Przejdź do treści

Jak można rozpoznać i leczyć reumatyzm?

lek. Agnieszka Żędzianlek. Agnieszka Żędzian

5 min. czytaniaAktualizacja:

„Reumatyzm” to popularna nazwa chorób układu ruchu, a zwłaszcza kości, stawów i sąsiadujących tkanek. Objawia się ostrym bólem, uniemożliwiającym wykonywanie codziennych czynności. Nie można cofnąć zniszczeń spowodowanych przez reumatyzm, dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka i leczenie.

Jak można rozpoznać i leczyć reumatyzm?

Czym jest reumatyzm?

„Reumatyzm” jest ogólną nazwą setek schorzeń układu ruchu, głównie dotyczących stawów. Mogą one jednak atakować też kości i okoliczne tkanki. Są to choroby przewlekłe, które można leczyć jedynie objawowo i zapobiegać ich dalszemu rozwojowi. Nie da się jednak cofnąć zmian już poczynionych w organizmie. Choroby reumatyczneLink otwiera się w nowej karcie najczęściej związane są z podeszłym wiekiem, jednak zdarzają się także u osób młodszych, a nawet u dzieci. Reumatyzm jest jedną z najpowszechniejszych chorób. Szacuje się, że w Polsce cierpi na niego niemal 10 mln osób. Większość z nich to kobiety. Dzieje się tak, ponieważ układ kostny kobiet ulega degeneracji w procesie menopauzy. Łatwiej wówczas o choroby, zwłaszcza o osteoporozę, która również zalicza się do chorób reumatoidalnych.

Sprawdź, co pomoże na bolące stawy. Przyczyny dolegliwości i sposoby leczeniaLink otwiera się w nowej karcie

Choroby reumatoidalne dzielą się na zapalne i niezapalne. Do zapalnych należą m.in.:

  1. reumatoidalne zapalenie stawówLink otwiera się w nowej karcie,

  2. idiopatyczne zapalenie stawów,

  3. dna moczanowaLink otwiera się w nowej karcie,

  4. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,

  5. reumatyzm tkanek miękkich,

  6. łuszczycowe zapalenie stawów.

Są one groźniejsze niż schorzenia niezapalne. Postępują bardzo szybko, siejąc spustoszenie w organizmie. Reumatyzm może doprowadzić do trwałych i nieodwracalnych zmian, powodujących np. niedowład ręki.Link otwiera się w nowej karcie Do schorzeń niezapalnych zaliczamy natomiast m.in. chorobę zwyrodnieniową stawów oraz osteoporozę.

Przeczytaj: Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta chorobaLink otwiera się w nowej karcie

Komu grozi reumatyzm?

Przyczyn reumatyzmu może być wiele. Ryzyko zachorowania zależy m.in. od środowiska, w którym żyjemy, trybu życia, jaki prowadzimy, predyspozycji genetycznych oraz ogólnego stanu zdrowia. Na reumatyzm bardziej narażone są osoby, które w przeszłości przechodziły stany zapalne organizmu, np. częste anginy, bądź chorowały na nowotwory (zwłaszcza ukadu kostnego) lub inne poważne choroby osłabiające układ odpornościowy. Etiologia tych schorzeń nie jest jednak w pełni poznana, co oznacza, że choroba może dotknąć każdego.

Choć uznaje się, że reumatyzm jest chorobą wieku podeszłego, zdarza się, że atakuje dzieci. Bywa, że jest jednym z objawów nowotworu, np. białaczki. Zapalenie stawów u dzieci może być także efektem niedoleczonej infekcji, która przeniosła się na układ ruchowy. U dzieci w okresie wzmożonego rozwoju obserwuje się także tzw. bóle wzrostowe. Choć stanowią one dyskomfort – nie są zagrożeniem i przechodzą samoistnie. Ważne jednak, aby w przypadku jakichkolwiek dolegliwości kostno-stawowych jak najszybciej udać się do lekarza, zwłaszcza jeśli zauważysz niepokojące objawy takie jak guzki reumatoidalneLink otwiera się w nowej karcie na palcach. Wczesna diagnostyka może bowiem zapobiec rozwojowi choroby oraz wykryć jej przyczynę (np. nowotwór).

Objawy reumatyzmu

W zależności od rodzaju choroby reumatoidalnej objawy mogą się nieco różnić. Zawsze jednak odczuwalny jest ból, utrudniający wykonywanie codziennych czynności. Mogą wystąpić zmiany na skórze w postaci wysięków i ran, a także niespecyficzne objawy ogólne, takie jak: utrzymujący się stan podgorączkowy, bóle mięśni, zmniejszony apetyt, zmęczenie i złe samopoczucie. Charakterystyczne dla reumatyzmu jest drętwienie opuszków palców.

