Przejdź do treści

Cystoskopia pęcherza moczowego – co to za badanie i jak się do niego przygotować?

lek. Agnieszka Żędzianlek. Agnieszka Żędzian

5 min. czytaniaAktualizacja:

Cystoskopia to metoda diagnostyki chorób i dysfunkcji układu moczowego. Pozwala m.in. poznać przyczynę nawracających infekcji pęcherza, nietrzymania moczu, krwiomoczu. Badanie przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Czy cystoskopia jest bolesna? Jak przygotować się do cystoskopii?

Cystoskopia pęcherza moczowego – co to za badanie i jak się do niego przygotować?

Co to jest cystoskopia?

Cystoskopia to endoskopowa metoda diagnostyki problemów z układem moczowymLink otwiera się w nowej karcie, m.in. raka cewki moczowejLink otwiera się w nowej karcie, która umożliwia bezpośrednią wizualizację części układu moczowegoLink otwiera się w nowej karcie. Nazwa badania nawiązuje do przyrządu, którym jest ono wykonywane. Cystoskop to specjalny wziernik, zakończony cienką rurką, która wprowadzana jest do pęcherza przez cewkę moczową. Cystoskop występuje w dwóch formach. Wziernik sztywny ma metalową końcówkę, która głównie stosowana jest do zabiegów, np. usuwania guzów i kamieni. Cystoskop z miękką końcówką służy do diagnostyki i oceny pęcherza moczowego. Urządzenia mają układ optyczny, przez który lekarz ogląda pęcherz.

Na czym polega cystoskopia?

Cystoskopia przeprowadzana jest w gabinecie urologicznym. Pacjent zostaje poproszony o zajęcie specjalnego fotela, w którym przyjmuje pozycję półsiedzącą z nogami zgiętymi w kolanach i stopami opartymi na podpórkach. Następnie lekarz odkaża ujście cewki moczowej i nakłada żel znieczulający, który zaczyna działać zaledwie po kilku minutach. Do cewki moczowej urolog wprowadza cystoskop. Za jego pomocą wypełnia pęcherz moczowy solą fizjologiczną, a następnie przez układ optyczny rozpoczyna ocenę narządu. Urolog może pobrać wycinek ściany pęcherza w celu analizy histopatologicznej. Całkowity czas badania wynosi od kilku do kilkunastu minut.

Cystoskopia – przygotowanie do badania

Cystoskopia wymaga od pacjenta przygotowania. Ułatwi ono przeprowadzenie zabiegu i zminimalizuje ewentualne skutki uboczne. Kilka dni przed badaniem należy ograniczyć spożywanie ciężkostrawnych pokarmów, picie alkoholu i palenie papierosów. Osoby, u których jest konieczność wykonania cystoskopii w znieczuleniu ogólnym, na badanie powinny zgłosić się na czczo. Należy pamiętać, aby przed cystoskopią oddać mocz. Następnie przed przystąpieniem do badania konieczne jest umycie krocza i ujścia cewki moczowej. Szczegółowych wytycznych dotyczących ewentualnego odstawienia przyjmowanych leków udzieli urolog na konsultacji poprzedzającej badanie.

Cystoskopia – wskazania do badania

Cystoskopia jest wskazana w przypadku podejrzenia wad rozwojowych cewki moczowej lub pęcherza moczowego, które mogą być przyczyną nawracających infekcji układu moczowego. Jest też jedną z metod diagnostyki nowotworów układu moczowego i guzów pęcherza moczowego. Badanie przeprowadzane jest również u pacjentów z zaburzeniami oddawania moczu. Wskazaniem do badania są objawy w postaci: krwi w moczuLink otwiera się w nowej karcie (krwiomocz), zalegania moczu w pęcherzu, częstego oddawania moczuLink otwiera się w nowej karcie lub jego nietrzymanie. Urolog może zalecić wykonanie cystoskopii również w przypadku, kiedy mamy do czynienia z objawami zapalenia pęcherzaLink otwiera się w nowej karcie, które pomimo stosowanej antybiotykoterapii nie ustępują, a wręcz ulegają nasileniu. Objawem będącym wskazaniem do badania jest przewlekły ból miednicy.

Przeciwwskazania do badania cystoskopii

Cystoskopia może być przeprowadzona nie u wszystkich pacjentów. Do bezwzględnych przeciwwskazań należą aktywne infekcje dróg moczowych i gruczołu krokowego. Wykonanie w ich przebiegu cystoskopii naraża pacjenta na rozwój sepsy.

Do innych bezwzględnych przeciwwskazań należą: 

  1. powiększenie gruczołu krokowego;

  2. zwężenie cewki moczowej;

  3. zbyt mały pęcherz moczowy;

  4. pourazowe uszkodzenie pęcherza moczowego;

  5. niedawno przebyty zawał serca.

