Panel PSA – kto powinien wykonać to badanie? Jak interpretować wyniki?
Badanie panel PSA wykonuje się u mężczyzn, u których wynik PSA wyszedł nieznacznie podwyższony. Polega ono na oznaczeniu poziomu wolnego i całkowitego PSA w próbce krwi, a następnie na obliczeniu ich stosunku względem siebie. Na podstawie uzyskanego wyniku lekarz może określić ryzyko obecności raka prostaty i zdecydować, czy konieczna jest dalsza diagnostyka. Kiedy powinieneś wykonać badanie? Jaki wynik jest nieprawidłowy? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziesz w poniższym artykule!

PSA panel – co to za badanie?
Panel PSA (swoistego antygenu prostaty)Link otwiera się w nowej karcie jest czułym badaniem, służącym do określenia ryzyka obecności raka prostatyLink otwiera się w nowej karcie. Wykonuje się go z próbki krwi żylnej poprzez oznaczenie w niej poziomu:
wolnego PSA (fPSA), który uległ proteolizie i pozostaje we krwi w formie niezwiązanej z białkami,
całkowitego PSA (tPSA), czyli sumy wolnego PSA i PSA związanego z białkami – inhibitorami proteazy.
Następnie wyliczany jest stosunek fPSA do tPSA, a wynik podawany jest w procentach. Możesz spotkać się z różnymi określeniami tego badania, ale najczęściej stosuje się nazwy „panel PSA” i „wskaźnik fPSA/tPSA”.
Rak prostaty (inaczej rak gruczołu krokowego lub rak stercza) to najczęściej rozpoznawany na świecie nowotwór złośliwy u mężczyzn. Jeśli zostanie wcześnie rozpoznany i leczony, wiąże się zwykle z dobrym rokowaniem. W większości przypadków zmiana rośnie wolno i późno daje przerzuty odległe. Symptomy choroby (np. trudności z oddawaniem moczu, nietrzymanie moczuLink otwiera się w nowej karcie etc.) pojawiają się dość późno, co utrudnia rozpoznanie schorzenia u pacjentów, którzy nie zgłaszają się na badania przesiewowe. To dlatego tak ważne jest, abyś wykonywał regularnie badania profilaktyczne, w tym badanie PSA. Zgłoś się na e-konsultację lub wizytę stacjonarną do lekarza rodzinnego i zapytaj o roczny przegląd zdrowia.
Kto powinien wykonać panel PSA?
Panel PSA jest jednym z podstawowych badań krwi u mężczyzn, u których poziom PSA całkowitego wynosi 4–10 ng/ml. W zależności wyniku wskaźnika fPSA/tPSA lekarz podejmie decyzję o wykonaniu dodatkowych badań w kierunku raka prostaty. Należą do nich m.in. USG przezodbytnicze i biopsja gruczołu krokowego (pobranie wycinka prostaty do badania histopatologicznego).
Jak przebiega badanie?
Badanie panelu PSA jest niemal bezbolesne – do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka krwi żylnej. Personel medyczny (pielęgniarka lub diagnosta laboratoryjny) pobiera ją zwykle z żyły łokciowej, a następnie przekazuje do analizy.
Aby uzyskać wiarygodny wynik, do badania musisz się odpowiednio przygotować. Na kilka dni przed wizytą w laboratorium unikaj długotrwałego pozostawania w pozycji siedzącej czy jazdy na rowerze. Zrezygnuj również ze współżycia. Do badania nie musisz przystępować na czczo. Pamiętaj, że nie powinieneś wykonywać panelu PSA, jeśli w ciągu 2–3 tygodni przed badaniem przeszedłeś zabieg inwazyjny w obrębie gruczołu krokowego lub badanie per rectum (palcem przez odbyt). Badanie wymaga wówczas powtórzenia.
Niektóre leki (niesteroidowe leki przeciwzapalne, statyny, inhibitory 5-alfa reduktazy, tiazydy) mogą obniżać poziom całkowitego PSA we krwi, a przez to wpływać na wynik wskaźnika fPSA/tPSA. Jeżeli zażywasz jakiekolwiek leki, poinformuj o tym lekarza. Specjalista uwzględni stosowane przez Ciebie środki farmakologiczne podczas interpretacji wyników badań.
Jakie są normy wskaźnika fPSA/tPSA?
Wartości referencyjne wskaźnika fPSA/tPSA zostały opracowane przez badaczy na podstawie licznych badań naukowych. Zgodnie z wytycznymi przyjmuje się, że:
odsetek wolnego PSA przekraczający 25% świadczy o niskim ryzyku raka prostaty,
odsetek wolnego PSA niższy niż 10% wiąże się z wysokim ryzykiem raka prostaty.
Pamiętaj, że normy te są stosowane jedynie w odniesieniu do pacjentów, u których poziom PSA całkowitego wynosi między 4 a 10 ng/ml. W przypadku wartości tPSA <4 ng/ml lub >10 ng/ml wynik panelu PSA może być niewiarygodny.
Dlaczego warto wykonać badanie panelu PSA?
Panel PSA jest przydatnym narzędziem diagnostycznym u mężczyzn, u których wynik całkowitego PSA mieści się w tzw. szarej strefie (4–10 ng/ml). Z jednej strony określenie stosunku wolnego PSA do PSA całkowitego pomaga lekarzowi wyodrębnić pacjentów, u których ryzyko raka prostaty jest podwyższone. Powinni oni zostać poddani dalszej diagnostyce, a w przypadku rozpoznania choroby nowotworowej – leczeniu. Z drugiej strony wykonanie panelu PSA pozwala uniknąć inwazyjnych badań prostatyLink otwiera się w nowej karcie (w tym inwazyjnej biopsji gruczołu krokowego) u tych mężczyzn, u których wskaźnik fPSA/tPSA wynosi >25%.
Jeżeli wyniki Twoich badań są nieprawidłowe lub zauważyłeś u siebie objawy mogące wskazywać na choroby prostaty, niezwłocznie zgłoś się do urologa! Pamiętaj, że szybka, profesjonalna diagnostyka zwiększa szansę na pełne wyleczenie.

Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. W pracy z pacjentem stara się zawsze indywidualnie podejść do jego problemu oraz, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, postawić właściwą diagnozę. Aby skutecznie pomagać pacjentom, systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.
lek. Agnieszka ŻędzianZobacz artykuły tego autoraPodziel się z innymi
Udostępnij artykuł w social-mediach.
Facebook - Link otwiera się w nowej karcieInstagram - Link otwiera się w nowej karcieTwitter - Link otwiera się w nowej karcieŹródła:
David M., Leslie S., Prostate Specific Antigen, „StatPearls”, 2022, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557495/.
Leslie S. i in., Prostate Cancer, „StatPearls”, 2023, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470550/.
Gao X. i in., Clinical application of free/total PSA ratio in the diagnosis of prostate cancer in men over 50 years of age with total PSA levels of 2.0–25.0 ng ml-1 in Western China, „Asian Journal of Andrology”, 2022, dostęp online: sierpień 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8887115/.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.