Choroby reumatoidalne rozwijają się zazwyczaj bardzo powoli. Najpierw pojawiają się bóle w małych stawach rąk i nóg, może im towarzyszyć też poranna sztywność stawów. Ważne, aby zacząć działać, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy. Nieleczony reumatyzm doprowadza bowiem do systematycznej destrukcji stawów i tkanki okołostawowej. Powoduje nie tylko olbrzymi ból uniemożliwiający funkcjonowanie, ale także prowadzi do deformacji w postaci np. odchylenia palców lub tzw. palców butonierkowatych.

Reumatyzm – leczenie

Szybka diagnostyka i odpowiednie leczenie jest kluczowe, aby zapobiec rozwojowi schorzenia. Chorobę pozwoli wykryć tzw. profil reumatyczny. Jest to badanie krwi, w którego skład wchodzą: analiza stężenia kwasu moczowego, CRP, OB, morfologia krwi obwodowej, czynnik reumatoidalny, a także odczyn Waalera-Rosego. Jeśli stężenia tych substancji są podwyższone, to znaczy, że mamy do czynienia z chorobami reumatologicznymi i powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i wdrożyć terapię.

Reumatyzm leczy się głównie za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz środków przeciwbólowych. Pomocna może być także plazmafereza, czyli wymiana osocza. Podczas leczenia warto wykorzystać zioła o działaniu przeciwzapalnym, takie jak liść brzozy czy ziele skrzypu. Warto zadbać o odbudowę chrząstki stawowej. Doskonale sprawdzą się w tym celu produkty zawierające kolagen.

Terapia powinna być holistyczna i zawierać nie tylko leczenie farmakologiczne, ale także fizjoterapeutyczne i dietetyczne. Uważa się, że odpowiednia fizjoterapia potrafi skutecznie zahamować rozwój choroby, a nawet przywrócić niektóre utracone już sprawności. Jeśli reumatyzm jest zaawansowany i utrudnia codzienne funkcjonowanie, można zastosować zabiegi, takie jak kinezyterapia, termoterapia lub masaż wodny.

W przypadku schorzeń reumatoidalnych kluczowa jest profilaktyka. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania, należy już od najmłodszych lat dbać o zbilansowaną dietę bogatą w wapń oraz o odpowiednią dawkę ruchu. Na chorobę bardziej narażone są osoby prowadzący niehigieniczny tryb życia, palące papierosy, nadużywające alkoholu lub innych używek bądź stroniące od aktywności fizycznej.

Umowa dodatkowa poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasie

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych poważnych chorób, a zmniejsza innych. Niezależnie od wieku, jeśli zachorujesz, możesz potrzebować wsparcia – zarówno finansowego, jak i praktycznej pomocy w organizacji leczenia czy w codziennych czynnościach. Na taki wypadek możesz już teraz wybrać umowę dodatkową do ubezpieczenia na życie – Poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasieLink otwiera się w nowej karcie dostępną w Nationale-Nederlanden.

Gwarantuje ona wypłatę pieniędzy w przypadku wystąpienia jednej z 32 chorób (w tym m.in. nowotworu złośliwego, zawału serca czy choroby Parkinsona). Co ważne, zakres ubezpieczenia rozszerza się wraz z twoim wiekiem, aby jak najlepiej dopasować się do wyzwań, z którymi być może będziesz musiał lub musiała się zmierzyć.

Oprócz wypłaty świadczenia pieniężnego możesz liczyć też na wsparcie medyczne i opiekuńcze po diagnozie poważnej choroby, czyli praktyczną pomoc, m.in. transport medyczny, dostarczenie leków, pomoc pielęgniarki, pomoc domową, organizację rehabilitacji.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    lek. Agnieszka Żędzian

    lek. Agnieszka Żędzian

    Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. W pracy z pacjentem stara się zawsze indywidualnie podejść do jego problemu oraz, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, postawić właściwą diagnozę. Aby skutecznie pomagać pacjentom, systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

    lek. Agnieszka ŻędzianZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    1. M. Brzosko, Reumatologia kliniczna, Pomorski Uniwersytet Medyczny, Gdańsk 2010.

    2. K. Olejniczak, A. Piekarczyk, S.O.S. dla stawów. Wsparcie żywieniowe w chorobach reumatycznych, Wydawnictwo M, Kraków 2019.

    3. J. Niebrzydowski, Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów. Poradnik dla chorych, PWN, Warszawa 2012.

    4. A. Rosławski, Ćwiczenia lecznicze w chorobach reumatycznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

    5. S. Sell, S. Rehart, Reumoortopedia, tłum. P. Dudek, D. Grzelecki, MediSfera, Otwock 2020.

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


    Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

    Zapewnij sobie wsparcie finansowe od razu po diagnozie poważnej choroby oraz praktyczne wsparcie i badania m. in. w przypadku zawału, udaru oraz innych poważnych chorób zagrażających życiu.

    Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

    Informacja Prawna

    Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

    Kategorie

    Podobne tematy