Na co wskazują zaburzenia rytmu pracy serca (o czym świadczy nierówne bicie serca)?
Przyczyny zaburzeń rytmu pracy serca są różnorodne – w niektórych przypadkach jest ono związane z obecnością choroby serca, jednak wbrew pozorom może je wywoływać wiele innych przyczyn. Bez wątpienia jest to objaw, który skłania do szukania porady specjalisty. Dowiedz się, o czym może świadczyć nierówne bicie serca.

Choroby serca
Kołatanie serca pojawia się często u pacjentów w przebiegu chorób serca. Mogą je wywoływać zaburzenia rytmu serca, na przykład migotanie przedsionków, obecność dodatkowych pobudzeń nadkomorowych czy zespoły preekscytacji. Na kołatanie serca mogą się również skarżyć pacjenci z chorobą niedokrwienną serca, niewydolnością mięśnia sercowegoLink otwiera się w nowej karcie i wrodzonymi wadami serca. Chorobom serca mogą również towarzyszyć inne objawy, takie jak ból w klatce piersiowej, osłabienie czy duszność.
Dowiedz się, jak dbać o serceLink otwiera się w nowej karcie.
Nadczynność tarczycy i inne zaburzenia metaboliczne
Nierówne bicie sercaLink otwiera się w nowej karcie jest bardzo często zgłaszane przez pacjentów z nadczynnością tarczycy. Jest także często spotykane u kobiet przechodzących menopauzę. Dodatkowo może pojawić się w przebiegu hipoglikemii w połączeniu z innymi jej objawami. Niski poziom glukozy występuje na przykład u chorych na cukrzycę, którzy przez pomyłkę przyjęli zbyt dużą dawkę insuliny. Zaburzenia stężenia elektrolitów w surowicy (w szczególności potasu i magnezu) sprzyjają rozwojowi arytmii, dlatego one również mogą wywoływać kołatanie sercaLink otwiera się w nowej karcie.
Przeczytaj więcej na temat zaburzeń hormonalnychLink otwiera się w nowej karcie.
Używki, leki
Kto z nas nie lubi zaparzyć sobie o poranku dobrej, stawiającej na nogi kawy? Niestety, zbyt duża ilość filiżanek kawy w ciągu dnia może powodować uczucie kołatania serca. Podobnie jest w przypadku nadużywania alkoholu. Nierównomierne bicie serca mogą również wywoływać niektóre leki – należą do nich między innymi rozkurczające oskrzela leki przeciwcholinergiczne i beta-2 mimetyki, a także azotany stosowane w łagodzeniu objawów dławicy piersiowej.
Problemy emocjonalne
Kołatanie serca może wyzwolić silny stres, na przykład przed ważnymi wydarzeniami w życiu, bądź też z powodu problemów w pracy lub w domu. Pojawia się również u pacjentów zmagającymi się z lękami, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi i podczas napadów paniki.
Diagnostyka nierównego bicia serca
Podstawowe badania, takie jak morfologię krwi czy EKG, warto wykonać profilaktycznie u wszystkich pacjentów cierpiących na kołatanie serca, w szczególności, jeżeli napady nierównego bicia serca się przedłużają lub też towarzyszą mu dodatkowe objawy. Jeżeli w morfologii krwi ani EKG nie występują żadne nieprawidłowości, lekarz zapewne zleci dodatkowe testy, wykluczające inne przyczyny kołatania serca.
Niepokoją cię napady nierównego bicia serca? Warto w takiej sytuacji skorzystać z telekonsultacji, aby omówić z lekarzem czy konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych, a jeśli tak, to jakich.
Dowiedz się więcej na temat metod zapobiegania chorobom układu krążeniaLink otwiera się w nowej karcie.
Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.
Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.
Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.
Redakcja NNZobacz artykuły tego autoraPodziel się z innymi
Udostępnij artykuł w social-mediach.
Facebook - Link otwiera się w nowej karcieInstagram - Link otwiera się w nowej karcieTwitter - Link otwiera się w nowej karcieŹródła:
A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2021, wyd. 12, Kraków 2021
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.