Czym jest koło tętnicze mózgu? Budowa i zadania koła Willisa
Koło tętnicze mózgu, zwane też kołem Willisa, to swego rodzaju pierścień naczyń, które łączą przednie i tylne krążenie w mózgowiu. Sprawdź, jakie naczynia budują koło tętnicze Willisa. Dowiedz się również, jakie patologie mogą występować w tym układzie naczyń i tym samym zaburzać ukrwienie mózgu.

Czym jest koło tętnicze mózgu?
Koło tętnicze mózgu to układ tętnic, które zaopatrują mózgowie w krew. Dla określenia tego układu stosowana jest również nazwa „koło tętnicze Willisa”. Pochodzi ona od nazwiska angielskiego lekarza Thomasa Willisa, który poza opisaniem tej sieci tętniczej u podstawy mózgu jako pierwszy dokonał również opisu zespołu niespokojnych nóg oraz głosił naczyniową teorię powstawania migrenowych bólów głowy (tzw. wazodylatacji). Ten układ naczyń krwionośnych ma swój początek w trzech źródłach – w tętnicy podstawnej oraz w obu tętnicach szyjnych wewnętrznych.
Koło tętnicze mózgu – anatomia
W skład koła tętniczego Willisa wchodzą następujące naczynia krwionośne:
prawa i lewa tętnica szyjna wewnętrzna – główne naczynie, które zaopatruje w krew tętniczą przednią część mózgowia, rozchodzi się od 3–4 kręgu szyjnego, czyli od miejsca podziału tętnicy szyjnej wspólnej, do podstawy czaszki;
prawa i lewa tętnica przednia mózgu – jedna z końcowych gałęzi tętnicy szyjnej wewnętrznej;
tętnica łącząca przednia – naczynie to łączy prawą i lewą tętnicę przednią mózgu, umiejscowione jest w dole przednim czaszki;
prawa i lewa tętnica łącząca tylna – naczynie to zamyka od tyłu koło tętnicze mózgu, odchodzi od tętnicy szyjnej wewnętrznej i łączy ją z tętnicą tylną mózgu;
prawa i lewa tętnica tylna mózgu – końcowa gałąź tętnicy podstawnej.
Warto wspomnieć, że tętnica środkowa i podstawna mózgu, mimo że dostarczają do mózgu krew, to nie wchodzą w skład koła tętniczego Willisa. Poza tym od przedstawionego wyżej klasycznego opisu koła tętniczego mózgowia istnieją wyjątki – dla przykładu niektóre naczynia, zamiast biec osobno, są ze sobą połączone (np. obie tętnice przednie mózgu są połączone w jedno naczynie).
Sprawdź, jak objawiają się choroby naczyniowe mózguLink otwiera się w nowej karcie.
Jakie zadania wykonuje koło tętnicze mózgu?
Ułożenie tętnic w koło Willisa odpowiada za prawidłowe ukrwienie mózgowia, czyli zaopatrywanie mózgu w wystarczającą ilość krwi. Gałęzie koła Willisa dostarczają krew do całego mózgowia, okolic nosa, oczodołów i części opony twardej. Tym samym koło tętnicze przeciwdziała niedokrwieniu tkanek budujących mózg. Nawet gdy jedno z tworzących go naczyń krwionośnych zostanie zablokowane czy zwężone, to krew w dalszym ciągu będzie rozprowadzana po mózgowiu za sprawą pozostałych tętnic koła Willisa, o ile są one drożne.
Koło Willisa – położenie
Oto jak przedstawia się położenie koła tętniczego mózgu:
na podstawie czaszki;
w części środkowej dołu środkowego czaszki;
w przestrzeni podpajęczynówkowej;
otacza siodło tureckie;
tworzy krąg dookoła ciał suteczkowatych, blaszki krańcowej, guza popielatego, istoty dziurkowanej tylnej, skrzyżowania wzrokowego.
Z czego mogą wynikać zaburzenia w pracy koła tętniczego mózgu?
