Skurcze łydek - jakie są przyczyny? Co na nie pomaga?
Skurcze mięśni łydek pojawiają się o każdej porze dnia, chociaż najczęściej w nocy. Dowiedz się, jakie są przyczyny ich powstawania i jak radzić sobie z nimi domowymi sposobami.

Czym są skurcze łydek?
Skurcze łydek to powszechna dolegliwość dotykająca Polaków w każdym wieku. Niekomfortowy ból pojawia się najczęściej w okolicy kolana (pod lub nad nim). W większości przypadków trwa zaledwie od kilkunastu sekund do kilku minut, jednakże zdarza się, że dokucza znacznie dłużej. Nagłe i krótkie skurcze łydek związane są ze zmianą długości i napięcia włókien mięśniowych.
Mimo że skurcze łydek mogą pojawić się w każdym wieku, to występują najczęściej u kobiet w ciąży i osób aktywnych fizycznie, które regularnie uprawiają sport. Najczęściej skurcze nie są niebezpieczne dla zdrowia, jednak przewlekłe mogą świadczyć o procesie chorobowym.
Czynniki zwiększające ryzyko skurczów łydek
Skurcze nóg w nocy i w ciągu dnia występują od 1 do 3 razy na dobę u ludzi powyżej 60. roku życia. Wraz z wiekiem prawdopodobieństwo ich pojawienia się znacznie rośnie, a regularne skurcze obserwować mogą osoby po 80. roku życia.
Jakie są przyczyny skurczów łydek?
Ból mięśniowy, inaczej mialgia, pojawiający się w okolicy łydek może mieć wiele przyczyn. Najczęściej są to:
zaburzenia równowagi elektrolitów w ustroju, w tym przede wszystkim magnezu, potasu i wapnia,
odwodnienie, spowodowane długotrwałymi wymiotami lub biegunkami,
miażdżyca z powodu niedokrwienia kończyn dolnych,
niedoczynność tarczycy,
ciąża,
anemia, której objawami są również zmęczenie i bladość skóry,
czynniki genetyczne,
wysokie ciśnienie żylne, żylaki lub inne rodzaje niewydolności żylnej,
przewlekłe przyjmowanie niektórych leków, w tym m.in. estrogenów, preparatów moczopędnych i żelaza (podawanych dożylnie), naproksenu,
nużliwość mięśni,
polineuropatie,
marskość wątroby.
Poznaj neurologiczne przyczyny skurczów mięśniLink otwiera się w nowej karcie.
U zdrowych, nieobciążonych chorobowo osób najczęstszą przyczyną skurczów łydek są zaburzenia elektrolitów. Brak magnezu objawia się również zaburzeniami rytmu sercaLink otwiera się w nowej karcie, tikami nerwowymi i nadpobudliwością. Gdy zatem pojawią się dolegliwe kurcze łydek, warto wykonać badania z krwi na stężenie podstawowych elektrolitów.
Skurcze łydek w nocy
Jednoznaczna przyczyna pojawiania się skurczuLink otwiera się w nowej karcie łydek w nocy nie została dotychczas ustalona. Najczęściej jednak mówi się o tym, że ich przyczyna ma charakter neurogenny. Szacuje się, że problem ten może dotyczyć aż 50% osób dorosłych, w mniejszym stopniu dzieci. Co ciekawe, nocne skurcze łydek znacznie częściej pojawiają się u kobiet, a ich przyczynami mogą być m.in.:
zbyt niska aktywność fizyczna w ciągu dnia,
niedokrwienie, za które może odpowiadać cukrzyca,
zanik neuronów ruchowych,
skrócenie ścięgien.
Nocne skurcze łydek znacznie częściej pojawiają się u osób, które w przeszłości przeszły przez poważne urazy mięśniowe.
Zapobieganie skurczom łydek
Najlepszym sposobem na to, aby zmniejszyć ryzyko skurczów łydek, jest profilaktyka. Najważniejszy czynnik to właściwa dieta, bogata w przede wszystkim wapń, potas i magnez. W tym celu warto zrezygnować z produktów, które zaburzają wchłanianie tych elektrolitów – z kawy, herbaty (głównie czarnej) i alkoholu. Niebezpieczne może okazać się również nadmierne spożywanie szczawianów (rabarbaru, szczawiu) i nasyconych kwasów tłuszczowych.
