Przejdź do treści

Dlaczego pojawiają się torbiele w piersiach? Czy są groźne?

lek. Agnieszka Żędzianlek. Agnieszka Żędzian

4 min. czytaniaAktualizacja:

Torbiele w piersiach są rozpoznawane dosyć często. To również jedna z najczęstszych przyczyn występowania dolegliwości ze strony gruczołu sutkowego. Wykrycie zmian jest wskazaniem do dalszej diagnostyki. Niekiedy konieczne okazuje się też ich leczenie. Sprawdź, jakie są przyczyny torbieli w piersiach.

Dlaczego pojawiają się torbiele w piersiach? Czy są groźne?

Torbiele w piersiach

To przestrzenie w miąższu piersi, które są wypełnione treścią płynną. Są one klasyfikowane jako łagodne zmiany. Wyróżnia się:

  1. torbiele proste – mają cienką ścianę i bezechową zawartość,

  2. torbiele powikłane – mają cienką ścianę i hipoechogeniczną zawartość,

  3. torbiele złożone – mają pogrubiałą ścianę i są wypełnione gęstszą zawartością lub elementami tkanek.

Torbiele w piersiach są częstą przypadłością. Dane wskazują, że nawet 70% kobiet rozwija tego typu zmiany w ciągu całego życia. Zwykle pojawiają się one między 30. a 50. rokiem życia. Torbiele w piersiach przestają pojawiać się po menopauzie. Jest to związane ze zmianami poziomu hormonów.

TorbielLink otwiera się w nowej karcie w piersiach może występować pojedynczo lub w grupach. Zdarza się, że są obecne jednocześnie w obu gruczołach sutkowych.

Dlaczego powstają torbiele w piersiach?

Torbiel w piersiach jest skutkiem nadmiernego rozrostu nabłonka przewodów mlecznych, który następnie ulega zrośnięciu. Dokładna przyczyna powstawania tego typu zmian nie została jeszcze do końca poznana. Możliwe, że mają one związek z łagodnymi zaburzeniami procesów fizjologicznych w rozwoju piersi. Tkanki ulegają zwłóknieniu, a następnie tworzą się w nich przestrzenie wypełnione płynem. Dzieje się to pod wpływem hormonów – estrogenów i progesteronu.

Jakie są objawy torbieli w piersiach?

W większości przypadków torbiele w piersiach nie powodują żadnych objawów. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z ich obecności. Są one wykrywane przypadkowo w czasie rutynowych badań (np. samobadania piersi).

Zastanawiasz się, jak wyglądają torbiele w piersiach? Mają one postać guzków, które przyjmują różne rozmiary. Niekiedy są na tyle duże, że możesz wyczuć je w czasie dotykania piersi. Ważne jest to, że torbiele nie są twarde, mają gładką strukturę i możesz wyczuć palcami ich nieznaczne przesunięcie.

Duże torbiele w piersiach mogą powodować tkliwość. Często pojawia się też ból piersi przed okresem. Niekiedy dolegliwości bólowe możesz odczuwać w okolicznych strukturach – najczęściej w dole pachowym.

Jakie badania pozwalają wykryć torbiele w piersiach?

Podstawowym testem, który pozwala wykryć torbiele w piersiach, jest badanie ultrasonograficzne (USG). Dzięki niemu lekarz jest w stanie określić dokładne położenie zmiany, jej wielkość oraz rodzaj (prosta, powikłana, złożona). Na tej podstawie możliwe będzie zaplanowanie dalszych działań diagnostycznych i terapeutycznych.

Na USG powinnaś zapisać się, jeżeli wyczujesz guzek w piersi w czasie samobadania. Zaleca się, aby samobadanie wykonywać co miesiąc po zakończeniu miesiączki. Większość wykrytych w ten sposób zmian to łagodne torbiele. Może się jednak zdarzyć, że wyczujesz zmianę nowotworową. Pamiętaj, że im szybciej zostanie rozpoznany i leczony rak piersiLink otwiera się w nowej karcie, tym większa szansa na pełne wyzdrowienie.

