Przejdź do treści

Zapalenie płuc – objawy i rodzaje choroby, metody leczenia

Agata OleszkiewiczAgata Oleszkiewicz

4 min. czytaniaAktualizacja:

Zapalenie płuc to choroba dolnej części układu oddechowego, zwykle wywołana przez bakterie i wirusy. Może przebiegać w sposób ostry lub bezobjawowo. Bez względu na przyczynę wymaga terapii, bo sprzyja poważnym powikłaniom zdrowotnym. Sprawdź, po czym poznać i jak leczyć zapalenie płuc.

Zapalenie płuc – objawy i rodzaje choroby, metody leczenia

Wirusowe i bakteryjne zapalenia płuc manifestują podobny zespół dolegliwości: kaszel, duszności i ból w klatce piersiowej. Niektóre typy chorobyLink otwiera się w nowej karcie przebiegają jednak inaczej. Leczenie to głównie antybiotyki, odpoczynek i nawodnienie, ale czasem potrzeba bardziej zaawansowanej opieki.

Zapalenie płuc u dziecka i dorosłego – rodzaje

Zapalenie płuc oznacza zapalenie miąższu płucnego. Dochodzi wówczas do wysięku i zmniejszenia powierzchni płuc. Stan tego typu manifestuje się zespołem uciążliwych dolegliwości, miejscowych i ogólnych, takich jak: ból w klatce piersiowej, kaszel, uczucie duszności, type: entry-hyperlink id: 1vFfGk4GLeK54juj7nvRC1, dreszcze czy gorączka. Mechanizm powstawania zapalenie płuc jest złożony. Ze względu na przyczynę obserwuje się różny przebieg choroby, a także stosuje inne metody terapeutyczne. Rodzaj zapalenia płuc różnicuje się przede wszystkim na podstawie czynnika etiologicznego. PrzyczynąLink otwiera się w nowej karcie dolegliwości są najczęściej wirusy i bakterie, ale również inne uwarunkowania, jak grzyby i alergeny, a także choroby autoimmunologiczne czy substancje toksyczne. Klasyfikacji dokonuje się ponadto według lokalizacji ogniska choroby w obrębie układu oddechowego, dlatego zapalenie płuc może być:

  1. płatowe – obejmuje cały płat wraz z opłucną;

  2. odoskrzelowe, zwane też płacikowym lub zrazikowym, w którego przebiegu stan zapalny przenika do oskrzeli;

  3. segmentalne – dotyczy konkretnego segmentu płuca.

Zapalenie płuc można także podzielić ze względu na miejsce, w którym doszło do powstania ogniska. Wyróżnia się pozaszpitalne i szpitalne zapalenie płuc.

Bakteryjne i wirusowe zapalenie płuc – objawy

Covidowe zapalenie płuc, czyli zapalenie wywołane koronawirusem SARS-COV2, manifestuje się podobnym zespołem dolegliwości co choroba o innym wirusowym podłożu. Najczęściej obserwuje się: suchy kaszel, ból w klatce piersiowej, duszności i uczucie ciężkości, a także świszczący oddech. Nierzadko doświadcza się też zwiększonej częstotliwości oddechu, gorączki, dreszczy i ogólnego osłabienia czy rozbicia. Dla osób starszych charakterystyczne jest również nasilenie innych przewlekłych stanów, w tym np. dezorientacji, z kolei zapalenie płuc u dziecka może manifestować się objawami ze strony przewodu pokarmowego (wymiotami, bólem brzucha).Niektóre typy choroby poza klasycznym zestawem dolegliwości manifestują się zespołem nietypowych objawów. Zapalenie płuc u niemowlaka nierzadko wywołuje sinicę, czyli niebieskawe zabarwienie skóry i błon śluzowych ciała, stanowiące następstwo niedostatecznego wiązania się tlenu z hemoglobiną w płucach. Ponadto mogą pojawić się drgawki, uporczywe wymioty, wahania temperatury, zaburzenia świadomości, a także zmniejszone pragnienie. Bakteryjne, wirusowe i grzybicze zapalenia płuc często stanowią przyczynę problemów gastrycznych, takich jak biegunka czy ból żołądka. Niekiedy wykrztuśny kaszel ma rdzawe zabarwienie, węzły chłonne są powiększone, pojawia się ból stawów, a nawet rozwija się zapalenie ucha środkowego. Nierzadko właściwe rozpoznanie objawów choroby przysparza trudności. Bezobjawowe zapalenie płuc bywa utożsamiane z grypą lub przeziębieniem. Często widocznymi oznakami problemów układu oddechowego są tylko: osłabienie, senność i podatność na szybkie męczenie się przy niewielkim wysiłku, lekkie duszności czy złe samopoczucie. To raczej zapalenie płuc bez gorączki czy produktywnego kaszlu.