Zaburzenia w pracy układu tętniczego Willisa związane są z nieprawidłowościami rozwijającymi się w obrębie tworzących je naczyń krwionośnych. Utrudnienia w ukrwieniu mózgu mogą być konsekwencją m.in.:
braku jednej z tętnic przednich mózgu;
niedorozwoju, czyli tzw. hipoplazji jednej z tętnic przednich mózgu;
braku tętnicy łączącej przedniej;
braku jednej lub obu tętnic łączących tylnych;
hipoplazji jednej lub obu tętnic łączących tylnych;
hipoplazji odcinka P1 tętnicy tylnej mózgu;
miażdżycyLink otwiera się w nowej karcie tętnic mózgowych, która zmniejsza ich światło;
skrzepu krążącego w naczyniach krwionośnych, który może dotrzeć do mózgu i zablokować światło naczynia;
zaburzeń autoregulacji makrokrążenia;
niewydolności krążenia ogólnego;
zaburzenia w mikrokrążeniu, związanego m.in. z obecnością tętniaka mózguLink otwiera się w nowej karcie (wybrzuszenia, które grozi pęknięciem ściany naczynia krwionośnego i krwotokiem w mózgu);
zaburzonej lepkości i krzepliwości krwi;
hipowolemii (stanu, w którym w naczyniu krwionośnym znajduje się zbyt mała ilość krwi względem jego objętości);
niedokrwistości (tzw. anemii – choroby polegającej na zmniejszeniu poniżej normy stężenia hemoglobiny we krwi lub liczby krwinek czerwonych);
ropnia mózgu (ogniska zapalnego, rozwijającego się głównie w przebiegu zakażenia bakteryjnego ośrodkowego układu nerwowego);
autoimmunologicznego zapalenia mózgu (choroby układu nerwowego, u której podstaw leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego);
zbyt wysokiego poziomu ciśnienia śródczaszkowego.
Skutki niedokrwienia mózgu
Tkanka nerwowa, która buduje mózg, jest bardzo wrażliwa na niedokrwienie, a zatem na niedotlenienie (za małą ilość tlenu) i niedożywienie (za małą ilość składników odżywczych). Zaburzenia w ukrwieniu mózgu wiążą się z szeregiem niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet dla życia, konsekwencji. Nie można lekceważyć takich objawów, jak:
ból i zawroty głowy;
asymetria twarzy, opadanie kącika ust;
wymioty, nudności;
zaburzenia mowy – afazja, problemy ze znalezieniem odpowiedniego słowa czy zrozumieniem mowy;
zaburzenia czucia w kończynach;
osłabienie siły mięśniowej;
niedowłady kończyny górnej lub dolnej;
pogorszenie sprawności ruchowej, zaburzenia chodu;
zaburzenia widzenia, ruchów gałek ocznych;
tachykardia (przyspieszona praca serca);
zaburzenia równowagi;
utrata przytomności.
Zaburzenia w pracy koła Willisa grożą udarem mózguLink otwiera się w nowej karcie, który może być krwotoczny (wywołany wylewem krwi do mózgu) lub niedokrwienny (związany z zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu), a następnie wtórnie ukrwotoczniony. Udar niedokrwienny określany jest zawałem mózgu. W zależności od tego, w którym miejscu doszło do uszkodzenia mózgu, konsekwencje zawału będą różne. Dla przykładu uszkodzenie kory ruchowej mózgu wiąże się z przeciwstronnym niedowładem; uszkodzenie kory czuciowej mózgu – z przeciwstronnym zaburzeniem czucia; uszkodzenie kory wzrokowej mózgu – z zaburzeniami widzenia; uszkodzenie w pniu mózgu – z powstaniem naprzemiennych zespołów pniowych, m.in. zespołu Foville’a, zespołu Benedikta, zespołu Webera, zespołu Wallenberga,zespołu Millarda i Gublera.
Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia
Pamiętaj, że podejrzenie incydentu naczyniowego mózgu to wskazanie do wezwania pomocy medycznej!
Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.
Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.
Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.
Redakcja NNZobacz artykuły tego autoraPodziel się z innymi
Udostępnij artykuł w social-mediach.
Facebook - Link otwiera się w nowej karcieInstagram - Link otwiera się w nowej karcieTwitter - Link otwiera się w nowej karcieŹródła:
A. Bochenek, M. Reicher, Anatomia człowieka, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1993.
A. Bochenek, M. Reicher, S. Hiller i wsp., Układ naczyniowy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
A.T. Dorobisz, W. Herfurt, Zespół kręgowo-podstawny i inne patologie tętnic kręgowych w ocenie dopplerowskiej, „Udar Mózgu” 2001, t. 3, nr 1, s. 35–41.
J. Dymecki, J. Kulczycki, Neuropatologia, Urban&Partner, Wrocław 2005.
R. Podemski, Kompendium neurologii, Via Medica, Gdańsk 2008.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.