  1. Przeczytaj także na temat różnych rodzajów nowotworówLink otwiera się w nowej karcie.

Torbiele proste nie wymagają dalszych badań. Konieczna jest jednak ich obserwacja. Wykrycie torbieli powikłanej wymaga przeprowadzenia ponownej kontroli przy pomocy USG po upływie 6 miesięcy. Natomiast wykrycie torbieli złożonej, czyli zmiany z pogrubiałą ścianą, wymaga przeprowadzenia biopsji cienkoigłowej. Pobrane w ten sposób tkanki mogą zostać poddane ocenie histopatologicznej. Tym samym można wykluczyć, że są to zmiany nowotworowe.

Leczenie torbieli w piersiach

Małe torbiele w piersiach, które nie powodują żadnych dolegliwości, nie muszą być leczone. Ważne jest jednak, aby je regularnie kontrolować. Dlatego powinnaś wykonywać samobadanie piersi oraz zgłaszać się na badania ultrasonograficzne zgodnie z zaleceniami lekarza.

W przypadku torbieli powodujących ból możliwa jest ich aspiracja. Zmiany są nakłuwane, a ich treść odsysana. Takie leczenie okazuje się skuteczne w większości przypadków. Może się jednak zdarzyć, że torbiel w piersi pojawi się ponownie.

Leczenie chirurgiczne torbieli może być wskazane, gdy zmiana ma charakter złożony. W takim przypadku guzek zostaje usunięty.

Czy torbiele w piersiach są groźne?

W większości przypadków torbiele w piersiach nie są groźne. Nie ulegają one transformacji do raka piersi. Tym samym zrezygnowanie z leczenia chirurgicznego jest bezpieczne.

Powinnaś jednak pamiętać, że niekiedy mogą przeobrazić się one w zmiany nowotworowe. Takie ryzyko istnieje przy torbielach złożonych, które mają grubszą ścianę. Dlatego najczęściej lekarz podejmuje decyzję o ich chirurgicznym usunięciu.

  1. Przeczytaj także na temat torbieli ulokowanych w innych miejscach: torbiel na wątrobieLink otwiera się w nowej karcie, torbiel na nerceLink otwiera się w nowej karcie, torbiel w głowieLink otwiera się w nowej karcie.

Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Kiedy pojawia się podejrzenie poważnej choroby, pojawia się też niepewność i zagubienie. Odpowiedzią może być Ubezpieczeniowy program wsparcia w chorobie oferowany przez Nationale-Nederlanden. Składa się na niego m. in. umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Diagnostyka w kierunku poważnych choróbLink otwiera się w nowej karcie.

W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w placówkach LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce.

Jeśli otrzymasz od lekarza skierowanie w związku z podejrzeniem poważnej choroby, na wizytę do lekarza specjalisty lub badania laboratoryjne umówisz się w ciągu 3 dni roboczych, a na badania obrazowe w ciągu 10 dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie.Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

lek. Agnieszka Żędzian

lek. Agnieszka Żędzian

Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. W pracy z pacjentem stara się zawsze indywidualnie podejść do jego problemu oraz, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, postawić właściwą diagnozę. Aby skutecznie pomagać pacjentom, systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

lek. Agnieszka ŻędzianZobacz artykuły tego autora

Źródła:

  1. A. Kowalski, E. Okoye, Breast Cyst, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562196/ (dostęp 9.02.2022).

  2. A. Bocian i in., Chirurgiczne leczenie zmian nowotworowych piersi Konsensus Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej Patronat merytoryczny Konsultanta Krajowego w dziedzinie chirurgii onkologicznej, „Onkologia w Praktyce Klinicznej – Edukacja” 2017, t. 3, nr 3, s. 93–153.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Zapewnij sobie szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych w całej Polsce, aby wykluczyć lub potwierdzić poważną chorobę.

Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

Informacja Prawna

JPG 864x356px

Kategorie

Podobne tematy