Przejdź do treści

Jakie są przyczyny brzydkiego zapachu moczu?

Redakcja NN

6 min. czytaniaAktualizacja:

Brzydki zapach moczu zawsze wzbudza niepokój. Zmiana jego woni jest łatwo zauważalna. Powinieneś pamiętać, że taki stan może mieć różne przyczyny ‒ niekoniecznie są one związane z groźną chorobą. Nie możesz jednak bagatelizować tego objawu. Zobacz, co oznacza nieprzyjemny zapach moczu.

Jakie są przyczyny brzydkiego zapachu moczu?

Co oznacza brzydki zapach moczu?

W prawidłowych warunkach mocz człowieka jest bezwonny lub ma charakterystyczną, lekko kwaśną woń. Nie jest ona jednak zbyt intensywna. Zapach może się delikatnie zmieniać pod wpływem pożywienia, które zostały dostarczone do organizmu. Dzieje się tak, ponieważ mocz zawiera produkty przemiany materii. Barwa i odczyn pH moczu zależy również od ilości spożytych płynów i przyjmowanych leków.

O brzydkim zapachu moczu można mówić, kiedy zmiana woni jest wyraźnie wyczuwalna. Tylko istotne zmiany mają znaczenie diagnostyczne. Uryna może pachnieć acetonem lub amoniakiem. Niekiedy obecny jest bardzo słodki zapach, który nieco przypomina mocno dojrzałe owoce. Zdarza się, że mocz ma brzydki zapach stęchlizny lub zgnilizny.

Brzydki zapach moczu może być jedynym objawem, ale zdarza się także, że towarzyszą mu jeszcze inne dolegliwości. Ich rodzaj i stopień nasilenia zależą od tego, co jest przyczyną nieprzyjemnej woni.

Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu moczu?

Nieprzyjemna woń moczu może być efektem spożycia niektórych pokarmów. Tak działają m.in. szparagi. Obecne w nich substancje po spożyciu przekształcają się w związki zawierające siarkę. Dlatego podczas korzystania z toalety możesz wyczuć charakterystyczny zapach. Jeżeli pijesz za mało wody, również poczujesz, że woń moczu jest bardziej intensywna niż zwykle.

Inne możliwe przyczyny brzydkiego zapachu moczu to:

Infekcja dróg moczowych

Brzydki zapach moczu pojawia się w infekcjach dróg moczowych wywołanych przez bakterie. W takich przypadkach najczęściej możesz poczuć zapach amoniaku. Jest to spowodowane zmianą pH moczu i wytrącaniem się pewnych substancji. Inne objawy zapalenia pęcherza to: bolesne parcie na pęcherz, pieczenie cewki moczowej, częste oddawanie moczuLink otwiera się w nowej karcie i złe samopoczucie. Infekcja może wystąpić w każdym wieku. Zapalenie pęcherza u dzieci przebiega często z gorączką.

Cukrzyca

Brzydki zapach moczu może wystąpić u osób chorujących na cukrzycę. Jest to choroba, która charakteryzuje się występowaniem zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi. Gdy cukru jest dużo, przedostaje się on do moczu, który zaczyna mieć owocową woń. Taka sytuacja ma miejsce u osób z jeszcze nierozpoznaną lub nieodpowiednio leczoną chorobą.

Pamiętaj, że objawy cukrzycy często przez długi czas nie występują. Dlatego ważne jest regularne kontrolowanie swojego stanu zdrowia. Sygnałem nieprawidłowego stężenia glukozy mogą być: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu i głód.

Kamica nerkowa

Brzydki zapach moczu może być też związany z kamicą nerkową, która charakteryzuje się występowaniem złogów w drogach moczowych. Są one zbudowane z substancji wytrąconych z moczu. Inne objawy, które można wtedy zaobserwować, to: ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, osłabienie, nudności i wymioty.

Pamiętaj, że przyczyny nieprzyjemnego zapachu moczu można ustalić wyłącznie na podstawie badań.

Nieprzyjemny zapach moczu w ciąży

Nieprzyjemny zapach moczu w ciąży może być związany z bakteriurią, czyli obecnością bakterii w moczuLink otwiera się w nowej karcie. Często jest ona bezobjawowa, jednak bardzo groźna dla przyszłej mamy i jej dziecka. Ciężarne są na nią szczególnie narażone ze względu na zmiany, które zachodzą w organizmie po zapłodnieniu. Dlatego zaleca się, aby regularnie wykonywały badanie ogólne moczuLink otwiera się w nowej karcie.

Brzydki zapach moczu u niemowląt

Brzydki zapach moczu u niemowląt może wskazywać na schorzenia genetyczne. Jedną z nich jest zaburzenie metabolizmu aminokwasów (leucyny, izoleucyny, waliny), czyli tzw. choroba syropu klonowego. W jej przypadku wyczuwalna jest słodka woń moczu. Przypomina ona palony karmel lub syrop klonowy.

Mysi zapach moczu i potu jest obecny w fenyloketonurii. Jest to również zaburzenie o podłożu genetycznym, które charakteryzuje się nadmiernym gromadzeniem fenyloalaniny (aminokwas) w organizmie. Aby wcześnie wykryć chorobę, przeprowadzane są badania przesiewowe u noworodków. Dzięki temu można zapobiec wystąpieniu objawów.

