Przejdź do treści

Mycie zębów – jak je prawidłowo szczotkować?

Redakcja NN

4 min. czytaniaAktualizacja:

Mycie zębów to codzienny element porannej i wieczornej toalety, wydawałoby się nic nadzwyczajnego. Jednak okazuje się, że wielu z nas robi to mało starannie i niepoprawnie. A przecież bez dobrze umytych zębów nie utrzymasz pięknego uśmiechu i zdrowej jamy ustnej.

Mycie zębów – jak je prawidłowo szczotkować?

Bardzo ważne w dbaniu o zęby są systematyczność i poprawna technika. Nie wszyscy wiedzą, że metod mycia zębów jest wiele – inne zalecane są dla dzieci, inne wskazane u dorosłych. Mycie zębów z aparatem ortodontycznym to kolejna historia. Poniżej przeczytasz o najbardziej polecanej przez stomatologów metodzie mycia zębów.

Dowiedz się, jak dbać o zęby Porady specjalistów od zdrowego uśmiechuLink otwiera się w nowej karcie

Mycie zębów – przygotowanie

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…” Tę piosenkę z dzieciństwa znamy i lubimy, a dzisiaj rozbijemy ją na czynniki pierwsze. Jaką szczoteczkę wybrać? Która pasta będzie najlepsza? Czy tylko to wystarczy, żeby dotrzeć do wszystkich zakamarków? Szczoteczka do zębów to podstawowy element, w który musisz się wyposażyć. Najważniejszą rzeczą, którą warto się kierować przy jej wyborze, jest jakość i rodzaj włosia. Coraz częściej odchodzi się od przekonania, że twarde włosie dokładniej umyje zęby. Elastyczność szczoteczek miękkich sprawia, że lepiej dopasowują się do kształtu zębów i łatwiej docierają w trudno dostępne miejsca, dlatego są polecane przez dentystów. Rozmiar główki również ma znaczenie, szczególnie u osób z małą jamą ustną. Powinniśmy mieć łatwość operowania szczoteczką, docierania aż do końca łuków zębowych.

Zepsute zębyLink otwiera się w nowej karcie to często te najdalsze, do których niedobrze dobrana szczoteczka nie dociera. Kolejną istotną sprawą jest to, aby szczoteczkę wymieniać regularnie. Kiedy włosie traci pierwotny kolor, staje się powyginane, to znak, że czas na nowy zakup – przeważnie powinieneś to robić raz na 3 miesiące. Wybór pasty do zębów jest równie indywidualną sprawą co dopasowanie szczoteczki. Jeśli twoje zęby są nadwrażliwe, np. po wybielaniu, szukaj past z oznaczeniem sensitive, które w składzie zawierają składniki tworzące warstwę ochronną. Jeśli dokuczają ci dziąsła zaczerwienione i krwawiąceLink otwiera się w nowej karcie, bo np. miałeś wyrwany ząb.

Technika mycia zębów

Zacznijmy od tego, jak długo i jak często należy myć zęby. Najlepiej byłoby to robić po każdym posiłku, ale ze względu na wygodę zaleca się mycie przynajmniej 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Szczotkowanie powinno trwać około 2–3 minut, mniej więcej tyle, ile średnio trwa piosenka – możesz więc przesłuchać swojego ulubionego utworu i mieć pewność, że poświęciłeś na mycie odpowiednio dużo czasu. A oto kolejne kroki:

  1. nałóż na szczoteczkę porcję pasty o wielkości ziarna fasoli;

  2. przyłóż szczoteczkę pod kątem 45° do powierzchni zewnętrznej zębów i wykonuj ruchy obrotowo-wymiatające od dziąsła w dół w łuku górnym i w górę w łuku dolnym;

  3. czas na powierzchnię żucia – przyłóż szczotkę płasko i szoruj w przód i w tył wzdłuż powierzchni;

  4. powierzchnie wewnętrzne wyczyść ruchami góra-dół końcówką szczoteczki;

  5. oczyść język ruchem od tyłu do przodu, aby usunąć bakterie powodujące nieświeży oddech;

  6. wypluj nadmiar pasty, ale nie płucz jeszcze jamy ustnej – daj czas składnikom pasty na działanie;

  7. na koniec wynitkuj przestrzenie międzyzębowe – wsuwaj nić dentystyczną kolejno między wszystkie zęby;

  8. teraz wypłucz jamę ustną ciepłą wodą lub specjalnym płynem.

Powyższa technika, tzw. metoda roll, jest najbardziej polecana, ponieważ najskuteczniej oczyszcza zęby trzonoweLink otwiera się w nowej karcie, usuwa resztki pokarmu i powstającą płytkę nazębną.

To może Cię zainteresować: Budowa zębów – struktura, kolory i funkcjeLink otwiera się w nowej karcie

Mycie zębów – czego nie robić?

  1. Nie spiesz się – do dokładnego umycia zębów potrzeba co najmniej 2 minut.

  2. Nie szoruj za mocno – delikatne wymiatanie lepiej oczyści zęby.

  3. Nie używaj starej szczoteczki – przy złym narzędziu nie pomoże nawet najlepsza technika.

  4. Nie myj zębów natychmiast po posiłku – odczekaj około 15 minut, aby uniknąć szkodliwych reakcji z pastą do zębów.

  5. Nie zapominaj o żadnym obszarze – ważne jest umycie wszystkich zębów – od jedynki aż po ząb mądrości.

  6. Nie pomijaj linii dziąseł – to tam najchętniej zbierają się bakterie.

Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Kiedy pojawia się podejrzenie poważnej choroby, pojawia się też niepewność i zagubienie. Odpowiedzią może być Ubezpieczeniowy program wsparcia w chorobie oferowany przez Nationale-Nederlanden. Składa się na niego m. in. umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Diagnostyka w kierunku poważnych choróbLink otwiera się w nowej karcie.

W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w placówkach LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce.

Jeśli otrzymasz od lekarza skierowanie w związku z podejrzeniem poważnej choroby, na wizytę do lekarza specjalisty lub badania laboratoryjne umówisz się w ciągu 3 dni roboczych, a na badania obrazowe w ciągu 10 dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie.Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    Redakcja NN

    Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

    Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

    Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

    Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    1. J. Szczepańska, A. Hilt, M. Daszkowska, G. Marczuk-Kolada, Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w kolejnych grupach wiekowych, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej 2014; dostęp: 16.03.2021 [https://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/Zalecenia_w_zakresie_higieny_jamy_ustnej_dla_dzieci_i_mlodziezy_w_kolejnych_grupach_wiekowych.pdf].

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


    Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

    Zapewnij sobie szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych w całej Polsce, aby wykluczyć lub potwierdzić poważną chorobę.

    Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

    Informacja Prawna

    JPG 864x356px

    Kategorie

    Podobne tematy