Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi? Jak go obniżyć?
Cukrzyca jest chorobą, która dotyka osoby w każdym wieku. Choruje na nią ponad 3 miliony osób w Polsce, a w latach 2013 - 2018 liczba nowo zdiagnozowanych osób wzrosła o niemal 14%. Nieleczona cukrzyca daje poważne powikłania, dlatego tak ważne jest, aby regularnie wykonywać pomiary poziomu glukozy we krwi.

Objawy cukrzycy
Wyróżnia się dwa główne rodzaje cukrzycy:
cukrzycę typu 1, która wynika z niedostatecznej produkcji insuliny przez trzustkę w wyniku niszczenia komórek beta trzustki;
cukrzycę typu 2, występującą najczęściej, w której dochodzi do nieprawidłowej i niedostatecznej odpowiedzi tkanek na insulinę.
CukrzycaLink otwiera się w nowej karcie, w szczególności typu drugiego, często przebiega bezobjawowo. Z tego powodu jedynym sposobem na jej wykrycie są badania poziomu glukozy we krwi. Objawami cukrzycyLink otwiera się w nowej karcie może być: częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, osłabienie czy senność w ciągu dnia. Nieleczona cukrzyca prowadzi do rozwoju wielu powikłań, z których najgroźniejsza jest kwasica ketonowa i śpiączka hiperosmolarna. Dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, warto umówić się na szybką konsultację z diabetologiem.
Normy stężenia glukozy we krwi
Po przebadaniu poziomu glukozy we krwiLink otwiera się w nowej karcie należy pamiętać, że:
Prawidłowy poziom cukru we krwi badany na czczo wynosi 70-99 mg/dl.
Stan przedcukrzycowy stwierdza się, jeśli wartość nieprawidłowej glikemii na czczo mieści się w zakresie od 100 do 125 mg/dl. U tych pacjentów powinno się dodatkowo wykonać doustny test tolerancji glukozy (OGTT)Link otwiera się w nowej karcie.
Cukrzycę na podstawie pomiaru poziomu cukru we krwi rozpoznaje się, jeżeli dwa badania poziomu glukozy na czczo pokazują glikemię równą 126 mg/dl lub wyższą.
Jak obniżyć poziom glukozy we krwi?
Podstawowym elementem walki z cukrzycą jest zmiana stylu życia – modyfikacja diety i wprowadzenie dostosowanej do możliwości pacjenta aktywności fizycznej. Osoby z cukrzycą powinny spożywać 5-6 niewielkich posiłków dziennie (możesz zainspirować się naszymi przepisami dla cukrzyków) i ograniczyć produkty, które są źródłami cukrów prostych. Głównym źródłem węglowodanów powinny być produkty pełnoziarniste. Konieczne jest również zmniejszenie zawartości tłuszczy nasyconych w diecie na rzecz tłuszczy nienasyconych, których źródłem są między innymi ryby i orzechy. Pacjenci powinni także jak najbardziej ograniczyć palenie papierosów i spożywanie alkoholu.
Ćwiczenia fizyczne powinny mieć umiarkowaną intensywność. Warto ćwiczyć regularnie, co najmniej przez 3 dni w tygodniu, a najlepiej codziennie. Może to być nordic walking, szybki spacer, basen, jazda na rowerze czy ćwiczenia na siłowni (np. na powietrzu). Ważniejsza od rodzaju aktywności jest jej regularność.
Leczenie farmakologiczne
W terapii cukrzycy stosuje się leki obniżające poziom glukozy we krwi. Pacjentom z cukrzycą typu pierwszego od samego początku przepisuje się insulinę, natomiast w cukrzycy typu drugiego wykorzystuje się leki, które działają na metabolizm glukozy, najczęściej metforminę. Oprócz tego dostępnych jest wiele innych grup leków, które mogą wspomagać między innymi wydzielanie insuliny z trzustki (na przykład pochodne sulfonylomocznika), zwiększające wydalanie glukozy przez nerki (dapagliflozyna) czy osłabiać apetyt, jak gliptyny czy agoniści receptora GLP-1.
Jeśli masz podwyższony poziom cukru we krwi, warto umówić się na konsultację u lekarza internisty lub diabetologa. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wielu powikłań.
Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.
Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.
Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.
Redakcja NNZobacz artykuły tego autoraPodziel się z innymi
Udostępnij artykuł w social-mediach.
Facebook - Link otwiera się w nowej karcieInstagram - Link otwiera się w nowej karcieTwitter - Link otwiera się w nowej karcieŹródła:
A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2021, wyd. 12, Kraków 2021.
A. Araszkiewicz, E. Bandurska-Stankiewicz, Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych z cukrzycą 2021, Diabetologia Praktyczna, tom 7 nr 1, s. 1-121.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.