Przejdź do treści

Czy torbiel na wątrobie jest groźna? Jakie są jej objawy i sposoby leczenia?

lek. Agnieszka Żędzianlek. Agnieszka Żędzian

4 min. czytaniaAktualizacja:

Torbiele na wątrobie można wykryć przy pomocy badań obrazowych. Zmiany mają różny charakter, a tym samym różnorodne przyczyny i objawy. Wymagają ścisłej obserwacji, niekiedy też podjęcia odpowiedniego leczenia. Sprawdź, co oznacza torbiel wątroby i czy stanowi ona zagrożenie dla zdrowia.

Czy torbiel na wątrobie jest groźna? Jakie są jej objawy i sposoby leczenia?

Torbiele na wątrobie

TorbielLink otwiera się w nowej karcie to nieprawidłowa przestrzeń w tkance, która jest wypełniona płynem. Może powstać w różnych miejscach w organizmie, również w narządach wewnętrznych. Jedną z lokalizacji tego typu zmian jest wątroba, ale do rzadkości nie należą również torbiele na nerkachLink otwiera się w nowej karcie, torbiele w głowieLink otwiera się w nowej karcie czy torbiele w piersiachLink otwiera się w nowej karcie.

Torbiele na wątrobie najczęściej mają łagodny charakter. Osiągają różne rozmiary, które mogą zmieniać się wraz z upływem czasu. Występują pojedynczo lub w grupach. Są wyraźnie odgraniczone od zdrowych tkanek. Wyróżnia się różne rodzaje torbieli na wątrobie, m.in.:

  1. torbiele proste,

  2. torbiele złożone.

Do zmian o charakterze złożonym zalicza się:

  1. torbiele bąblowcowe,

  2. torbiele mnogie (mowa wówczas o torbielowatości),

  3. torbielakogruczolakiLink otwiera się w nowej karcie.

Torbiele na wątrobie można wykryć w badaniach obrazowych – najczęściej w czasie ultrasonografii (USG) jamy brzusznej. Zwykle dzieje się to przypadkowo podczas kontroli lub diagnostyki z innego powodu. Zmiana musi zawsze zostać dokładnie oceniona. Lekarz powinien określić jej typ, rozmiar i umiejscowienie, a następnie na tej podstawie podjąć decyzję dotyczącą dalszego postępowania.

Jakie są przyczyny i objawy torbieli na wątrobie?

Przyczyny torbieli na wątrobie są różne. Zmiany w miąższu tego narządu mogą być:

  1. wrodzone,

  2. pourazowe,

  3. infekcyjne,

  4. nowotworowe.

W większości przypadków torbiele wątroby przebiegają bezobjawowo. Dolegliwości pojawiają się, gdy zmiany osiągają duże rozmiary. Objawy zależą od rodzaju torbieli. Niektóre z nich są jednak uniwersalne dla każdego typu.

Torbiele na wątrobie to przyczyny wzdętego brzucha, uczucia pełności i bólu w nadbrzuszuLink otwiera się w nowej karcie, nudności, utraty apetytu. Niekiedy pojawiają się także wymioty i biegunka. Nie są to dolegliwości charakterystyczne dla torbieli. Dlatego ich wystąpienie należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Istotna wydaje się kwestia, jak szybko rośnie torbiel na wątrobie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niektóre zmiany powiększają się powoli i nie osiągają dużych rozmiarów nawet przez bardzo długi czas. Zdarza się jednak, że torbiel rośnie do kilkunastu centymetrów, dlatego po jej wykryciu konieczne są regularne badania ultrasonograficzne.

Torbiele proste wątroby

Torbiele proste to częsty rodzaj zmian w wątrobie u osób dorosłych. Zwykle mają charakter wrodzony. Są wynikiem zaburzeń rozwojowych przewodów żółciowych. Torbiel prosta jest wypełniona płynem surowiczym. Ma jedną komorę i nieznacznie zarysowaną ścianę. Jej zawartość nie ma echa. Zmiana zwykle przebiega bez żadnych objawów. W takich sytuacjach nie wymaga leczenia. Gdy jest objawowa, można ją wyciąć laparoskopowo.