Co robić, gdy mocz brzydko pachnie?

Brzydki zapach moczu nie powinien być bagatelizowany. Jeżeli nie spożywałeś szparagów (lub innych produktów o intensywnej woni) i pijesz odpowiednią ilość płynów, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Po pomoc udaj się zawsze, gdy poza nieprzyjemną wonią obecne są także inne objawy. Podstawowym testem diagnostycznym jest ogólne badanie moczu. Przy podejrzeniu infekcji bakteryjnej możesz zostać poproszony o wykonanie posiewu moczu. Dalsze postępowanie zależy od wyników powyższych badań.

Warto wiedzieć

Czy brzydki zapach moczu zawsze jest związany z chorobą?

Nie, brzydki zapach moczu nie zawsze jest związany z chorobą. Często zmiana zapachu moczu wynika z diety lub niewystarczającego nawodnienia organizmu. Jednak istotne zmiany w zapachu mogą być objawem chorób, takich jak zakażenie układu moczowego, zaburzenia metaboliczne w przebiegu cukrzycy lub problemy z wątrobą. W przypadku utrzymującego się nieprzyjemnego zapachu moczu, zaleca się skonsultowanie z lekarzem w celu dokładnej diagnozy.

Jak dieta bogata w białko wpływa na pH moczu?

Dieta bogata w białko obniża pH moczu, nadając mu kwaśny zapachLink otwiera się w nowej karcie.

Jakie produkty spożywcze mają wpływ na zapach moczu?

Niektóre produkty spożywcze, takie jak szparagi, kawa, miód, suszone owoce, brukselka, alkohol, koper włoski, czosnek i cebula, mogą wpływać na zapach moczu.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem w przypadku brzydkiego zapachu moczu?

Jeśli brzydki zapach moczu utrzymuje się pomimo odpowiedniej ilości spożywanych płynów i braku spożycia produktów o intensywnej woni, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Warto zwrócić uwagę na inne objawy, takie jak mętność moczu, krwiomocz, ból i gorączka, które mogą wskazywać na chorobę. W szczególności, gdy pojawi się słodkawy zapach, wyczuwalny amoniak lub aceton, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Taką konsultację możesz odbyć również telefonicznie.

Wskazania do diagnostyki w przypadku brzydkiego zapachu moczu

W przypadku brzydkiego zapachu moczu, wskazaniem do diagnostyki jest obecność innych objawów, takich jak: mętność moczu, krwiomocz, ból i gorączka. Dodatkowo, jeśli pojawi się słodkawy zapach, wyczuwalny amoniak lub aceton, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Ogólne badanie moczu oraz posiew moczuLink otwiera się w nowej karcie to jedne z badań, które może zalecić Ci lekarz.

Zalecenia dotyczące nawodnienia organizmu w celu poprawy zapachu moczu

Aby poprawić zapach moczu, nawadniaj odpowiednio organizm. Mężczyznom zaleca się spożywanie 2,5 litra płynów dziennie, co odpowiada około 10 szklankom, a kobietom 2 litry, czyli około 8 szklanek. W przypadku spożywania produktów spożywczych, które wpływają na zapach moczu, takich jak szparagi, zaleca się zwiększenie ilości spożywanych płynów, aby rozcieńczyć amoniak zawarty w moczu i zniwelować jego intensywny zapach.

Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Kiedy pojawia się podejrzenie poważnej choroby, pojawia się też niepewność i zagubienie. Odpowiedzią może być Ubezpieczeniowy program wsparcia w chorobie oferowany przez Nationale-Nederlanden. Składa się na niego m. in. umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Diagnostyka w kierunku poważnych choróbLink otwiera się w nowej karcie.

W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w placówkach LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce.

Jeśli otrzymasz od lekarza skierowanie w związku z podejrzeniem poważnej choroby, na wizytę do lekarza specjalisty lub badania laboratoryjne umówisz się w ciągu 3 dni roboczych, a na badania obrazowe w ciągu 10 dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie.Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

Redakcja NN

Dbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.

Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.

Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.

Redakcja NNZobacz artykuły tego autora

Źródła:

  1. W. Hryniewicz, Rekomendacje laboratoryjnej diagnostyki zakażeń. 1. Zakażenia układu moczowego, Narodowy Instytut Leków, Warszawa 2017, s. 9.

  2. S. Jarochowicz, A. Mazur, Fenyloketonuria – choroba metaboliczna, uwarunkowania genetyczne, „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Medycznego” 2007, nr 1, s. 76–90.

  3. D. Moczulski, Leczenie zakażeń układu moczowego u kobiet w ciąży, „Medycyna po Dyplomie” 2012, nr 10 https://podyplomie.pl/medycyna/10599,leczenie-zakazen-ukladu-moczowego-u-kobiet-w-ciazy (dostęp 14.06.2021).

  4. J.J. Tomaszewski, Diagnostyka laboratoryjna dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, s. 32.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


Diagnostyka w kierunku poważnych chorób

Zapewnij sobie szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy 26 specjalizacji i 667 badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych w całej Polsce, aby wykluczyć lub potwierdzić poważną chorobę.

Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

Informacja Prawna

JPG 864x356px

Kategorie

Podobne tematy