Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?
Skurcze mięśni są bardzo częstą przypadłością i zwykle nie wzbudzają powodów do obaw. Może je wywołać nadmierny wysiłek fizyczny, odwodnienie czy stres. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy nawracają i występują często, utrudniając uprawianie sportu, spacery czy wykonywanie codziennych czynności. W takim wypadku warto zgłosić się do specjalisty, aby zgłębić problem. Jaki lekarz rozpozna i wyleczy skurcze mięśni?

Skurcze mięśni nóg – lekarz internista
Najczęstszą przyczyną nawracających skurczy mięśniLink otwiera się w nowej karcie nóg są niedobory składników mineralnych, takich jak magnez czy wapń. Skurczom może towarzyszyć drżenie powiek, palców przy ich prostowaniu, a także zmęczenie oraz pogorszenie kondycji włosów i paznokci. Mogą być także spowodowane rozwijającą się miażdżycą naczyń krwionośnych i cukrzycą.
Kto leczy skurcze nóg? W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza internisty, który będzie w stanie wstępnie ocenić prawdopodobną przyczynę twoich objawów. Przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad i zadecyduje o wykonaniu dodatkowych badań, które pozwolą postawić ostateczną diagnozę. W przypadku skurczów nóg w wyniku niedoboru magnezu leczeniem jest jego suplementacja, natomiast jeżeli ich przyczyną jest miażdżyca, stosuje się leki obniżające cholesterol.
Neurolog – lekarz na skurcze mięśni
W niektórych przypadkach nawracające skurcze mogą być spowodowane problemami z funkcjonowaniem układu nerwowego. Trzeba jednak pamiętać, że skurcze mięśni nóg bez dodatkowych objawów bardzo rzadko mają podłoże neurologiczne. Zwykle występują w połączeniu ze sztywnością i bólem mięśni, zawrotami głowy, zaburzeniami równowagiLink otwiera się w nowej karcie, drętwieniem kończyn czy zaburzeniami czucia. Skurcze mięśni mogą towarzyszyć wielu chorobom układu nerwowego, jednak najczęściej dotykają pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i chorobą Parkinsona. Leczeniem tych chorób zajmuje się lekarz neurolog.
Skurcze mięśni łydek – endokrynolog
Niekiedy skurcze mięśniLink otwiera się w nowej karcie mogą być spowodowane problemami hormonalnymiLink otwiera się w nowej karcie, np. chorobami tarczycy – najczęściej pojawiają się w przypadku jej niedoczynności – szacuje się, że dolegliwości ze strony układu mięśniowo-stawowego doświadcza aż 80% chorych. Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy wykrywa się, oznaczając poziom TSH i hormonów tarczycy T3 i T4. Podobnie jak inne zaburzenia hormonalne, problemy z tarczycą diagnozuje i leczy specjalista endokrynolog.
Dowiedz się także, jak zapobiegać chorobom układu krążeniaLink otwiera się w nowej karcie.
Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.
Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.
Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.
Redakcja NNZobacz artykuły tego autoraPodziel się z innymi
Udostępnij artykuł w social-mediach.
Facebook - Link otwiera się w nowej karcieInstagram - Link otwiera się w nowej karcieTwitter - Link otwiera się w nowej karcieŹródła:
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.