Przejdź do treści

Stłuczenie mózgu – przyczyny, objawy, rozpoznanie

Redakcja NN

4 min. czytaniaAktualizacja:

Stłuczenie mózgu to uszkodzenie, do którego doszło w wyniku zamkniętego urazu głowy. Oznacza to, że nie doszło do przerwania ciągłości czaszki i bezpośredniego zranienia mózgu. Poznaj możliwe przyczyny stłuczenia mózgu. Sprawdź, jakie objawy mogą towarzyszyć temu urazowi. Na podstawie jakich badań lekarz rozpoznaje stłuczenie mózgu?

Stłuczenie mózgu – przyczyny, objawy, rozpoznanie

Przyczyny stłuczenia mózgu

Stłuczenie mózgu to obok wstrząśnienia jeden z częstszych rodzajów urazowych uszkodzeń tego organu, zwanych też urazami wewnątrzczaszkowymi. Eksperci określają w ten sposób uszkodzenie mózgu, do którego doszło w wyniku działania zewnętrznej siły (urazu). Urazy powstają na skutek bezpośredniego uderzenia bądź pośrednio w konsekwencji gwałtownego zadziałania sił przyspieszenia lub hamowania. Najczęściej stłuczeniu ulegają płaty: czołowy, skroniowy i potyliczny. Za najbardziej niebezpieczne eksperci uważają stłuczenie pnia mózgu.

Wśród jednych z częstszych przyczyn stłuczenia mózgu wymieniane są:

  1. wypadki komunikacyjne;

  2. upadki z wysokości;

  3. przypadkowe uderzenia (np. w żyrandol, stół, podczas uprawiania sportu);

  4. bójki i inne formy przemocy fizycznej.

Stłuczenie tego organu to pierwotny uraz, który należy do tzw. uszkodzeń zamkniętych. Jednak w jego wyniku rozwinąć się może wtórny uraz mózgu. Stanowi on konsekwencję niedokrwienia i niedotlenienia, co tylko pogłębia powstałe pierwotnie uszkodzenie mózgu. Dodatkowo w efekcie urazu zamkniętego rozwinąć mogą się zmiany w miejscach odległych od miejsca obrażenia. Są one efektem tzw. odbicia, czyli bezwładnego przemieszczenia mózgu w czaszce i uderzenia o krawędzie kości podstawy czaszki.

  1. Dowiedz się, czym jest koło tętnicze mózguLink otwiera się w nowej karcie?

Objawy stłuczenia mózgu

Rodzaj i intensywność objawów stłuczenia mózgu zależy od siły czynnika, który wywołał uraz. Obszar stłuczenia zwykle powiększa się w ciągu doby, a czasami nawet kilku dni po urazie. Najczęściej występującą dolegliwością są zaburzenia świadomości lub zaburzenia pamięciLink otwiera się w nowej karcie – w łagodnych przypadkach mogą trwać kilka sekund, a w ciężkich utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Poszkodowany skarży się na zawroty oraz ból głowy i oczu. Częstym objawem stłuczenia mózgu są nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, objaw Babińskiego (odruchowe wyprostowanie dużego palca u nogi z jego zgięciem grzbietowym). Małe stłuczenia mogą być też bezobjawowe.

W ciężkich przypadkach konsekwencją stłuczenia mózgu mogą być niedowłady lub porażenie kończyn, zaburzenia mowy, uszkodzenie nerwów czaszkowych, otępienie, objawy rzekomonerwicowe – zmiany zachowania, drażliwość, zaburzenia snu, zmęczenie. Zdarza się, że poszkodowany traci przytomność, ale nie od razu po urazie, tylko po jakimś czasie i to na dłuższy okres (nawet kilku godzin). Miejsca stłuczenia mogą ulec ukrwotocznieniu, co wiąże się z ryzykiem powstania krwiaków. Obserwuje się wówczas pogorszenie ogólnego stanu klinicznego. Zazwyczaj dolegliwości narastają stopniowo w ciągu tygodni. Przeważnie są to: apatia, senność, bóle głowyLink otwiera się w nowej karcie, spowolnienie psychoruchowe, objawy otępienne, rzadziej napady padaczkowe.