Jak leczyć zapalenie płuc?

Leczenie zapalenia płuc zwykle trwa 7–10 dni, choć w zależności od stanu zdrowia i czynników, które wywołały chorobę, może zająć dłuższy czas. Terapia uwzględnia zarówno postępowanie przyczynowe, jak i objawowe. Przede wszystkim zaleca się antybiotyki, zwłaszcza jeśli to bakteryjne zapalenie płuc. Wybór leku zależy głównie od wieku, chorób towarzyszących czy czynnika etiologicznego. W przypadku opornego na leczenie doustne zapalenia płuc (najczęściej szpitalnego) niejednokrotnie konieczne jest wdrożenie farmakoterapii dożylnej. Ponadto u osób obciążonych znacznymi trudnościami z oddychaniem wskazane są wentylacje nieinwazyjne, tzw. tlenoterapia.Zarówno na segmentalne, jak i obustronne zapalenie płuc zalecany jest odpoczynek, ale nie taki polegający na leżeniu w łóżku. Bierny odpoczynek sprzyja osłabieniu odruchów kaszlowych, wentylacji i upośledzeniu miejscowego krążenia. Długotrwałe przekrwienie i bierność płuc powodują zaleganie wydzieliny oskrzelowej, która stanowi pożywkę dla drobnoustrojów, przez co leczenie zapalenia może trwać dłużej. Wystarczy odłożyć codzienne obowiązki na później i oszczędzać się przez kilka dni. Dobrym pomysłem jest spacer, przebywanie na świeżym powietrzu lub też regularne wietrzenie pokoju.

Dowiedz się, kiedy udać się do pulmonologa i jakie choroby leczy ten specjalistaLink otwiera się w nowej karcie.

W leczeniu zapalenia płuc ważne jest odpowiednie nawodnienie. Uzupełnieniem terapii mogą być leki przeciwgorączkowe, wspomagające odkrztuszanie zalegającej wydzieliny i witaminy.

Umowa dodatkowa poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasie

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych poważnych chorób, a zmniejsza innych. Niezależnie od wieku, jeśli zachorujesz, możesz potrzebować wsparcia – zarówno finansowego, jak i praktycznej pomocy w organizacji leczenia czy w codziennych czynnościach. Na taki wypadek możesz już teraz wybrać umowę dodatkową do ubezpieczenia na życie – Poważne choroby z ochroną rozszerzającą się w czasieLink otwiera się w nowej karcie dostępną w Nationale-Nederlanden.

Gwarantuje ona wypłatę pieniędzy w przypadku wystąpienia jednej z 32 chorób (w tym m.in. nowotworu złośliwego, zawału serca czy choroby Parkinsona). Co ważne, zakres ubezpieczenia rozszerza się wraz z twoim wiekiem, aby jak najlepiej dopasować się do wyzwań, z którymi być może będziesz musiał lub musiała się zmierzyć.

Oprócz wypłaty świadczenia pieniężnego możesz liczyć też na wsparcie medyczne i opiekuńcze po diagnozie poważnej choroby, czyli praktyczną pomoc, m.in. transport medyczny, dostarczenie leków, pomoc pielęgniarki, pomoc domową, organizację rehabilitacji.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    Agata Oleszkiewicz

    Agata Oleszkiewicz

    Fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem w rehabilitacji zdrowotnej dzieci i osób starszych, a także rehabilitacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych w warsztacie terapii zajęciowej. Jako oligofrenopedagog zajmuje się usprawnianiem psychoruchowym, kierowaniem podopiecznych na chronionym i otwartym rynku pracy, a także promocją zdrowia i aktywnego wypoczynku.

    Agata OleszkiewiczZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    1. Antczak A., Wielka interna Pulmonologia, Medical Tribune, Warszawa 2010.

    2. Hausen T., Choroby układu oddechowego w praktyce lekarza rodzinnego, Urban & Partner, Wrocław 2019.

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


    Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

    Zapewnij sobie wsparcie finansowe od razu po diagnozie poważnej choroby oraz praktyczne wsparcie i badania m. in. w przypadku zawału, udaru oraz innych poważnych chorób zagrażających życiu.

    Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

    Informacja Prawna

    Wypłata do 1 000 000 zł w razie poważnej choroby

    Kategorie

    Podobne tematy