Przejdź do treści

Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?

Redakcja NN

3 min. czytaniaAktualizacja:

Niedobór progesteronu może wywołać skurcze i bóle macicy oraz plamienie z dróg rodnych. Deficyt może też odbić się na stanie skóry i włosów. Warto go rozpoznać i w porę zgłosić się do lekarza.

Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?

Jaką rolę odgrywa progesteron?

Progesteron jest jednym z najważniejszych żeńskich hormonów płciowych. Wpływa na podstawowe funkcje organizmu, ponieważ oddziałuje na wszystkie komórki, które mają receptory progesteronowe. Przy jego niedoborze wiele funkcji komórkowych ulega zaburzeniu.

Stężenie progesteronu jest różne w zależności od fazy cyklu. Ten hormon odpowiada za zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy, zatem ma wpływ na skuteczność zapłodnienia. Mówiąc prościej, zaburzenia poziomu progesteronu u mężczyznLink otwiera się w nowej karcie mogą spowodować, że plemniki nie będą mogły przedostać się do komórki jajowej kobiety i wskutek tego nie dojdzie do zapłodnienia.

Dodatkowo stężenie progesteronu jest ściśle związane z kobiecą menstruacją i owulacją. W przypadku braku zapłodnienia zmniejsza się poziom hormonu i w konsekwencji łuszczy się błona śluzowa macicy. Z kolei przed owulacją poziom progesteronu rośnie i sygnalizuje uwolnienie się komórki jajowej. Najwyższy jest w czasie przekształcania się komórki w ciałko żółte.

Co więcej, w czasie drugiego i trzeciego trymestru ciąży progesteron umożliwia relaksację macicy, ponieważ zmniejsza jej wrażliwość na substancje powodujące skurcze.

Działanie progesteronu jest silnie związane z funkcjonowaniem innych hormonów. Progesteron wraz z estradiolem pomagają na przykład pobudzić gruczoł mlekowy. Dzięki temu przygotowuje się on do laktacji.

Przyczyny niedoboru progesteronu

W zaawansowanej ciąży niedobór progesteronu może być spowodowany zatruciem ciążowym lub stanem przedrzucawkowym. Inne przyczyny deficytu tego hormonu to między innymi zaburzenia funkcji łożyska oraz niewykształcenie się zawiązki jajnika lub jądra. Niedobór może wywoływać także dysfunkcja przysadki mózgowej lub podwzgórza.

Objawy niedoboru progesteronu

Kobieta, która cierpi z powodu niedoboru progesteronu, może być rozdrażniona, miewa wahania nastrojów. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do depresji.

Niedobór progesteronu wpływa na spadek libido. Ten stan ma również związek z przewlekłym zmęczeniem, które może towarzyszyć pacjentkom z deficytem tego hormonu.

Innym charakterystycznym objawem są nieregularne miesiączki. Mogą występować z różnym natężeniem, w zależności od tego, jak duży jest deficyt hormonalny.

Niedobór progesteronu może wpływać także na próby zajścia w ciążę. Hormon ten ma związek z przepuszczalnością plemników do komórki jajowej, więc jeżeli regularnie współżyjesz bez zabezpieczenia i nie doszło do zapłodnienia, może to wynikać właśnie z problemów hormonalnychLink otwiera się w nowej karcie.

O deficycie tego hormonu można przekonać się też, obserwując stan swoich włosów i paznokci. Jeśli masz wrażenie, że twoja skóra jest sucha pomimo regularnego nawilżania, a do tego na twarzy pojawiły się zmiany trądzikowe, może to mieć związek z niedoborem progesteronu. Do podobnych wniosków możesz dojść w przypadku, gdy zaczęły ci intensywniej wypadać włosyLink otwiera się w nowej karcie.

Inne objawy, które mogą wynikać z niedoboru progesteronu, są już mniej charakterystyczne, jednak warto je znać. Mowa tu przede wszystkim o symptomach podobnych do alergii oraz bólach głowy i stawów.

Skutki niedoboru progesteronu

Niedobór progesteronu jest bardzo groźny szczególnie dla kobiet w ciąży, ponieważ zwiększa ryzyko poronienia i może wywołać ciążę pozamaciczną. Natomiast jeśli poziom hormonu nie zmienia się w poszczególnych etapach cyklu, skutkuje to niekiedy brakiem owulacji. Ten stan może doprowadzić do niepłodności.

Co więcej, deficyt progesteronu wywołuje wahania insuliny, co z kolei przyczynia się do zaburzeń wagi. Do tego dochodzi jeszcze bardziej intensywne odczuwanie PMS (czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego).

Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Kiedy pojawia się podejrzenie poważnej choroby, pojawia się też niepewność i zagubienie. Odpowiedzią może być Ubezpieczeniowy program wsparcia w chorobie oferowany przez Nationale-Nederlanden. Składa się na niego m. in. umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Diagnostyka w kierunku poważnych choróbLink otwiera się w nowej karcie.

W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w placówkach LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce.

Jeśli otrzymasz od lekarza skierowanie w związku z podejrzeniem poważnej choroby, na wizytę do lekarza specjalisty lub badania laboratoryjne umówisz się w ciągu 3 dni roboczych, a na badania obrazowe w ciągu 10 dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie.Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

Redakcja NN

Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

Źródła:

  1. K. Waleśkiewicz-Ogórek, Zastosowanie progesteronu u kobiet w okresie menopauzalnym, „Forum Położnictwa i Ginekologii” 2018, nr 34.

  2. A. Gomuła, Wpływ hormonów płciowych i neurotransmiterów na funkcje i zachowania seksualne, „Seksuologia Polska” 2006, t. 4, nr 1, s. 21–33.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Zapewnij sobie szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych w całej Polsce, aby wykluczyć lub potwierdzić poważną chorobę.

Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

Informacja Prawna

JPG 864x356px

Kategorie

Podobne tematy