Przejdź do treści

Przyczyny powstawania żylaków - nóg, odbytu, jąder

Redakcja NN

lek. Wiktor Trela

5 min. czytaniaAktualizacja:

Przyczyny powstania żylaków mogą się nieco różnić w zależności od lokalizacji zmian. Niemniej niektóre czynniki – nadwaga, obciążenie genetyczne, mały ruch – predysponują do powstania większości żylnych patologii.

Przyczyny powstawania żylaków - nóg, odbytu, jąder

Przyczyny żylaków jąder

„Żylaki jąder” to zwyczajowa nazwa stosowana na określenie żylaków powrózka nasiennego. To struktura anatomiczna o długości 15–20 cm, która zbudowana jest z licznych elementów, w tym m.in. z: nasieniowodu, tętnicy mięśnia dźwigacza jądra, splotu żylnego wiciowatego (składającego się z dwóch żył nasieniowodu i żył mięśnia dźwigacza jądra), nerwu biodrowo-pachwinowego. Żylaki powrózka nasiennegoLink otwiera się w nowej karcie są uważane za jedną z najczęstszych przyczyn obniżenia parametrów nasienia. Występują u około 10–15% męskiej populacji. Stwierdza się je u około 40% niepłodnych mężczyzn i są one uważane za wstydliwy problem, podobnie jak hemoroidyLink otwiera się w nowej karcie

Mechanizm powstawania żylaków powrózka nasiennego nie został do końca wyjaśniony. Najprawdopodobniej ma wieloczynnikowy charakter. Za jedną z potencjalnych przyczyn żylaków jąder uważa się nieprawidłowości anatomiczne zastawek żył jądrowych. To też częsta przypadłość osób z odwróconymi trzewiami, co na szczęście jest bardzo rzadką sytuacją. O odwróceniu trzewi mówi się wówczas, gdy występuje nieprawidłowe (po przeciwnych stronach – jak odbite w lustrze) położenie narządów w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej.

Żylaki lewej żyły jądrowej występują nawet 10 razy częściej w porównaniu z żylakami po stronie prawej. Wiąże się to z anatomicznych warunków naczyniowych. Lewa żyła jądrowa kieruje się bowiem do lewej żyły nerkowej. Z kolei prawa żyła jądrowa kieruje się do żyły głównej dolnej. Zastój krwi w żyle jądrowej skutkuje rozwojem obrzęku worka mosznowego, dolegliwościami bólowymi okolicy krocza, podwyższeniem temperatury jądra, co ma destruktywny wpływ na plemniki. A to tylko wybrane objawy żylaków powrózka nasiennego.

Przyczyny żylaków odbytu

Hemoroidy są jedną z bardziej rozpowszechnionych patologii proktologicznych. Dokładne przyczyny żylaków odbytu nie zostały poznane. Wymienia się wiele czynników, które podnoszą ryzyko ich rozwoju. Wśród nich znajdują się m.in.:

  1. zaburzenia rytmu wypróżnień – długo utrzymujące się i częste zaparcia lub biegunka,

  2. brak aktywności fizycznej,

  3. długie przebywanie w pozycji siedzącej,

  4. dieta uboga w błonnik,

  5. nadwaga i otyłość,

  6. przewlekły kaszel,

  7. zaburzenia mięśni dna miednicy.

Przyczyną żylaków odbytu może być wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Do jego powstania predysponuje wodobrzusze, przedłużone parcie, obecność mas w jamie brzusznej. Żylaki odbytu często dotykają kobiety w ciąży – naczynia hemoroidalne powiększają się w wyniku ciśnienia wywieranego przez płód na jamę brzuszną i towarzyszących ciąży zmian hormonalnych. Do grupy ryzyka ich powstania należą też osoby w podeszłym wieku i obciążone genetycznie. Żylaki odbytu mogą stanowić powikłanie po operacjach okolic odbytu i krocza. Niekiedy są wynikiem wielokrotnych porodów siłami natury. Hemoroidy mogą rozwinąć się w wyniku innych chorób. Predysponują do nich zwłaszcza: guzy miednicy małej, marskość wątroby, wrodzony brak zastawek w żyłach trzewnych.

Przyczyny żylaków kończyn dolnych

Do najczęstszych miejsc występowania żylaków zaliczamy kończyny dolne. Do czynników ryzyka tej jednostki chorobowej należą: nadmierna masa ciała, praca w pozycji stojącej i siedzącej, płaskostopie, podeszły wiek. Innymi opisanymi czynnikami ryzyka rozwoju żylaków są: wysoce przetworzona i uboga w błonnik dieta, mało aktywny tryb życia, niewłaściwie dobrana, zbyt ciasna odzież (pończochy, rajstopy). Ponadto czynnikami sprzyjającymi tworzeniu się żylaków kończyn dolnych mogą być: częste korzystanie z sauny i solarium, długotrwałe unieruchomienie, niewydolność serca, choroby krwi zwiększające jej krzepliwość.

