targets for Sex-Related Differences in Migraine Pain. Frontiers in Molecular Biosciences, 2018; 5
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.