Dbając o prawidłową kondycję mięśni, nie wolno zapominać o nawadnianiu. Optymalnie jest wypijać około 2 litrów wody dziennie. Aby poprawić krążenie żylne w kończynach dolnych, warto przed snem korzystać z ciepłych kąpieli, najlepiej z dodatkiem soli i olejków eterycznych, które łagodzą opuchliznę nóg. Jeśli istnieje taka możliwość, zaleca się korzystanie z profesjonalnych masaży lub okładów, które można wykonać w warunkach domowych.
Przy nawracających skurczach łydek rekomendowane jest skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty. Dobierze on indywidualnie zestaw ćwiczeń ułożeniowych i takich, które usprawniają krążenie krwi.
Jeżeli skurcze łydek pojawiają się w nocy, dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie poduszki, którą należy umieścić pod łydkami, gdy leży się na plecach. W ten sposób łatwiej zadbać o prawidłowe krążenie krwi.
Dowiedz się, jak zapobiegać chorobom układu krążeniaLink otwiera się w nowej karcie.
Ćwiczenia na bóle łydek
Łagodzenie bólów łydek można osiągnąć poprzez łatwe ćwiczenia fizyczne. Wystarczy jedynie 15 minut dziennie (3 razy dziennie po 5 minut), aby wprowadzić skuteczną profilaktykę.
Stań przy ścianie (w odległości około 60–90 cm). Pamiętaj, aby ustawić podeszwy stóp płasko na podłodze, nie odrywając pięt. Delikatnie przechyl się do przodu, opierając się o ścianę opuszkami palców u dłoni. Innym ćwiczeniem są tzw. wspięcia na palcach.
Tak, jak w przypadku wszystkich ćwiczeń fizycznych, najlepsze efekty osiągniesz dzięki regularności.
Leczenie skurczów łydek
Skurcze łydek można leczyć farmakologicznie. Ból często utrudnia codzienne funkcjonowanie, a nawet całkowicie „wyłącza” z życia. Większość pacjentów decyduje się na przyjmowanie leków przeciwbólowych w postaci tabletek, maści lub żelu. Bardziej specjalistyczne leki przepisywane są przez lekarzaLink otwiera się w nowej karcie i wymagają uprzedniego przeprowadzenia szczegółowego wywiadu.
Silnych i często pojawiających się skurczów łydek nie wolno bagatelizować. Mogą one bowiem świadczyć o poważnych stanach chorobowych, w tym o tężyczce, zespole Morvana, zespole Isaacsa i sztywności uogólnionej.
Skurcze mięśniDbamy o Twoje zdrowie – także poprzez rzetelne informacje. Dlatego artykuły na naszej stronie są tworzone przez zespół specjalistów: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków oraz doświadczonych redaktorów medycznych.
Nasi eksperci nie tylko dzielą się wiedzą teoretyczną – przekazują też praktyczne wskazówki oparte na swoim doświadczeniu zawodowym. Piszą o tym, co naprawdę ważne dla Twojego zdrowia: od profilaktyki, przez diagnostykę, po metody leczenia.
Stawiamy na przejrzystość, dlatego pod każdym artykułem znajdziesz bibliografię i źródła. W ten sposób wspieramy Cię w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących Twojego zdrowia.
Redakcja NNZobacz artykuły tego autoraPodziel się z innymi
Udostępnij artykuł w social-mediach.
Facebook - Link otwiera się w nowej karcieInstagram - Link otwiera się w nowej karcieTwitter - Link otwiera się w nowej karcieŹródła:
K. Nicpoń, Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, „Polski Przegląd Neurologiczny” 2007, t. 3, nr 4.
A. Pupka, Kurcze mięśni, „Medycyna po Dyplomie” 2017, nr 2.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych na stronie zdrowie.nn.pl należy skonsultować ich treść z lekarzem. Zdrowie.nn.pl dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów była najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.