Żylakom kończyn dolnych sprzyja obciążony wywiad rodzinny – udowodniono, że elastyczność ścian żył w nogach jest obniżona już u dzieci, w których rodzinach występowały żylaki. Sugerowany jest wpływ palenia papierosów, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych i hormonalnej terapii zastępczej. W przypadku żylaków i nadciśnienia pomocne jest leczenie naturalne, np. ćwiczenia na żylakiLink otwiera się w nowej karcie. W diecie na żylakiLink otwiera się w nowej karcie warto uwzględnić zioła obniżające poziom cholesterolu, usprawniające przepływ krwi, uszczelniające ściany naczyń krwionośnych, wśród których wymienia się m.in. koszyczek arniki, wyciąg z kasztanowca, liść oczaru, kwiat nagietka.

Mówiąc o przyczynach żylaków nóg, nie można nie wspomnieć o ciąży. Szacuje się, że około 70–80% żylaków kończyn dolnych u ciężarnych pojawia się w I trymestrze. Ich powstanie mogą powodować zjawiska, takie jak relaksacja mięśni gładkich oraz rozluźnienie włókien kolagenowych, za które odpowiadają progesteron i estrogeny. Progesteron prowadzi do poszerzenia mięśniówki w ścianie naczyń krwionośnych. Poza tym przyczynia się do zatrzymywaniu wody w organizmie, a to z kolei podnosi ryzyko obrzęków i zwiększa obciążenie naczyń krwionośnych. Estrogeny podobnie jak progesteron powodują zatrzymywanie wody. Dodatkowo zwiększają krzepliwość krwi. Poza hormonami ryzyko żylaków u ciężarnych wiąże się m.in.: ze zmianami w składzie osocza, z zastojem żylnym na skutek ucisku rosnącej macicy na naczynia, ze zwiększeniem objętości krwi krążącej. Uważa się, że powtórna ciąża podnosi dwukrotnie ryzyko rozwoju żylaków kończyn dolnych.

Ubezpieczenie na wypadek pogorszenia się stanu zdrowia w wyniku choroby lub NW

Jeśli w efekcie choroby albo nieszczęśliwego wypadku będziesz mieć trwałe trudności z poruszaniem się, spożywaniem posiłków, utrzymywaniem higieny osobistej, korzystaniem z toalety czy innymi podstawowymi czynnościami albo nie będziesz w stanie w ogóle wykonywać tych czynności, będziesz potrzebować wsparcia.

Mogą je zapewnić nie tylko pieniądze, niezbędne do zorganizowania opieki czy przystosowania domu, ale też usługi opiekuńcze i medyczne, ważne zwłaszcza w pierwszych dniach tej nowej, trudnej dla Ciebie sytuacji. Wsparcie takie oferuje Ubezpieczenie na wypadek pogorszenia się stanu zdrowia w wyniku choroby lub NWLink otwiera się w nowej karcie. To umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie, które jest dostępne w Nationale-Nederlanden Towarzystwie Ubezpieczeń na Życie S.A.

W ramach ubezpieczenia możesz otrzymać nawet do 200 000 zł (w zależności od sumy, na jaką się ubezpieczysz i stanu Twojego zdrowia – przy ocenie stanu zdrowia wykorzystujemy m.in. dokumentację medyczną oraz Kartę oceny pacjenta wg skali Barthel) oraz wsparcie assistance, jeśli będziesz potrzebować stałej lub częściowej opieki i pomocy podczas wykonywania podstawowych czynności.

W takiej sytuacji możesz liczyć też m.in. na wizyty u lekarzy specjalistów, domowe wizyty pielęgniarki, zabiegi rehabilitacyjne w poradni lub w domu, transporty medyczne oraz pomoc domową (np. codzienne porządki, przygotowywanie posiłków, dostarczenie zakupów), w zależności od tego, czego będziesz potrzebować.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie oraz w OWU i regulaminie programu assistanceLink otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

Redakcja NN

Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

Źródła:

  1. D. Beck, The ASCRS textbook of colon and rectal surgery, Springer, New York 2011.

  2. P. Poluha, T. Jargiełło, M. Szajner i wsp., Leczenie żylaków powrózka nasiennego metodą wewnątrznaczyniową, „Postępy Nauk Medycznych” 2012, t. XXV, nr 5, s. 455–458.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.