Dowiedz się: Jak dbać o wątrobę?Link otwiera się w nowej karcie

Torbiele złożone wątroby

Torbiel złożona ma pogrubiałą torebkę o nieregularnym kształcie. Mogą znajdować się w niej przegrody. Jej zawartość jest płynna, ale ma różną echogeniczność. Takie cechy odróżniają ją od torbieli prostej.

Torbiel bąblowcowa

Torbiel bąblowcowa jest skutkiem zakażenia tasiemcem bąblowcowym. Pasożyt dostaje się do organizmu człowieka drogą pokarmową – przez zabrudzone produkty spożywcze lub ręce. Zmiana tego typu osiąga do 30 centymetrów wielkości, jednak na ogół rośnie powoli. Najczęstsze objawy to: bóle brzucha, nudności i wzdęcia. Niekiedy występuje też żółtaczka mechaniczna. Do leczenia kwalifikowane są duże torbiele, które mogą pęknąć. Usuwa się je w całości. W przypadku małych zmian czasami skuteczne jest leczenie farmakologiczne lekiem albendazolem.

Torbielakogruczolak wątroby

Jest łagodnym guzem wątroby. Występuje rzadko. Częściej rozpoznaje się go u kobiet niż u mężczyzn. Zmiana powstaje z nabłonka dróg żółciowych. Może ulec zezłośliwieniu. Zaleca się jej chirurgiczne usunięcie.

Torbielowatość wątroby

Zmiany tego typu występują w chorobach genetycznych:

  1. w autosomalnej dominującej wielotorbielowatości nerek,

  2. w izolowanej autosomalnej dominującej wielotorbielowatości wątrobowej.

W badaniu stwierdza się powyżej 10 torbieli. Pojawiają się one w 3. lub 4. dekadzie życia. Ze względu na to, że są liczne i mogą osiągać duże rozmiary, powodują dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Częstym powikłaniem są infekcje bakteryjne torbieli.

Czy torbiele na wątrobie są groźne?

Większość torbieli na wątrobie to zmiany łagodne. Tym samym nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia. Nie zawsze też wymagają leczenia. Zdarzają się jednak torbiele, które powodują nieprzyjemne objawy, grożą pęknięciem lub przekształceniem się w nowotwór. Taką tendencję mają torbiele złożone (ale nie wszystkie z nich). Dlatego ważne jest określenie ryzyka i podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych.

Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Kiedy pojawia się podejrzenie poważnej choroby, pojawia się też niepewność i zagubienie. Odpowiedzią może być Ubezpieczeniowy program wsparcia w chorobie oferowany przez Nationale-Nederlanden. Składa się na niego m. in. umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Diagnostyka w kierunku poważnych choróbLink otwiera się w nowej karcie.

W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w placówkach LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce.

Jeśli otrzymasz od lekarza skierowanie w związku z podejrzeniem poważnej choroby, na wizytę do lekarza specjalisty lub badania laboratoryjne umówisz się w ciągu 3 dni roboczych, a na badania obrazowe w ciągu 10 dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie.Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

lek. Agnieszka Żędzian

lek. Agnieszka Żędzian

Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. W pracy z pacjentem stara się zawsze indywidualnie podejść do jego problemu oraz, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, postawić właściwą diagnozę. Aby skutecznie pomagać pacjentom, systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

lek. Agnieszka ŻędzianZobacz artykuły tego autora

Źródła:

  1. M. Hartleb, Postępowanie diagnostyczne w wątrobowych zmianach ogniskowych, „Gastroenterologia Kliniczna” 2014, t. 6, nr 1, s. 1–15.

  2. M. Skuza, M. Stachowicz-Stencel, Ocena przydatności diagnostyki ultrasonograficznej w różnicowaniu zmian ogniskowych wątroby, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2015, t. 9, nr 4, s. 318–325.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Zapewnij sobie szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych w całej Polsce, aby wykluczyć lub potwierdzić poważną chorobę.

Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

Informacja Prawna

JPG 864x356px

Kategorie

Podobne tematy