Przejdź do treści

Cholera – jakie są objawy choroby? Jak ją leczyć?

lek. Agnieszka Żędzianlek. Agnieszka Żędzian

5 min. czytaniaAktualizacja:

Cholera jest chorobą zakaźną, do której dochodzi najczęściej w wyniku spożycia wody zawierającej bakterie Vibrio cholerae. Co roku schorzenie dotyka około 4 milionów ludzi, z czego 140 tysięcy umiera. Epidemie cholery występują przede wszystkim w Azji i Afryce. Zakażenie prowadzi do wystąpienia ostrej wodnistej biegunki, która szybko może prowadzić do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. Dowiedz się, na czym polega diagnostyka cholery i jakie są metody jej leczenia.

Cholera – jakie są objawy choroby? Jak ją leczyć?

Cholera – co to za choroba?

Cholera jest ostrą chorobą zakaźną, wywołaną przez Gram-ujemne bakterie Vibrio cholerae (przecinkowce cholery). Szacuje się, że w ciągu roku na całym świecie patogen ten jest przyczyną zakażenia nawet 4 milionów ludzi, z czego około 140 tysięcy umiera. Choroba często występuje w formie epidemii, najczęściej w Azji i Afryce. W krajach rozwiniętych jest diagnozowana sporadycznie. Za masowe zachorowania odpowiadają dwa serotypy Vibrio cholerae – O1 i O139. Najbardziej charakterystycznym objawem cholery jest wodnista biegunka, która prowadzi do szybkiego odwodnienia.

Jak dochodzi do zakażenia przecinkowcem cholery?

Do zakażenia przecinkowcem cholery dochodzi drogą fekalno-oralną, poprzez spożycie zanieczyszczonej ściekami wody lub pokarmu. Na zakażenie są narażone w szczególności osoby:

  1. przyjmujące inhibitory pompy protonowej (leki stosowane m.in. w leczeniu choroby refluksowej przełyku),

  2. przyjmujące leki przeciwhistaminowe (stosowane u osób z objawami alergii),

  3. z grupą krwi 0,

  4. po przebytej wagotomii (zabiegu chirurgicznym powodującym zmniejszenie wydzielania soku żołądkowego),

  5. zakażone bakterią Helicobacter pyloriLink otwiera się w nowej karcie,

  6. żyjące w złych warunkach sanitarnych.

Po przedostaniu się Vibrio cholerae do przewodu pokarmowego patogen kolonizuje jelito cienkie. Dzięki specjalnym witkom bakterie przyczepiają się do ściany jelita i rozpoczynają produkcję enterotoksyny. W efekcie dochodzi do wzmożonego wydzielania do światła jelit chlorków, sodu, potasu i wodorowęglanów. Wraz z nimi do jelita przedostaje się woda. To właśnie ten mechanizm powoduje, że osoby zakażone doświadczają objawów ciężkiej biegunki.

  1. Dowiedz się także, co wywołuje czerwonkę bakteryjnąLink otwiera się w nowej karcie i dur brzusznyLink otwiera się w nowej karcie.

Cholera – objawy choroby

Niekiedy zakażenie przecinkowcem cholery przebiega całkowicie bezobjawowo. Objawy cholery u dzieci i u osób dorosłych to najczęściej bardzo nasilona wodnista biegunka, dyskomfort w jamie brzusznej i wymioty. Wygląd stolca u osób zakażonych porównuje się często do wody po ryżu. Można w nim również zauważyć obecność żółci i śluzu. Utrata płynów w wyniku intensywnej biegunki i wymiotów szybko prowadzi do odwodnienia. Objawia się ono suchością śluzówek jamy ustnej, zmniejszonym napięciem skóry i jej ochłodzeniem. Utrata elektrolitów (m.in. sodu, potasu) może być przyczyną osłabienia, skurczów mięśni i drżenia rąk.

  1. Przeczytaj także, jakie są objawy infekcji wywołanej przez norowirusyLink otwiera się w nowej karcie.

Jakie badania wykonać?

W rejonach endemicznego występowania cholery diagnozę stawia się zwykle na podstawie samych objawów pacjenta. Pewne rozpoznanie jest możliwe dzięki wykonaniu posiewu stolca lub szybkich testów antygenowych wykrywających antygeny O1 lub O130 w kale. Niekiedy patogeny można także uwidocznić w badaniu mikroskopowym kału.

Metody leczenia cholery

Podstawą leczenia cholery jest resuscytacja płynowa, czyli mówiąc prościej, nawodnienie. Zaleca się, jeśli to oczywiście możliwe, aby płyny przyjmować doustnie. W badaniach klinicznych udowodniono, że u osób zakażonych przecinkowcem cholery doustne nawadnianie skraca okres trwania biegunki oraz zmniejsza ilość oddawanego stolca. Infuzje dożylne konieczne są u osób w ciężkim stanie i/lub z utratą ponad 10% masy ciała. 

