Przejdź do treści

Zaburzenia równowagi: do jakiego lekarza udać się po pomoc?

Redakcja NN

2 min. czytaniaAktualizacja:

Zaburzenia równowagi są częstym problemem, który objawia się poczuciem niestabilności i chwianiem się, mogą mu towarzyszyć nudności i zawroty głowy. Aby twoje ciało zachowało równowagę, muszą ze sobą współpracować: ośrodkowy układ nerwowy, narządy zmysłów, a także receptory zlokalizowane w mięśniach. Jakie są przyczyny zaburzeń równowagi i u jakiego lekarza powinieneś szukać pomocy?

Zaburzenia równowagi: do jakiego lekarza udać się po pomoc?

Zaburzenia równowagi – przyczyny

Zaburzenia równowagi mogą mieć podłoże neurologiczne. Występują często u osób cierpiących na chorobę Parkinsona, ze stwardnieniem rozsianym, a także po przebytych urazach głowy. Na zaburzenia równowagi, narażeni są także chorujący na nerwicę. Jeżeli poza poczuciem utraty stabilności, chce ci się wymiotować, miewasz szumy uszne i nudności, możliwe, że masz problem z błędnikiem. Inną przyczyną zaburzeń równowagi są zaburzenia elektrolitowe, zażywanie niektórych leków lub choroby kardiologiczne.

  1. Dowiedz się więcej na temat zawrotów głowy przy wstawaniuLink otwiera się w nowej karcie.

Do jakiego lekarza zgłosić się z problemem?

Internista

Pacjenci cierpiący na zaburzenia równowagi w pierwszej kolejności zwykle kontaktują się z lekarzem rodzinnym. To on podejmuje decyzję, do jakiego specjalisty skierować daną osobę.

Neurolog

Najczęściej zaburzenia równowagi konsultuje neurolog, który zajmuje się badaniem sprawności układu nerwowego. Neurolog zwykle zleca badanie obrazowe głowy lub określonego odcinka kręgosłupa. Lekarz przeprowadzi z tobą dokładny wywiad, w którym zapyta cię o Twoje dolegliwości, przyjmowane leki, przebyte operacje, choroby występujące w rodzinie, a także wszystko, co w jego ocenie będzie istotne dla postawienia rozpoznania. W badaniu przedmiotowym specjalista sprawdzi, czy nie masz oczopląsu i najpewniej wykona próbę Romberga, służącą do oceny równowagi bez udziału wzroku.

  1. Dowiedz się, do jakiego lekarza udać się ze skurczami mięśniLink otwiera się w nowej karcie.

Laryngolog

Jeżeli zostaniesz skierowany do laryngologa, to znaczy, że najpewniej masz problemy z błędnikiem, który jest zlokalizowany w uchu wewnętrznym.

Kardiolog

Konsultacja z kardiologiem jest wskazana, kiedy u podłoża zaburzeń równowagi leżą: arytmia, miażdżyca, albo niewydolność serca.

Przed wizytą u każdego z wymienionych specjalistów, warto mieć wykonane następujące badania: TSH, stężenie glukozy, mocznika, poziom potasu i sodu, a także podstawową morfologię.

  1. Dowiedz się, jak zapobiegać chorobom kardiologicznymLink otwiera się w nowej karcie.

Jak leczy się zaburzenia równowagi?

Kiedy lekarz upewni się, z czego wynikają zaburzenia równowagi, zleci odpowiednie leczenie i rehabilitację, o ile będzie konieczna (np. u chorych po udarach). Zwykle stosuje się leczenie opóźniające przebieg choroby albo wpływające na działanie układu immunologicznego.

Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Kiedy pojawia się podejrzenie poważnej choroby, pojawia się też niepewność i zagubienie. Odpowiedzią może być Ubezpieczeniowy program wsparcia w chorobie oferowany przez Nationale-Nederlanden. Składa się na niego m. in. umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Diagnostyka w kierunku poważnych choróbLink otwiera się w nowej karcie.

W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w placówkach LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce.

Jeśli otrzymasz od lekarza skierowanie w związku z podejrzeniem poważnej choroby, na wizytę do lekarza specjalisty lub badania laboratoryjne umówisz się w ciągu 3 dni roboczych, a na badania obrazowe w ciągu 10 dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie.Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

Redakcja NN

Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

Źródła:

A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2021, wyd. 12

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Zapewnij sobie szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych w całej Polsce, aby wykluczyć lub potwierdzić poważną chorobę.

Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

Informacja Prawna

JPG 864x356px

Kategorie

Podobne tematy