Rozpoznawanie stłuczenia mózgu

Podstawą oceny urazu czaszkowo-mózgowego jest szczegółowo przeprowadzony wywiad lekarski. Podczas niego specjalista pyta m.in. o mechanizm zdarzenia, doświadczane objawy, towarzyszące choroby i historię medyczną. Następnie przechodzi do badania przedmiotowego, które powinno obejmować badanie neurologiczneLink otwiera się w nowej karcie, w tym ocenę nerwów czaszkowych, prawidłowej siły mięśniowej i koordynacji, a także badanie źrenic, głowy, kręgosłupa i uszu. Podczas badania neurologicznego lekarz szuka przede wszystkim oznak zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego, czyli wymiotów, objawów ogniskowych, zaburzeń świadomości, bólu głowy, nudności. Późnymi objawami są: spowolnienie pracy serca (bradykardia), nieregularny tor oddychania, podwyższone ciśnienie tętnicze.

Do oceny stopnia nasilenia uszkodzenia mózgu lekarz wykorzystać może specjalne skale, w tym m.in. Skalę Śpiączki Glasgow czy Skalę Amnezji Pourazowej Westmead. Cennych informacji dostarczają badania obrazowe. Zazwyczaj wykonuje się tomografię komputerową. Stłuczenie mózgu widoczne jest na zdjęciach jako ogniska stłuczenia. W przypadku konieczności dalszej diagnostyki pacjenta kieruje się na rezonans magnetyczny. Badanie to pozwala na ocenę niedokrwienia mózgu, ognisk martwiczych czy uszkodzeń aksonalnych.

Stłuczenie mózgu – leczenie

Pacjent z rozpoznanym stłuczeniem mózgu wymaga zazwyczaj hospitalizacji. Czas pobytu w szpitalu zależy od stopnia uszkodzenia tkanek tego organu. Uszkodzone tkanki obumierają, a krew wchłania się powoli (nawet kilka tygodni). Stosuje się leczenie objawowe, w zależności od potrzeb podaje się m.in. środki uspokajające, przeciwgorączkowe, przeciwpadaczkowe, na nadciśnienie tętnicze lub przeciwbólowe. Jeżeli doszło do obrzęku mózgu, podejmowane jest leczenie przeciwobrzękowe (leki, a w ciężkich przypadkach zabieg). Jeśli rozwinął się krwiak, konieczna okazać się może interwencja chirurgiczna. Eksperci zwracają uwagę, że późne krwiaki pojawiają się nawet 30 dni po urazie głowy. W leczeniu przewlekłym kluczowe są rehabilitacja i opieka neuropsychologiczna.

Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Kiedy pojawia się podejrzenie poważnej choroby, pojawia się też niepewność i zagubienie. Odpowiedzią może być Ubezpieczeniowy program wsparcia w chorobie oferowany przez Nationale-Nederlanden. Składa się na niego m. in. umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Diagnostyka w kierunku poważnych choróbLink otwiera się w nowej karcie.

W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w placówkach LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce.

Jeśli otrzymasz od lekarza skierowanie w związku z podejrzeniem poważnej choroby, na wizytę do lekarza specjalisty lub badania laboratoryjne umówisz się w ciągu 3 dni roboczych, a na badania obrazowe w ciągu 10 dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie.Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    Redakcja NN

    Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

    Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

    Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

    Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    1. E. Bućko, P. Sosnowska-Sienkiewicz, P. Lebioda i wsp., Postępowanie z pacjentem pediatrycznym z urazem głowy w szpitalnym oddziale ratunkowym dla dorosłych, „Polski Przegląd Chirurgiczny” 2023, t. 95, nr 2, s. 39–45.

    2. A. Kubik, Obrażenia czaszkowo-mózgowe. Diagnostyka różnicowa i postępowanie ratownika medycznego, „Ostry Dyżur” 2017, t. 10, nr 2, s. 55–63.

    3. A. Radek, M. Radek, Urazy czaszkowo-mózgowe, „Neurologia po Dyplomie” 2016, nr 1, https://podyplomie.pl/neurologia/20561,urazy-czaszkowo-mozgowe [dostęp: 27.10.2023].

    4. J. Tyrak, Postępowanie w urazach czaszkowo-mózgowych, „Anestezjologia i Ratownictwo” 2017, nr 11, s. 412–431.

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


    Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

    Zapewnij sobie szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych w całej Polsce, aby wykluczyć lub potwierdzić poważną chorobę.

    Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

    Informacja Prawna

    JPG 864x356px

    Kategorie

    Podobne tematy