Przejdź do treści

Zawroty głowy przy wstawaniu - kto je leczy?

Redakcja NN

3 min. czytaniaAktualizacja:

Odczuwasz zawroty głowy na chwilę po wstawaniu? Jeśli tak, warto dowiedzieć się, co może być przyczyną tego problemu i do jakiego specjalisty udać się po pomoc.

Zawroty głowy przy wstawaniu - kto je leczy?

Zawroty głowy przy wstawaniu – przyczyny

Za zawroty głowyLink otwiera się w nowej karcie zwykle odpowiada zjawisko hipotonii ortostatycznej, polegające na spadku ciśnienia tętniczego w trakcie zmiany pozycji z leżącej na stojącą. Dzieje się tak, ponieważ zgodnie z działaniem grawitacji, krew spływa do kończyn, zatem maleje jej ilość docierająca do serca (zmniejsza się powrót żylny). Temu zjawisku ma zapobiegać odruch z pobudzonych baroreceptorów, stymulujący układ współczulny i prowadzący do wzrostu ciśnienia.

Warto wiedzieć: do mózgu dociera około 20% tlenu krążącego w organizmie. Bez bieżącego dopływu tlenu, mózg może funkcjonować przez około 6 minut. Jeżeli przez chwilę dopływ krwi do tego narządu zostanie wstrzymany, możesz odczuwać zawroty głowy.

Bezpośrednią przyczyną zawrotów głowy jest czasowe niedotlenienie mózgu. Zjawisko hipotonii ortostatycznej dotyczy szczególnie osób starszych, może być wynikiem stosowania niektórych leków, np.: diuretyków, viagry, przeciwnadciśnieniowych, przeciwdepresyjnych, beta-blokerów, przeciwpsychotycznych i morfiny. Czynnikiem ryzyka jest także alkohol.

  1. Dowiedz sie także, jak zapobiegać chorobom układu krążeniaLink otwiera się w nowej karcie.

Do jakiego lekarza udać się z zawrotami głowy?

Ponieważ zawroty głowy mogą być spowodowane zaburzeniami w obrębie autonomicznego układu nerwowego, należy udać się do neurologa. Za wspomniane symptomy, może odpowiadać choroba Parkinsona, zespół Bradbury-Egglestona, polegający na znacznych spadkach ciśnienia w pozycji stojącej, zespół Shy-Drager, ale także choroby przewlekłe takie jak cukrzyca.

Jeżeli przyczyna zawrotów głowy wynika z dysfunkcji błędnika, opiekę nad pacjentem przejmuje laryngolog. Do najczęstszych laryngologicznych przyczyn zawrotów głowy zalicza się:

  1. zaleganie woskowiny w uszach,

  2. zapalenie trąbki słuchowej,

  3. zapalenie błędnika,

  4. hałas (przeczytaj więcej o wpływie hałasu na zdrowie człowieka),

  5. łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy, które odpowiadają za 30% zawrotów głowy,

  6. chorobę lokomocyjną.

Jak przebiega wizyta?

W trakcie wizyty lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, w którego czasie powinieneś zaznaczyć, jak długo trwają zawroty, jak często się zdarzają, czy towarzyszą im inne objawy, czy występują zmiany w ich nasileniu w czasie ruchu i zamykania oczu. Z neurologicznego punktu widzenia, ważne jest czy występuje oczopląs. W czasie wizyty konieczne będzie także zmierzenie ciśnienia krwi. Lekarz ocenia też równowagę pod kątem ewentualnych zaburzeńLink otwiera się w nowej karcie oraz chód pacjenta, a w szczególności szerokość podstawy chodu, oraz ewentualne zataczanie się.

Neurolog może zlecić wykonanie badań obrazowych, jeżeli stwierdzi cechy ogniskowego uszkodzenia mózgu, do takich badań należą: tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Pozwolą one na rozpoznanie naczyniowych przyczyn zawrotów głowy, guza, albo zmian pourazowych. W niektórych przypadkach wykonuje się także, badanie czynności mózgu, czyli EEG. Stosowane leczenie ma charakter doraźny i objawowy.

Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Kiedy pojawia się podejrzenie poważnej choroby, pojawia się też niepewność i zagubienie. Odpowiedzią może być Ubezpieczeniowy program wsparcia w chorobie oferowany przez Nationale-Nederlanden. Składa się na niego m. in. umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Diagnostyka w kierunku poważnych choróbLink otwiera się w nowej karcie.

W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w placówkach LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce.

Jeśli otrzymasz od lekarza skierowanie w związku z podejrzeniem poważnej choroby, na wizytę do lekarza specjalisty lub badania laboratoryjne umówisz się w ciągu 3 dni roboczych, a na badania obrazowe w ciągu 10 dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie.Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

Redakcja NN

Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

Źródła:

J. Sławek, Otępienie w zespołach pozapiramidowych, „Polski Przegląd Neurologiczny”, 4, 3, 2008, s. 129–139.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Zapewnij sobie szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych w całej Polsce, aby wykluczyć lub potwierdzić poważną chorobę.

Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

Informacja Prawna

JPG 864x356px

Kategorie

Podobne tematy