Przejdź do treści

Dlaczego tak ważna jest profilaktyka chorób nowotworowych? Jakie badania wykonać i kiedy?

Redakcja NN

3 min. czytaniaAktualizacja:

Mimo postępu medycyny, choroby nowotworowe są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Wśród kobiet największe żniwo co roku zbiera rak piersi, natomiast u mężczyzn rak płuca. Mówi się, że najskuteczniejszym leczeniem nowotworów jest ich profilaktyka. Dlaczego jest ona tak istotna? Jakie badania możesz wykonać? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Dlaczego tak ważna jest profilaktyka chorób nowotworowych? Jakie badania wykonać i kiedy?

Dlaczego warto stawiać na profilaktykę?

Rokowanie w chorobach nowotworowych najczęściej zależy od stopnia jego zaawansowania u danego chorego. Jeżeli rozrost guza jest ograniczony do jednego narządu, zwykle jest szansa na całkowite wyleczenie. Jednak w miarę rozprzestrzeniania się guza do węzłów chłonnych i odległych narządów rokowanie jest coraz mniej korzystne. Z tego względu bardzo istotne jest rozpoznawanie chorób nowotworowych na jak najwcześniejszych etapach ich rozwoju.

  1. Sprawdź, czy rak jest dziedziczny i czy możesz być w grupie ryzykaLink otwiera się w nowej karcie.

Większość z nas nie zdaje sobie również sprawy, że wiele nowotworów początkowo nie daje objawów lub są one niespecyficzne. Z tego względu ich rozpoznanie na wczesnym etapie może być bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe – pacjenci zgłaszają się do lekarza dopiero po wystąpieniu objawów, kiedy proces nowotworowy jest już bardzo zaawansowany. Tutaj zastosowanie mają badania profilaktyczne – dzięki nim można wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie, dzięki czemu są znacznie większe szanse na całkowite wyleczenie.

Mammografia piersi

Rak piersiLink otwiera się w nowej karcie jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. Przebieg choroby jest podstępny – początkowo nie daje żadnych objawów, dlatego niekiedy jedynym sposobem na jego wykrycie jest badanie profilaktyczne – mammografiaLink otwiera się w nowej karcie. W ramach programu profilaktycznego każda kobieta w wieku 50-69 lat może co dwa lata bezpłatnie wykonać to badanie, natomiast kobiety z grupy ryzyka powinny wykonywać badanie co 12 miesięcy. W profilaktyce raka piersi również niezwykle istotne jest regularne, comiesięczne wykonywanie samobadania piersiLink otwiera się w nowej karcie.

Kolonoskopia

Rak jelita grubegoLink otwiera się w nowej karcie jest drugim co do częstości występowania nowotworem w Polsce. Jako badanie przesiewowe wykorzystywana jest kolonoskopia, która pozwala wykryć raka we wczesnym stadium zaawansowania. W ramach programu profilaktycznego kolonoskopię mogą wykonać osoby w wieku 50-65 lat, natomiast w przypadku występowania nowotworu w najbliższej rodzinie możesz się zgłosić na badanie już po ukończeniu 40 roku życia. W profilaktyce raka jelita grubego ważna jest również dieta bogata w błonnik i codzienna aktywność fizyczna.

  1. Przeczytaj: Najbardziej rozpowszechnione nowotwory u kobiet i mężczyzn – poznaj przyczyny ich powstawania i objawyLink otwiera się w nowej karcie.

Cytologia

Rak szyjki macicyLink otwiera się w nowej karcie jest częstym nowotworem, a przy odpowiedniej i regularnej profilaktyce można jemu skutecznie zapobiegać. Wykorzystuje się do tego cytologię – w ramach programu profilaktycznego może ją wykonać co 3 lata każda kobieta między 25 a 59 rokiem życia. Dzięki temu badaniu można wykryć stany przedrakowe i raka szyjki macicy we wczesnym stadium.

Inne badania profilaktyczne

W celu profilaktyki nowotworów złośliwych warto również wykonać:

  1. dermatoskopowe badanie skóry w profilaktyce czerniaka i innych nowotworów złośliwych;

  2. niskodawkową tomografię komputerową w profilaktyce raka płuc;

  3. test na zakażenie wirusem HBV i HCV jako profilaktyka raka wątroby;

  4. USG tarczycy i jamy brzusznej.

Na rozpoczęcie profilaktyki chorób nowotworowych nigdy nie jest za późno – umów się na e-wizytę i porozmawiaj z lekarzem o historii chorób nowotworowych w rodzinie, badaniach, które warto wykonać w twoim przypadku lub o dolegliwościach, które cię martwią. Możesz otrzymać skierowanie na badanie profilaktyczne bez wychodzenia z domu.

Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Kiedy pojawia się podejrzenie poważnej choroby, pojawia się też niepewność i zagubienie. Odpowiedzią może być Ubezpieczeniowy program wsparcia w chorobie oferowany przez Nationale-Nederlanden. Składa się na niego m. in. umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Diagnostyka w kierunku poważnych choróbLink otwiera się w nowej karcie.

W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w placówkach LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce.

Jeśli otrzymasz od lekarza skierowanie w związku z podejrzeniem poważnej choroby, na wizytę do lekarza specjalisty lub badania laboratoryjne umówisz się w ciągu 3 dni roboczych, a na badania obrazowe w ciągu 10 dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie.Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    Redakcja NN

    Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

    Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

    Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

    Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    1. https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczneLink otwiera się w nowej karcie

    2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2021, wyd. 12, Kraków, 2021

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


    Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

    Zapewnij sobie szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych w całej Polsce, aby wykluczyć lub potwierdzić poważną chorobę.

    Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

    Informacja Prawna

    JPG 864x356px

    Kategorie

    Podobne tematy