Po uzupełnieniu niedoboru płynów rozpoczyna się antybiotykoterapię. Najczęściej stosuje się tetracykliny, rzadziej erytromycynę, azytromycynę lub ciprofloksacynę.

  1. Dowiedz się, na czym polega leczenie promienicyLink otwiera się w nowej karcie i zakażenia helicobacter pyloriLink otwiera się w nowej karcie.

Jak zapobiegać zakażeniu przecinkowcem cholery?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego podróżując do rejonów endemicznego występowania cholery, pamiętaj o kilku prostych zasadach:

  1. dbaj o higienę rąk, szczególnie przed jedzeniem;

  2. pij tylko uprzednio przegotowaną wodę;

  3. owoce i warzywa myj przegotowaną wodą;

  4. przed wyjazdem zaszczep się przeciwko cholerze.

Szczepionka przeciwko cholerze jest podawana doustnie w schemacie 2 dawek (w odstępie 1–6 tygodni) szczepienia podstawowego i 1 dawki szczepienia przypominającego po 2 latach. Można ją podawać także dzieciom po 2. roku życia. Do 6. roku życia schemat szczepienia podstawowego obejmuje podanie 3 dawek szczepionki.

  1. Dowiedz się też, kiedy przyjmować szczepionkę przeciwko polioLink otwiera się w nowej karcie oraz gruźlicyLink otwiera się w nowej karcie.

Jeżeli u Ciebie lub u Twojego dziecka wystąpiły objawy mogące wskazywać na zakażenie przecinkowcem cholery, nie zwlekaj! Natychmiast zgłoś się do lekarza rodzinnego. Nieleczona cholera może bowiem prowadzić do groźnych powikłań, a nawet śmierci.

Cholera – powikłania i rokowania

Cholera ma bardzo ostry przebieg. Brak właściwego leczenia w ciągu pierwszych 6 godzin choroby może prowadzić do ciężkiego odwodnienia i związanych z nim powikłań. Należą do nich: niewydolność nerek, obniżenie ciśnienia tętniczego, a nawet wstrząs hipowolemiczny i śmierć pacjenta. Brak odpowiedniego nawodnienia skutkuje śmiercią nawet połowy osób chorych. Na ciężkie odwodnienie szczególnie narażone są dzieci i osoby w wieku podeszłym. Przebyte zakażenie przecinkowcem cholery nie ma żadnych odległych konsekwencji dla zdrowia.

Umowa dodatkowa poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasie

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych poważnych chorób, a zmniejsza innych. Niezależnie od wieku, jeśli zachorujesz, możesz potrzebować wsparcia – zarówno finansowego, jak i praktycznej pomocy w organizacji leczenia czy w codziennych czynnościach. Na taki wypadek możesz już teraz wybrać umowę dodatkową do ubezpieczenia na życie – Poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasieLink otwiera się w nowej karcie dostępną w Nationale-Nederlanden.

Gwarantuje ona wypłatę pieniędzy w przypadku wystąpienia jednej z 32 chorób (w tym m.in. nowotworu złośliwego, zawału serca czy choroby Parkinsona). Co ważne, zakres ubezpieczenia rozszerza się wraz z twoim wiekiem, aby jak najlepiej dopasować się do wyzwań, z którymi być może będziesz musiał lub musiała się zmierzyć.

Oprócz wypłaty świadczenia pieniężnego możesz liczyć też na wsparcie medyczne i opiekuńcze po diagnozie poważnej choroby, czyli praktyczną pomoc, m.in. transport medyczny, dostarczenie leków, pomoc pielęgniarki, pomoc domową, organizację rehabilitacji.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    lek. Agnieszka Żędzian

    lek. Agnieszka Żędzian

    Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. W pracy z pacjentem stara się zawsze indywidualnie podejść do jego problemu oraz, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, postawić właściwą diagnozę. Aby skutecznie pomagać pacjentom, systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

    lek. Agnieszka ŻędzianZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    1. M. Fanous, K. King, Cholera, „StatPearls”, 2023, dostęp online: czerwiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470232/.

    2. J. Rodriguez, C. Kahwaji, Vibrio cholerae Infection, „StatPearls”, 2022, dostęp online: czerwiec 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526099/.

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


    Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

    Zapewnij sobie wsparcie finansowe od razu po diagnozie poważnej choroby oraz praktyczne wsparcie i badania m. in. w przypadku zawału, udaru oraz innych poważnych chorób zagrażających życiu.

    Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

    Informacja Prawna

    Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

    Kategorie

    Podobne tematy