Do względnych przeciwwskazań, wymagających konsultacji lekarskiej, należą: zaburzenia krzepliwości krwi, sztuczne zastawki serca i wszelkie choroby układu krwionośnego. Cystoskopia nie jest przeprowadzana również u kobiet w ciąży.

Czy cystoskopia boli?

Badanie nie jest bolesne, ale może być powodem dyskomfortu. Odczucia pacjenta zależą od rodzaju cystoskopu, który zostanie użyty do analizy. Cystoskopia u kobiet jest prostsza do wykonania i zwykle przebiega w znieczuleniu miejscowym. Natomiast ze względu na budowę anatomiczną mężczyzn u nich cystoskopia jest trudniejsza i obarczona większym ryzykiem bólu, dlatego częściej zabieg przebiega w znieczuleniu ogólnym.

Czy cystoskopia jest bezpieczna?

Cystoskopia jest badaniem stosunkowo bezpiecznym, pod warunkiem właściwego przygotowania pacjenta i wykluczenia istnienia przeciwwskazań.

Powikłania po cystoskopii

Cystoskopia jest badaniem inwazyjnym, a więc wiąże się z ryzykiem wystąpienia pozabiegowych skutków ubocznych. Najczęstsze powikłania po cystoskopii to: ból brzucha, częste oddawanie moczu, krwawienie z cewki moczowej, dyskomfort podczas oddawania moczu, pieczenie ujścia cewki moczowej, infekcje dróg moczowych. Dolegliwości związane z dyskomfortem ustępują samoistnie po kilku dniach. W przypadku rozwinięcia się infekcji konieczny jest kontakt z urologiem i podjęcie leczenia.

Cystoskopia – cena badania

Cystoskopia jest badaniem refundowanym przez NFZ. Aby wykonać je za darmo, należy posiadać skierowanie od urologa. Należy pamiętać, że oczekiwanie na bezpłatne badanie w poradni urologicznej będzie trwać do kilku tygodni. Cystoskopię można wykonać również odpłatnie. Cena prywatnego badania zależy od placówki, w której ma być przeprowadzony zabieg i zastosowanych środków znieczulających. Należy przygotować się na wydatek od 500 do 700 zł.

Ubezpieczenia na wypadek choroby wymagającej leczenia operacyjnego

Gdy masz problemy ze zdrowiem, potrzebujesz spokoju i komfortu. Chcesz też rozwiązać je jak najszybciej. Jeśli lekarz wystawi Ci skierowanie na zabieg lub planowaną operację, nie chcesz zbyt długo czekać w kolejce do szpitala. Z pomocą może przyjść umowa dodatkowa do ubezpieczenia na życie – Ubezpieczenie na wypadek choroby wymagającej leczenia operacyjnegoLink otwiera się w nowej karcie, która dostępna jest w Nationale-Nederlanden.

Jej zakres obejmuje organizację i pokrycie kosztów leczenia planowej operacji jednego ze 177 lżejszych schorzeń s w szpitalach Grupy LUX MED (własnych i współpracujących). W ciągu maksymalnie 30 dni Koordynator Opieki Szpitalnej umówi na wizytę kwalifikującą do operacji. Umówi też na badania diagnostyczne niezbędne do przeprowadzenia operacji.

Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony, zasad realizacji świadczeń oraz wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)Link otwiera się w nowej karcie. Dowiedz się więcejLink otwiera się w nowej karcie

    lek. Agnieszka Żędzian

    lek. Agnieszka Żędzian

    Lekarz, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Doświadczenie zdobywała, pracując w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitalu Klinicznego w Białymstoku. W pracy z pacjentem stara się zawsze indywidualnie podejść do jego problemu oraz, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, postawić właściwą diagnozę. Aby skutecznie pomagać pacjentom, systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

    lek. Agnieszka ŻędzianZobacz artykuły tego autora

    Źródła:

    1. J.S. Engelsgjerd, K.M. Deibert, Cystoskopia, „National Library of Medicine” 2023, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493180/.

    Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.


    Operacja w trybie planowym do 30 dni

    Zapewnij sobie leczenie operacyjne w szpitalach Grupy LUX MED (własnych i współpracujących) w całej Polsce, jeśli zachorujesz na jedną ze 177 chorób objętych ubezpieczeniem i w związku z tym otrzymasz skierowanie na zabieg lub operację planową wystawione w dowolnej placówce.

    Dowiedz się więcejDowiedz się więcej

    Informacja Prawna

    Operacja w trybie planowym do 30 dni

    Kategorie

    Podobne tematy