Jak rozpoznać i leczyć bakterie w moczu u dziecka?
Bakterie w moczu u dziecka to kłopotliwa i bolesna dolegliwość. Mogą pojawić się nie tylko w wyniku niewłaściwej higieny, ale także wskutek wad anatomicznych układu moczowego. Dowiedz się, skąd biorą się bakterie w moczu i jak można z nimi walczyć.

Jakie bakterie mogą znajdować się w moczu dziecka?
W odróżnieniu od infekcji innych układów, w przypadku układu moczowegoLink otwiera się w nowej karcie podstawowym czynnikiem zakażeń są różne rodzaje bakterii. Najczęściej są to:
Escherichia coli,
Staphylococcus,
Klebsiella,
Enterococcus.
Do zakażenia dochodzi, gdy bakterie dostaną się do organizmu przez cewkę moczową. Ze względów anatomicznych bardziej narażone na zakażenie dróg moczowych są dziewczynki. Zakażenie układu moczowego można podzielić na dwa rodzaje, w zależności od umiejscowienia bakterii. Wyróżniamy zakażenia:
dolnych dróg moczowych,
górnych dróg moczowych.
W przypadku zakażenia dolnych dróg moczowych bakterie umiejscowione są w cewce moczowej i pęcherzu. Zazwyczaj nie towarzyszą mu objawy ogólnoustrojowe, takie jak podwyższona temperatura czy osłabienie. Pojawiają się jedynie dokuczliwe objawy związane z oddawaniem moczu, np. częstomocz, nagłe parcie na pęcherz, ból w okolicy pęcherza, oraz objawy dyzuryczne, czyli dyskomfort i trudności podczas oddawania moczu. Czasami pojawia się także krwiomocz. W tym przypadku trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, dolegliwości mogą bowiem zwiastować poważne choroby.
Dowiedz się, czym jest ureaplasma urealyticum. Przyczyny, objawy i leczenieLink otwiera się w nowej karcie
Zapalenie górnych dróg moczowych (potocznie zapalenie pęcherzaLink otwiera się w nowej karcie) dotyczy zwykle miedniczki nerkowej lub śródmiąższa nerek. Możemy spodziewać się wówczas wysokiej gorączki. W przypadku dzieci do 24. miesiąca życia może to być jedyny objaw, dlatego czasami trudno zdiagnozować chorobę. Inne charakterystyczne symptomy, które mogą się pojawić, to: wymioty, biegunka, ból brzucha lub brak apetytu. Jedną z bardziej charakterystycznych cech zapalenia górnych dróg moczowych jest tzw. dodatni objaw Goldflama, czyli ostry ból w okolicach nerki przy lekkim wstrząsaniu badanego miejsca.
Jak można rozpoznać bakterie w moczu dziecka?
Przede wszystkim powinniśmy dokładnie obserwować zachowanie dziecka. Przy utrzymującej się dłużej niż 3 dni gorączce powyżej 38 stopni Celsjusza należy wykonać badania w kierunku zapalenia dróg moczowych. Nie można lekceważyć też takich objawów, jak:
ból podczas oddawania moczu,
uczucie parcia na pęcherz,
biegunka,
ból brzucha w okolicach pęcherza lub nerek.
Aby mieć pewność co do pochodzenia objawów, należy udać się do lekarza, który zaleci posiew moczuLink otwiera się w nowej karcie. Jest to badanie polegające na wykrywaniu i identyfikowaniu bakterii. Dzięki temu łatwiej będzie opracować skuteczne leczenie. Należy pamiętać, że obecność niewielkiej ilości bakterii w moczu jest normalna i nie powinna nas niepokoić. Problem pojawia się, gdy ilość bakterii w badanej próbce przekracza 1000 komórek w 1 ml. Niewykluczone, że konieczne będzie wówczas wdrożenie antybiotykoterapii.
Przeczytaj: Krew w moczu – o czym świadczy?Link otwiera się w nowej karcie
Bakterie w moczu u dziecka mogą być przyczyną wielu chorób, m.in.: odmiedniczkowego zapalenie nerek, ostrego zapalenia nerek czy ropnia nerki.
Pojawianiu się bakterii w moczu u dziecka sprzyjają m.in.: wady wrodzone układu moczowego, cewnikowanie pęcherza, zaburzenia oddawania moczu, zaparcia lub nietrzymanie stolca, nawracające choroby układu moczowego w rodzinie, kamica nerkowa, a nawet rak nerki.
Sposoby na bakterie w moczu u dziecka
Najczęstszą przyczyną zakażenia pęcherza są bakterie jelitowe. Można je leczyć na wiele sposobów. To, jaka metoda będzie najlepsza, zależy od rodzaju i ilości bakterii oraz objawów towarzyszących. Gdy bakterii jest dużo, a dziecko ma wysoką gorączkę i odczuwa ból, prawdopodobnie niezbędna okaże się antybiotykoterapia.
Aby pozbyć się bakterii, należy pić dużo wody i zioła o działaniu moczopędnym, np. skrzyp polny, mącznicę lekarską bądź pokrzywę, która dodatkowo działa bakteriobójczo. Warto także zażywać produkty zawierające żurawinę, działa ona bowiem przeciwzapalnie i uniemożliwia bakteriom przyleganie do nabłonka pęcherza.
Aby zapobiec w przyszłości pojawianiu się bakterii w moczu dziecka, należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Zwróć uwagę przede wszystkim na higienę dziecka, unikaj środków kosmetycznych do higieny intymnej – woda z mydłem w zupełności wystarczy. Powinnaś dopilnować, aby dziecko nosiło bawełnianą bieliznę, a w nocy spało w luźnych, przewiewnych piżamkach. Wprowadź do diety malucha produkty o właściwościach antybakteryjnych, takie jak: jogurty naturalne, maślanki, kefiry, wszelkie kiszonki, czosnek, cebulę i miód.
Układ moczowyDbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.
Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.
Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.
Redakcja NNZobacz artykuły tego autoraPodziel się z innymi
Udostępnij artykuł w social-mediach.
Facebook - Link otwiera się w nowej karcieInstagram - Link otwiera się w nowej karcieTwitter - Link otwiera się w nowej karcieŹródła:
A. Żurowska (red.), Zalecenia Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej (PTNFD) dotyczące postępowania z dzieckiem z zakażeniem układu moczowego, Via Medica, Gdańsk 2016.
M. Gałęcka, Nawracające infekcje. Jak wspomagać układ odpornościowy, Galaktyka, Łódź 2019.
N.A. Brunzel, Diagnostyka laboratoryjna moczu i innych płynów ustrojowych, Edra Urban & Partner, Wrocław 2016.
A. Drzewiecki, J. Pluta, P. Bohater, S. Eckard, Infekcje bakteryjne. Opieka farmaceutyczna, MedPharm, Wrocław 2012.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.